Chcem sa rozviesť. Ale bojím sa, že zo mňa bude socka

Hneď na úvod chcem povedať, že svojho manžela som si nebrala pre peniaze, ale z lásky. O tom, že je aj celkom bohatý, som vôbec nevedela. Bola som proste mladá, hlúpa, bláznivo zamilovaná - a presvedčená.


Že moja prvá láska bude zároveň aj tou jedinou a posledný. Vytriezvenie prišlo už pár mesiacov po svadbe. Chcem sa rozviesť, ale nemám vôbec nič a po rozvode by som mala veľké existenčné problémy.

Chcem sa rozviesť. Ale bojím sa, že zo mňa bude socka

Vyrastala som len s mamou na malom meste. Vlastného otca ani nepoznám. Podľa mamy bola jeho jediná úloha v jej živote to, že ma splodil, a potom už ho nikdy nevidela. Moc dobre viem, ako ma detstvo a dospievanie v malom chudobnom byte sa zatrpknutý starnúcej mamou, ktorá sa snažila nás uživiť z mizerného platu pracovníčky v záhradníctve, ovplyvnilo.

Nemala som bunky na nejaká veľká štúdia, takže som sa vyučila servírkou a akonáhle to bolo možné, odišla som z nášho mesta do Prahy. Predstavovala som si, že tam na mňa čaká nejaká veľká budúcnosť a princ na bielom koni. A ono to tak chvíľu vyzeralo!

Po niekoľkých mesiacoch sa mi podarilo uchytiť v celkom dobrom bare v centre mesta. Plat tam bol na túto profesiu slušný, takže som sa konečne z príšerné ubytovne mohla presťahovať do skromného podnájmu. Za starý zatuchnutý byt som ale platila skoro všetok príjem a zarábala som prakticky len na to, aby som mala kde bývať. Ale bola som tam aspon sama.

Očaril ma na prvý pohľad

Raz večer prišla do baru skupinka mužov, ktorí evidentne zapíjali nejaký úspech. Bavili sa dlho do noci, míňali ako diví, dokonca posielali panáky aj nám servírkam. Jeden z nich sa mi od začiatku hrozne moc páčil, aj keď som si uvedomovala, že je mu určite raz toľko ako mne. Lenže keď sa mi prvýkrát pozrel priamo do očí, bola som stratená.

Do tej doby som s nikým nechodila - tam, kde som vyrastala, jednoducho nebolo s kým. O chlapoch som nevedela nič. Vedela som len, že tento ma strašne priťahuje a že ho chcem. On to poznal, prišiel za mnou, stačilo pár slov - a bola som jeho.

Do Radima som sa zamilovala naplno

Nedochádzalo mi, že je to skúsený chlap, ktorý presne vie, čo naivné mladé dievča ako ja chce počuť. Zahŕňal ma darčeky, lichôtkami a ja som bola v siedmom nebi. Postupne som sa dozvedela, že je rozvedený, má dve deti a teraz už niekoľko rokov žije sám. Chodili sme spolu ešte len asi sedem mesiacov, keď som mala dvadsiate narodeniny - ak nim som dostala zásnubný prstienok.

Nerozmýšľala som ani sekundu a začala plánovať svadbu

Radim tvrdil, že už je dosť starý na to, aby vedel, čo a koho chce, a nevidí dôvod nad niečím otáľať. Zobrali sme sa za dva mesiace a ja sa definitívne nasťahovala do jeho krásneho bytu. Jedinou pravotu sme mali tesne pred svadbou, kedy raz domov priniesol akési papiere. "Nie, že by som ti neveril, ale raz som sa už spálil a chcem mať istotu, že sa nič podobné nestane znova," vysvetľoval, keď mi strkal predmanželskú zmluvu.

Nie som v tomto moc vzdelaná, ale zhruba som pochopila, že mám podpísať, že si v prípade rozchodu nebudem robiť nárok vôbec na nič a pôjdem s tým, s čím som prišla. Pripadalo mi to také divné, ako by som bola nejaká zlatokopka, ale nechcela som sa hádať, tak som súhlasila.
Ja už žiadne ďalšie dieťa nechcem!

Prvý štvrťrok po svadbe bol krásny, ale potom sa to nejako začalo kaziť

Radim sa z pozorného partnera zmenil na otráveného priadka, ktorý chce mať hlavne svoj kľud ak tomu pravidelný prísun sexu a uprataný byt. To, čo mi na ňom predtým imponovalo - teda jeho vek, zrelosť, mi postupne začalo vadiť. Kým ja chcela chodiť von a baviť sa, on bol od nevidím do nevidím v práci, a potom už sa chcel doma len zvaliť k televízii a relaxovať. Cez víkend sme si maximálne zašli na televíziu, inak som sa musela stále zhabať sama.

Dúfala som, že až si kúpime dieťa, bude to iné. Síce som si pripadala dosť mladá, ale prečo to nakoniec odkladať? Lenže Radim ma úplne zaskočil. O dieťati nechcel ani počuť! "Ja už dve deti mám a to mi úplne stačí. Ďalšie v žiadnom prípade nechcem, "povedal rezolútne. Vtedy sme sa prvýkrát naozaj zle pohádali. Pripadalo mi to ako podraz. "Vzal si si ma, zaviazal k sebe, a neobťažoval si sa mi povedať tak podstatnú vec, ako že neplánuješ dieťa?!" Kričala som. On kontroval tým, že to som od 40 ročného chlapa s dvomi deťmi mohla čakať.

Sama sa len ťažko uživím

Hoci som pôvodne myslela, že deti sa ma budú týkať až za osem desať rokov, zrazu som začala panikáriť. Ako mám žiť s niekým, s kým mať deti nebudem? Ja je predsa chcem mať! Nedokázala som myslieť na nič iné a postupne som zistila, že už Radima nemilujem. Začala som v ňom vidieť len prekážku k tomu, mať dieťa. A tak som začala uvažovať o rozvode.

Do toho ale moju mamu prepustili z práce a novú zatiaľ nenašla

Prakticky ju už rok živí Radim (ja síce do práce chodím, ale skôr pre to, aby som sa zabavila, než že by tie peniaze k niečomu boli) a ja to dobre viem. Posielame jej peniaze, ale sú to jeho peniaze, nie moje. Neviem si predstaviť, že by som sa teraz zrazu ocitla sama a začínala od nuly. Nedokázala by som uživiť ani seba, nieto mamu.

Po rozvode by som nedostala vôbec nič

Hoci Radim počas nášho teraz už skoro tri roky trvajúceho manželstva kúpil nový byt, ja vzhľadom k podpísanej zmluve nemám na nič nárok, ako by to mu inak bolo. Deti nemáme, takže by všetko bolo rýchlo vyriešené a ja skončila zase na štartovej čiare.

Priznávam, že som si zvykla na určitý životný štandard a neviem si predstaviť

Že idem znovu do špinavej garsónky av druhej polovici mesiaca počítam, či si dám na večeru len suchý rožok, alebo aj šunku. Navyše s vedomím, že z takejto situácie by som so svojím "vzdelaním" ťažko našla východisko. Bojím sa tiež, že by som nedokázala nájsť partnera, ktorý by na tom bol tak dobre, aby sme mohli založiť rodinu.

A tak zostávam v manželstve s mužom, ktorého už dávno nemilujem, a premýšľam, čo robiť. Ak ďalej zostávať a dúfať, že ho treba ešte prinúť zmeniť názor na ďalšie dieťa a znovu sa do neho zamilujem, alebo sa rozviesť a skončiť ako "socka", ktorá bude rada, keď bude mať vôbec kde bývať ...

Chcem sa rozviesť. Ale bojím sa, že zo mňa bude socka


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky