Hlavnou prekážkou lásky je bolesť

Spomínam si, že jedného dňa ku mne prišla mladá žena, ktorá uvažovala o interrupciu. Bola v treťom mesiaci tehotenstva. Spomínam si, že som jej opísal stav jej dieťaťa. Popísal som jej, že v jej dieťati už prebieha mozgová činnosť, že mu tlčie srdce.


V troch mesiacoch už pracujú všetky jeho telesné systémy

Prisľúbil som jej všetku pomoc, ktorú bude potrebovať, ak dá svojmu dieťaťu šancu žiť. Jasne si pamätám, ako sa na mňa skúmavo zahľadela. Položila mi otázku, ktorú som veľmi potreboval počuť: "Viem, že máte rád moje dieťa. Máte rád aj mňa? "Náhle som pochopil. Nemala lásku, ktorú by mohla dať svojmu nenarodenému dieťaťu, kým o ňu samu nikto nemal starosť a neprejavil jej lásku. Jej bolesť a strach ju zbavili schopnosti milovať druhých.

Kedykoľvek na ňu myslím, spomeniem si aj na rozhovor, ktorý som viedol so svojím priateľom psychiatrom

Pýtal som sa ho, prečo je pre mnohých z nás tak neľahké milovať. Usmial sa na mňa a súhlasil so mnou, že sme stvorení k láske rovnako tak, ako sme stvorení na to, aby sme sa rozvíjali aj po telesnej stránke. Ale rovnako ako niektoré choroby môžu zastaviť náš fyzický rast, existuje aj určitá prekážka, ktorá nám zabraňuje rast v láske.

Doktor sa ma spýtal: "Už ťa niekedy boleli zuby?"

Priznal som, že áno. "A na koho si myslel, keď ťa boleli?" Vyzvedal. "Len na seba," odpovedal som. "To je odpoveď," povedal. "Bolesť priťahuje všetku pozornosť len k nášmu ja. Duševné ťažkosti - starosť, neúspech, smútok alebo výčitky svedomia - to všetko je bolestivé, a tak nás to pripravuje o schopnosť milovať. Keď sa bolesť stane životným štýlom, človek sa väčšinou veľmi koncentruje sám na seba. "

Ak má byť život aktom lásky, najťažšie dobou je doba bolesti

Bolesť sa snaží zaujať celé naše vedomie, pohltiť všetku našu energiu. Pre lásku nezostáva nič. Studňa vyschla. Väčšina ľudí vie pri bolesti len jedno: "Trpím." Až keď sme sa s bolesťou úspešne vyrovnali alebo ju pretrpeli, sme schopní začať znova milovať seba i druhých. Je dobré, keď to vieme. Pomenovať démona je prinajmenšom prvý krok k tomu, aby sme sa s ním mohli úspešne vysporiadať.

Hlavnou prekážkou lásky je bolesť


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky