Kondómy, druhy kondómov, použitie

Zlý výber prezervatívu a jeho nesprávne nasadenie Vám môže dramaticky skomplikovať život. Sexuálny život môže byť zábavný a kvalitný is použítím kondómu. Viete, koľko exituje na svete druhov? Nespočítaně! Vyskúšajte s partnerom niečo nové.


Zaujíma Vás história používanie kondómov? Viete, kto vôbec prvý prezervatív objavil, vymyslel a predviedol verejnosti? Zaujímavosťou je viac než dosť.

História kondómov.

Vedeli ste napríklad, že prvé náznaky o používaní prezervatívu sa datujú už v období 100 - 200 nl? Vo Francúzsku sa objavili nástenné maľby, ktoré tieto pomôcky zobrazovali a detailne opisovali ich použitia. Na začiatku 16. storočia potom Talian Gabrielle Fallopios vynašiel tzv plátené puzdro, ktoré malo spočiatku muža chrániť pred pohlavnými chorobami a infekciami. Slovo "kondóm" je potom odvodené od latinského "condus", čo v preklade znamená nádoba alebo nádrž. To v 18. storočia sa už dopyt po kondómoch značne rozrástla. Prezervatívy sa začali vyrábať zo zvieracích čriev a konečne slúžili aj ako akýsi pokus o antikoncepčný prostriedok. Na začiatku 19. storočia kondómy získavali rôzne podoby. Napríklad Japonsko je začalo vyrábať v dvoch vyhotoveniach. Jeden druh sa vyrábal z tenkej kože korytnačiny a druhý z rohoviny. Vďaka objavu vulkanizácie gumy sa kondómy stali oveľa kvalitnejšie a spoľahlivejšie. Rozkvet kondómov zažil svoj vzostup v roku 1985, kedy u nás boli diagnostikované prvé príznaky pohlavné choroby HIV. Dnešná doba už ponúka toľko rôznych druhov a typov vrúbkov a vychytávok, že by sa naši predkovia veľa divili a určite by závideli, pretože práve vďaka týmto malým pomocníkom, prežívame oveľa vzrušujúce a erotičtější chvíle

Kto pôjde do obchodu pre kondómy

Intimita rovná sa hanblivosť? Prečo by sme sa mali hanbiť za bezpečný sex? Tú situáciu poznáte. S partnerom sa hádate, kto zájde do obchodu kondómy kúpiť. Väčšinou vojdete dovnútra, popadnete prvý krabičku prezervatívu, ktorú zahliadnete, k tomu nejaký ten oplátok, rožok, aby to nevyzeralo "blbo" a rýchlo preč. To je ale chyba!! Správny výber je dôležitý. Prvá vec, ktorú by ste mali pred kúpou kondómu urobiť, je prečítať si exspiračnej doby. Skontrolujte tiež, či krabička zodpovedá európskej norme. Kondómy by mali obsahovať lubrikant alebo špeciálny olej. Má to svoje výhody. Nielen, že samotný sex je vďaka nemu príjemnejšie a "Nedre", ale špeciálny gél tiež dokáže zničiť spermie, ao to predsa pri bezpečnom styku ide, nie? A čo keď si Vaša partnerka žiada "voňavé milovanie"? Doprajte jej ho! Vyberte si kondómy s príjemnou vôňou i príchuťou. Avšak aj tu existuje riziko Alegria. Pozorne čítajte písomnú informáciu. Krabička aj samotný obal kondómu by mal byť neporušený. Ak je fólia akokoľvek porušená, okamžite ruky preč!?

Kde si kondómy kúpime

Zákon neobmedzuje žiadnu vekovú hranicu ku kúpe kondómu, preto je ich projej dostupný všetkým bez ohľadu na to, či je človek plnoletý alebo nie. Kondómy môžete zakúpiť prakticky kdekoľvek. Sú dostupné na benzínových staniciach, v supermarketoch, sex shopom a dokonca aj v lekárňach

Typy kondómov

Predstavíme Vám základné druhy kondómov:

Štandardné - klasický kondóm s výstupkom (rezervoárom), dĺžka 18 cm, rozmer 52 mm. Líšiť sa môže farbou a šírkou steny
Anatomický - tvar "ušitý" priamo na mieru
Vrúbkovaný - zlepšuje zážitok partnerky vďaka malým zdrsneným výstupkom

Ďalej môžeme kondómy rozlišovať na:

  • Štandardné hladké (s lubrikantom)
  • Tenké a zosilnené (záleží na druhu latexu)
  • Farbené (obsahujúce telu neškodná farbivá)

Do niektorých typov kondómov sa tiež pridávajú rôzne chemické látky, ktoré sú však spoľahlivo testované, a preto by sa vedľajšie účinky nemali dostaviť ani s odstupom času. Existuje niekoľko variantov týchto špeciálnych látok. Niektoré pôsobí dezinfekčne, pretože obsahuje tea-tree, čo je vysoko antibakteriálne látka. Niektoré v sebe ukrývajú znecitlivujúce zložky, vďaka ktorým sa môže styk predĺžiť. Iné zase poznáme vďaka svojmu arómu a chuť. Sú napustené príjemne voňajúcimi látkami, ktoré pozvbuzují chuť k sexu. Asi najobľúbenejšie príchuťou je jahoda alebo banán. Kondómy s príchuťou sú vhodné najmä pre orálny sex. Prezervatívy sú zvyčajne balené po troch kusoch. Môžeme sa však stretnúť aj s tzv rodinným balením, kedy je v škatuli zabalený až 140 kusov kondómov.

Kondómy sa vyrábajú z latexového materiálu. Bohužiaľ aj tu platí, že mnoho ľudí môže byť na latex alergická. Ak patríte medzi nich, môžete si zohnať kondómy z polyuretánu. Polyuretánové kondómy sú vhodné aj pre mužov, ktorí trpia precitlivenosťou na väčšinu krému a parfumov. Sú ako stvorené pre mužov, ktorí si radi pred samotným pohlavným stykom natierajú penisy olejovými lubrikanty. Tieto kondómy totiž narozdiel od bežných latexových kondómov, neskĺznu.

Medzi najznámejšie značky kondómov patrí Pepino, Durex alebo Primeros. Aká značka vyhovuje Vám? Možno Vás lákajú aj kondómy dizajnové vytvorené tak, aby lahodili hlavne oku zákazníka. Existuje mnoho kurióních tvarov, ktoré spestria Váš sex. Svoju parnetku môžete prekvapiť napríklad tigríka, levom, dokonca aj Santa Clausom. Tieto žartovné kondómy zaobstaráte cca za 40 Sk, ale zažijete s nimi veľa zábavy.

Použitie kondómov

Najprv skontrolujte záručnú dobu na obale. Ak je obal poškodený alebo inak znehodnotený, použite ďalšie balenie. K otvoreniu kondómu nepoužívajte ani nožnice, ani zuby, ale opatrne obal roztrhnite pozdĺž zoubkovaného okraja. Gumový krúžok nasaďte na koniec stoporeného penisu tak, aby špička kondómu smerovala smerom hore. Potom za špičky vytlačte svojimi prstami vzduch. V tejto špičke sa vytvorí priestor pre vystříknuté semeno. Nasleduje opatrné rolovanie kondómu až ku koreňu penisu. Nikdy si nenasadzujte dva kondómy na seba. K ochrane pred počatím a pohlavnými chorobami Vám bohato stačí jeden. Po nasadení kondómu môžete penis ešte potrieť lubrikačným gélom.

Každý kondóm je určený k jednému použítí. Po skončení styku zabaľte použitý prezervatív do obrúska a vyhoďte ho do koša. Neodporúčame splachovať kondómy do záchodu. Môže dôjsť k jeho upchatiu.

Existuje aj ženský kondóm!

Ženský kondóm tiež spoľahlivo bráni telo pred pohlavnými chorobami. Nie je moc obľúbený a bežný, ale nájde sa skupina žien, ktorá sa bez neho nezaobíde. Ženská ochrana je vyrobená z polyuretánu a má na každej strane ohybný krúžok. Jeden sa zavedie do krčka maternice a druhý zostane viditeľný zvonka vagíny. Aplikácia je podobná ako u tampónu. Ak je tento kondóm používaný správne, účinnosť je veľká, až 70-95%.

Kondómy versus Antikoncepcia

Majte na pamäti, že žiadna antikoncepcia nie je 100%!! Používaním antikoncepčných piluliek spolu s kondómom nie je nič neobvyklé. Záleží tiež na tom, koľko sexuálnych partnerov máte. Mať po ruke kondóm sa vždy hodí, zvlášť keď žena častejšie zabúda na použitie pilulky. Tá sa vo väčšine prípadov musí prehltnúť každý deň v rovnakú hodinu. Tabletkami sa žena bráni otehotneniu, ale nezabráni pohlavné choroby, čo kondóm v 90% áno. Všetko závisí od správnosti nasadenia a používania.

Čo robiť, keď kondóm zlyhá??

Môže sa stať, že kondóm z penisu počas styku skĺzne alebo praskne. Existuje riešenie - a to Postinor. Je to asi najlacnejší a najrýchlejší pomoc pred nechceným tehotenstvom. Bohužiaľ ho získate len na lekársky predpis, preto je dobré vybaviť sa dopredu a Postinor si nechať predpísať pre podobné prípady. Balenie obsahuje dve tablety a výjde asi na 500 Sk.

Experimenty sa nevyplácajú. Bezpečný sex chráni pred počatím i chorobami. Užívajte si sexuálne radovánky spoločne s parnerem a nezabúdajte na ochranu, ktorá bude vyhovie Vám obom. Je dobré byť pripravený a nenechať sa zaskočiť! Prajeme Vám veľa krásne strávených erotických nocí!

Kondómy, druhy kondómov, použitie


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky