Česi sa neboja rozvádzať, do manželstva sa nehrnú

Staršie snúbenci a rozvádzajúce sa partneri, ktorí už spolu žijú dlhé roky. To sú trendy, s ktorými sa stretávajú úradníci na matrikách au rozvodových súdov. Česi a Češky zaujímajú prvé miesta v Európe v počte rozvedených zväzkov.


Zároveň do manželstva neponáhľajú, obdobne ako ich rovesníci v ostatných európskych krajinách

Nevesty a ženísi krátko po maturite dnes predstupujú pred oddávajúci úradníkmi len veľmi zriedka. Priemerný vek snúbencov sa pohybuje okolo 30 rokov. Muži prvýkrát vstupujú do manželstva približne v 32 a ženy v 29 rokoch. Pritom ešte na začiatku deväťdesiatych rokov boli nevesty približne o 6 a ženísi o 8 rokov mladší ako dnes.

"Pred dvadsiatimi rokmi bolo totiž zvykom dokončiť školu a so súčasným partnerom založiť čo najskôr rodinu

V dnešnej dobe však mladí ľudia zaujali presne opačný postoj. Chcú svojho partnera viac spoznať. Celý rad dvojíc žije pred svadbou v spoločnej domácnosti, aby si potenciálneho manžela či manželku otestovali v bežných životných situáciách. Neskorší vstup do manželstva súvisí aj s možnosťami, ktoré dnes ľudia majú. Študujú, cestujú, budujú kariéru a na rodinný život im tak logicky nezostáva čas, "vysvetľuje Martina Horáková, odborníčka na vzťahy zoznamovacieho portálu Leyter.com.

Zvyšujúci sa vek novomanželov kopíruje trendy v ostatných európskych štátoch

Najneskôr vstupujú do manželstva obyvatelia severských krajín, predovšetkým Švédi, Dáni a Islanďania. S uzavretím manželstva neponáhľajú ani ľudia v Nemecku alebo Fínsku. Sa svadbou naopak neotáľajú mladí v Bielorusku, Macedónsku, na Ukrajine alebo v susednom Poľsku.

Najobľúbenejšie "svadobné" mesiaca:

  • 1. jún
  • 2. júl
  • 3. septembra
  • 4. apríl

Neobľúbené "svadobné" mesiaca:

  • 1. január
  • 2. december
  • 3. február
  • 4. máj

Česi sa neboja rozvádzať, do manželstva sa nehrnú


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky