Facebook zvyšuje žiarlivosť a ruinuje vzťahy

Facebook nie je príliš vhodný pre osoby žijúce vo vážnom vzťahu a manželstve. Tvrdí to kanadskí psychológovia, podľa ktorých totiž táto sociálna sieť vzbudzuje žiarlivosť a navyše vedie k odkrývanie intimity v nebývalej miere.


Ľudia v snahe stať sa čo najpopulárnejšími vo svojej komunite priateľov odkrývajú pikantné a veľmi intímne detaily nielen o sebe, ale aj o svojom vzťahu s partnerom.

Emily Christofidesová a Amy Muisová z kanadskej University of Guelph zistili

Že Facebook výrazne umocňuje podozrievavosť a žiarlivosť u partnerov. "Skontrolujete profil svojho partnera a zrazu vidíte hlášku od neznámej osoby, v ktorej sa hovorí, že bolo skvelé vidieť sa minulú noc. Aj keď to môže byť čokoľvek úplne nevinného, ​​ľahko sa to môže zmeniť v niečo úplne odlišné, "uvádza k záverom svojej štúdie Muisová.

A akonáhle je zasiate zrnko žiarlivosti a podozrievavosti, nastáva šialený kolotoč

Partner začne pátrať po identite neznámych kamarátov a šťourat sa v niečom, čo len vzbudí ďalšiu nevôľu a napätie vo vzťahu. Ak sa tento kolotoč nepodarí zastaviť, končí to väčšinou rovnako, hádkami, spormi a tiež rozchody či rozvody. "Ľudia zdieľajú a odhaľujú viac o sebe, ako by mohli robiť v iných sociálnych nastaveniach. Chceli sme preto zistiť, či sa tohto správania zúčastňuje rôzne psychologické faktory, "uviedla k štúdii doktorka Christofidesová.

Podľa záverov kanadských psycholožek sa v rámci skupiny priateľov formujú nové normy

Podľa ktorých ľudia odhaľujú detaily o sebe. Inak povedané, spúšťa sa reťazec odhaľovania intimity, každý odhalí toľko, koľko odhalí druhí. A čím sú priateľov intímnejší vo svojich výpovediach, tým viac nabádajú k rovnakej miere intímneho odhalenie aj svoju skupinu.

"Túžba byť populárny bola potvrdená ako veľmi dôležitý faktor pre odhaľovanie intímnych informácií o sebe," dodala k záverom doktorka Muisová.

Facebook zvyšuje žiarlivosť a ruinuje vzťahy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky