Brat ma v detstve sexuálne obťažoval. Dodnes mám z toho následky ...

Vždy som cítila, že to, čo mi brat robil, keď rodičia neboli doma, nie je v bežnej. Všetko som si ale plne uvedomila až oveľa neskôr. Toľko som chcela veriť, že je všetko v poriadku ...


Brat ma v detstve sexuálne obťažoval. Dodnes mám z toho následky ...

Rodičia sa rozviedli, keď mi boli 4 roky. Otec o mňa nemal záujem, odišiel od nás s oveľa mladšou ženou, vídali sme sa len zriedka, neskôr vôbec. Mamička sa po dvoch rokoch znovu vydala, vzala si svojho bývalého kolegu. Čoskoro otehotnela a mne sa narodila malá sestrička.

Bola som nadšená. Sestru mám veľmi rada. Novému oteckovi som síce hovorila strejdo, ale spätne musím povedať, že ma vychoval tak, ako by bol mojím vlastným oteckom. Ja a asi aj mamička sme mali pocit, že sa všetko obrátilo k dobrému a konečne budeme spokojná rodina. Ale asi mi to nebolo súdené.

Keď bol sestričke rok, prisťahoval sa k nám strejdův syn z prvého manželstva. Bolo mu 14 rokov a chcel bývať s otcom. So svojou matkou mal komplikovaný vzťah a veľmi zle vychádzal aj so svojím otčimom. Z počiatku som Jirku mala rada, bola som pyšná, že mám zrazu veľkého brata a chcela som, aby ma mal rád.

Spätne si uvedomujem, že bol Jirka vždy zvláštne, nemal kamarátov a v škole bol vcelku neobľúbený

Dni trávil pri počítači. Rodičia, zvlášť strýko, mali radosť, že si s Jirkom celkom rozumieme. Časom ma Jirka aj občas strážil. Prvýkrát sa to stalo, keď sme boli obaja chorí. Mamička bola síce na materskej, ale so sestričkou chodila samozrejme každý deň von. Po celú dobu môjho trápenia išlo "iba" o nepríjemné intenzívne obojstranné dotyky.

Jirka tvrdil, že je pre mňa skvelé, keď sa "tieto veci" naučím od neho a nie od niekoho cudzieho

Medzi mnou a bratom vyrástlo akési zvláštne tiché puto. Ja sama som bola stále viac uzavretá a hanbila som sa. Po dvoch rokoch sa však Jirka odsťahoval späť k matke. O svojom trápení hovorím až teraz - s psychoterapeutka. K odborníkovi ma doviedli silné depresie a problémy v sexuálnom živote. Veľmi by som chcela žiť normálne, mať manžela, rodinu, deti. Verím, že to dokážem, a viem, že by som nebola prvá, kto to zvládol.

Věra, 30 rokov

Věra nie je sama, zneužitie rodinným príslušníkom je veľmi časté

Psychológovia i mimovládne organizácie sa bohužiaľ zhodujú na tom, že prípadov sexuálneho zneužívania detí neustále pribúda. Zneužívané sú nielen dievčatá, ale aj chlapci. Napriek zakoreneným predstavám však nejde výlučne o záležitosť okrajové skupiny narušených jedincov, či rodín zo sociálne vylúčených lokalít, páchateľovi totiž najčastejšie bývajú rodinní príslušníci vo usporiadane sa vykazujúcich rodinách!

Počet každoročne odhalených prípadov s najväčšou pravdepodobnosťou nekorešponduje so skutočnosťou

Mnoho postihnutých totiž svoje bolestné tajomstvo nikdy neoznámi, sprevádza ich a ničí po celý ich život. Komplikuje im partnerské spolužitie aj vyrovnaný vzťah k sebe samým - stretávajú sa s fyzickými aj psychickými problémami. Niektorí sa nakoniec odhodlajú o svojich zážitkoch z detstva pohovoriť s odborníkom, iní vláči svoje bremeno celý život a niektorí ho dokonca bohužiaľ neunesú a svoj život ukončí.

Čo sa považuje za sexuálne zneužívanie

Zdravotná komisia Rady Európy definuje sexuálne obťažovanie detí nasledovne: "Sexuálne zneužívanie dieťaťa je akékoľvek nevhodné vystavenie dieťaťa pohlavnému kontaktu, činnosti alebo správania. Zahŕňa akékoľvek sexuálne dotýkanie, styk či vykorisťovanie kýmkoľvek, komu bolo dieťa zverené do starostlivosti, alebo kýmkoľvek, kto dieťa zneužíva. "

Brat ma v detstve sexuálne obťažoval. Dodnes mám z toho následky ...


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky