Kamarátstvo s benefitmi

Sexuálne kamarátstvo je populárny. Žiadne city, nutná snaha o bližšie porozumenie, žijete si svoj život a do toho máte pravidelný sex. Realita však v konečnom dôsledku býva bolestnejšie než plány. Máte do toho ísť, alebo je lepšie nechať si zájsť chuť?


Že priateľstvo s výhodami zažíva svoj boom, nie je zrejmé len z príbehov vašich priateľov a kamarátov, túto skutočnosť potvrdzujú aj najnovšie výskumy

Podľa jedného z posledných, vykonaného internetovým magazínom MyCelebrityFashion.co.uk, vyhovuje táto forma priateľstva až tretine slobodných žien! Polovica z nich sa k nemu uchyľuje preto, že sa nechcú viazať a mať vážny vzťah, a ďalších devätnásť percent si chce proste len užívať život.

Kamarátstvo s benefitmi ale nie je až tak jednoduché, ako sa môže zdať z titulku rovnomenného filmu, ktorý diskusiu na túto tému vlastne odštartoval

Doktorka Jocelyn Wentlandová z University of Ottawa nedávno v rámci svojej práce skúmala fenomén náhodného sexu a dospela k záveru, že existujú celkom štyri jeho typy, pričom "kamarátstvo s benefitmi" je jedným z nich. Odborníčka rozoznáva tieto štyri druhy náhodného sexu: súlož na zavolanie, priateľstvo s výhodami, sex na jednu noc a sexuálne kamarátstvo. Všetky síce majú spoločného menovateľa - sex, avšak zásadne sa odlišujú z hľadiska psychológie. Z tohto pohľadu je najzložitejšie model priateľstvo s výhodami, pretože medzi partnermi existuje silné priateľstvo, a do sexu sa teda pletú emócie.

Problém podľa bádateľky nastáva najmä vo chvíli, keď sú obaja zúčastnení súčasťou skupiny, v ktorej tají, že spolu spia

Sex je nezáväzný, ale ... Sexuálne kamarát znie možno podobne, ale zdanie klame. U tohto modelu dvojicu spája práve iba sex, kvôli ktorému sa schádzajú, ale inak sa viacmenej nepriateľmi a emocionálne pripútanie je takmer alebo úplne nulové. Zjednodušene as použitím anglickej terminológie povedané: "fuck buddy" je naozaj len kámoš, ktorý sa s vami pomiluje, ale potom sa zrejme oblečie a pôjde domov, zatiaľ čo variant prvý - "friend with benefits"-čiže priateľ s výhodami u vás prespí a možno spolu aj naraňajkujem ...

Prečo? Pretože nás to baví!

Priateľstvo alebo kamarátstvo s benefitmi vzniká väčšinou u singles, ktorým síce život bez partnera vyhovuje, ale zároveň v ňom čosi chýba - a nemusí to byť nutne len sex. "Každý človek oplýva určitým citovým kapitálom, ktorý potrebuje vydávať a tiež prijímať. Z hľadiska sexu je pochopiteľne najjednoduchšie masturbovať, ale ktorú ženu baví hrať sa rok s vibrátorom bez toho, aby sa jej dostalo objatie alebo pohladenie? "Hovorí dvadsaťdvaročná Martina. A tak si na to pohladenie a posteľ a občas aj spoločné raňajky alebo kino našla Luboša. Poznali sa vlastne už celkom dlho, a čo sa komunikácie týka, vždy k sebe boli veľmi otvorení. Keď sa potom na jednom večierku opili a skončili spoločne v posteli, Luboš sa odvážil navrhnúť, že by nebolo zlé to niekedy zopakovať, a Martina súhlasila.

"Kamarátku s výhodami" má tridsaťdvaročný Pavel

Ktorému podľa jeho slov prináša to zásadné plus, že si človek prostredníctvom nej - prípadne jej podobných - ľahko môže zvyšovať sebavedomie. Znie to logicky: keď je človek dlho sám, nastáva prehlbovanie všetkých mindrákov, ktoré má.
A každý nejaké má. Ako hovorí Pavol, žijeme v povrchnom svete, kde sa všetko porovnáva, meria a človek ľahko stráca istoty, ako je na tom sám. "Ak nemám partnera, ktorý ma berie takého, aký skutočne som, pochybujem o sebe. A občas je dobré také pochybnosti rozptýliť, "vysvetľuje. Sex s benefitmi pre neho teda nie je len o sexe ako takom, ale predovšetkým o posilňovanie ega. A tiež o - ako tomu Pavel hovorí - udržiavanie sa v kondícii. "Byť rok dva bez sexu, bál by som sa, že pri najbližšej príležitosti, na ktoré mi bude naozaj záležať, zlyhám," dodáva. Psychologička a sexuologička Laura Janáčková počujú podobné dôvody ako niekoľko vyššie uvedených vo svojej praxi každý deň.

"Prečo Súložíme bez lásky?

Zvyšujeme si tým sebavedomie, napĺňame túžbu po ľudskej blízkosti, získavame sekundárne zisky - vyspíme sa so šéfom a máme z toho nielen sexuálny zážitok, ale zabezpečujeme si tým aj jeho priazeň a tak podobne, "hovorí. Svoj podiel na voľnom poňatie sexu má podľa nej aj vynález hormonálnej antikoncepcie. "Odbúraním strachu z eventuálneho nechceného tehotenstva má sex nielen funkciu reprodukčnú, ale aj rekreačné. S tým súvisí aj možnosť užívať si ho jednorázovo a bez plánov na dlhodobý vzťah, "dodáva. Sex už tu nie je výhradne preto, aby sme plodili deti, sex je aj koníček. Ale robiť ho sám? Nuda!

Žiť spolu nemôžeme, spať áno

Sexuálne priateľstvo alebo kamarátstvo vzniká náhodne, kedy sa ľudia stretnú niekde na akciu a začnú si spolu primárne kvôli sexu (až potom napríklad vzniká partnerský vzťah) alebo úplne plánovane. To je prípad mladých ľudí, ktorí majú príliš veľké nároky na svojho budúceho partnera alebo sa z rôznych dôvodov nechcú viazať, a tak je jednoduchšie nájsť si kamaráta, s ktorým budú mať aspoň sex. Sexuálne priateľstvo niekedy býva podmienené aj okolnosťami, napríklad neakceptovateľným rozdielom vo vzdelaní, zárobku, veku, životných plánoch apod, ktorý jednoducho bráni nadviazať hlbší partnerský vzťah. Až nastane čas sa rozlúčiť, skrátka si povedia zbohom, do tej doby si ale môžu užívať život, budete počuť ich vysvetlenie. Samostatnou kapitolou sexuálneho kamarátstvo bývajú pomery žien so ženatými mužmi, ktoré nechcú odvádzať od rodiny, len s nimi udržujú milenecký vzťah.

A potom tu máme aj sexuálne styky dvojíc, kedysi bývalých partnerov, ktorí už sa síce rozišli, spať spolu ale neprestali

"Niekde ide len o uspokojenie sexuálnych potrieb, ak žiadny z nich ešte nemá ďalšieho partnera, inde proste nikto z nich nevie povedať nie," vysvetľuje psychologička. Pochopiteľne odpútať sa od takého "priateľstvo" s bývalým je zložitejšie ako v situáciách, kedy je vaším kamarátom na sex niekto viacmenej neznámy. A propos, hoci sa to môže zdať ako nezmysel, priateľstvo s výhodami môže byť podľa odborníkov výbornou prestupnou stanicou. Ak sa rozídete po rokoch s partnerom, cíti sa človek zrazu sám, na čo dlhú dobu nebol zvyknutý.

A práve taký kamarát môže byť skvelé riešenie - máte sa s kým rozprávať, máte s kým zájsť na obed, spíte spolu

A ak váš vzťah nie je naozaj len o sexe, potom máte aj určitú emočnú oporu, a teda nemáte potrebu vracať sa k svojmu ex. Existuje totiž veľa ľudí, ktoré pocit samoty prinúti vrátiť sa k bývalému partnerovi len preto, aby niekoho mali. V takýchto prípadoch potom človek aj ľahko zabudne na dôvody, prečo sa vlastne rozišli, a to nie je úplne rozumné. Ďalšie pozitívum kamarátstvo s výhodami potom tkvie v tom, že ak sa hneď po rozchode vrhnete do ďalšieho vzťahu, váš partner po vás skôr či neskôr bude chcieť počuť nejaké vyznanie lásky, ale toho mnoho ľudí nie je schopné.

Kamarát na sex nič také chcieť nebude

Teda povedzme radšej: najskôr ... Hoci je táto forma priateľstva a vzájomnej "výpomoci" pre mladých ľudí veľmi lákavá a zdá sa byť praktická a efektívna, zvyčajne býva funkčné len krátkodobo. Áno, človek má pocit, že priateľstvom s benefitmi zabije niekoľko múch jednou ranou - bude mať v blízkosti kamaráta alebo kamarátku, s ktorou si rozumie, bude mať pravidelný sex a žiadne záväzky, ale tí, ktorí sa už do niečoho takého niekedy pustili, vedia , že to vždy nie je taká idylka, ako sa na prvý pohľad zdá. Na vine je často prostá biológie.

Jedným z hlavných problémov, ktoré totiž môžu pri sexuálnom vzťahu medzi priateľmi nastať, sú rozdielne očakávania oboch zúčastnených, často vychádzajúce práve z biologickej podstaty človeka

"Kým muži sú schopní odosobnených sexuálnych kontaktov odpradávna a súvisí to s ich túžbou po sexuálnej variabilite partneriek, ženy nie," hovorí Laura Janáčková a dodáva: "Aj ženy môžu v rámci obdobia hľadaní, vlastné neistoty, zníženého sebavedomia alebo partnerských problémov investovať do krátkodobých sexuálnych vzťahov. Vo väčšine prípadov však jednorázový sex ich situáciu nerieši, a je teda často spojený s túžobnou otázkou: čo keby ...? "Psychologička naráža na to, že v podobných vzťahoch sa zvyčajne jeden z partnerov oveľa viac citovo angažuje a očakáva od vzťahu dlhodobejší horizont, zatiaľ čo druhý ho berie len ako sexuálne povyrazenie.

Hoci na štartovej čiare môžu stať obaja zhruba rovnako naladení - ide len o sex a nič viac, rovnaký pocit málokedy vydrží

Ak potom nie sú city jedného z partnerov opätovanej, môže byť stret veľmi bolestivý a nepríjemný. Nikdy totiž nejde len o sex. A už vôbec nie u žien. Sex má totiž tú moc, že ​​všetko mení. A tak v momente, keď žena začne byť "intímne" kamarátkou, jej pocity zaznamenajú premenu. Je to dané hormónom oxytocínom, ktorý sa aktivuje v ženskom mozgu pri sexe a dáva žene z biologického hľadiska pokyn, aby sa usilovala o vytvorenie vzťahu s mužom, s ktorým spí.

Priateľstvo s benefitmi - hrob priateľstvo

Žiadne priateľstvo medzi mužom a ženou sa nezaobíde bez iskier erotiky a ani vopred nastavené pravidlá "sexuálneho priateľstva" nezaručí, že na jeho konci nezostane nič než horkosť. "U takejto formy priateľstvo je nutné počítať s tým, že jeden zo zúčastnených nie je priateľ, ale že je v skutočnosti tajne zamilovaný a tajne dúfa, že skrze priateľstvo s benefitmi svojho kamaráta alebo kamarátku nakoniec zbalí," hovorí psychologička Laura Janáčková. Realita potom väčšinou vyzerá tak, že muž so ženou pravidelne súložia a ona dúfa, že jedného dňa si jej "kamarát" uvedomí, ako je pre neho dôležitá a že ju vlastne miluje a nechá si ju ako stálu partnerku. S počtom sexuálnych zážitkov a vďaka prehlbujúcej sa komunikácii navyše pocit zamilovanosti rastie. Bohužiaľ - často - len na jednej strane.

Nezamilovanému muži takáto situácia vyhovuje:

má sa s kým porozprávať, má sex zdarma, kedykoľvek sa mu zachce, a často aj dobrú večeru alebo iné výhody. Všetko potom končí tým, že po čase, keď sa muž nerozhoupe a neponúkne svojej kamarátke stály vzťah, ona na neho začne tlačiť, manipulovať sexom a čoskoro je po priateľstve. Ale nech sme féroví, rovnako tak sa môže v priateľstvo s benefitmi zamilovať muž. Dievča si potom užíva (často zneužíva) jeho záujmu a koniec je rovnaký ako v predchádzajúcom prípade - nielenže je po sexe, ale aj po priateľstve.

Problém môže nastať aj v okamihu, keď jedinec zistí, že má ten druhý hneď niekoľko priateľov s výhodami

Myšlienky na partnera v náručí cudzej ženy alebo muža neponechajú v pokoji nikoho, ani "jednoduchého" priateľa s benefitmi; city skrátka človeku odparené nedá, nech sa snaží, ako chce. Ale aj keby žiadnu rolu nehrali a išlo naozaj len o sex, kamarátstvo s výhodami funguje dlhodobo len málokedy. Ťažko sa totiž podarí to, aby obom kamarátom vzťah vyhovoval rovnako dlhú dobu (väčšinou jeden chce odísť skôr než druhý) s rovnakou intenzitou a aby v ňom boli obaja rovnako spokojní.

Zamilovala som sa, odchádzam ...

Priateľstvo s benefitmi predstavuje riziko aj v tom, že kto je v ňom zamilovaný, nemá tendenciu zoznamovať sa s inými mužmi alebo ženami. A uteká mu čas. Rovnako dobre sa však môže stať, že kto zamilovaný nie je, zamiluje sa inde. A čo teraz? Sexuálneho kamaráta už nechce do postele, ale len ako kamaráta, pretože predsa nebude podvádzať svoju novú lásku?! Lenže kedy a ako to priateľovi s benefitmi povedať?

Prestať sa s ním stýkať dočasne, alebo radšej úplne?

A povedať, alebo nepovedať o tom všetkom novému partnerovi? Čo keď sa potom - nedajbože - títo dvaja alebo rovno všetci traja stretnete? Vy viete, kamarát vie, partner možno tuší ... A čo keď potom nejaká čisto "kamarátska" schôdzka prerastie v sex, a teda neveru? Poznáte to, nová zamilovanosť odznie, jeden drink, druhý drink, pár sťažností na partnera, s ktorým ste síce spokojná, ale ... a sme zase tam, kde sme boli. Psychologička Laura Janáčková sa domnieva, že u žien je v tomto prípade situácia jednoduchšia ako u mužov. "Ak žena udržuje rýdzo sexuálny vzťah s kamarátom a potom sa zamiluje niekde inde, kamarát takmer prestane existovať, pretože v tej chvíli je na scéne len jeden muž," hovorí a dodáva: "U mužov to tak jednoznačné nie je, pretože sú schopní odosobnených sexuálnych stykov, aj keď sú zamilovaní. "

Hoci všetci tušíme, ako svet funguje a že do doby, než stretneme muža s veľkým M alebo ženu s veľkým Ž, nežijeme bez sexu, stret s realitou zakaždým veľmi bolí

A keď sa váš partner dozvie, že ste si tesne pred zoznámením s ním užívala s kamarátom, úplne logicky bude žiarliť nielen na neho, ale aj na všetky ostatné muža vo vašom okolí a nikdy si nebude tak úplne istý: je to len kamarát, alebo s ním niečo mala, má, bude mať?! K čomu sme sa teda dopracovali? Sexuálne kamarátstvo - napr z definície doktorky Wentlandové - realizované v akejkoľvek podobe je každopádne životnú skúsenosť. Môže nám pomôcť preniesť sa cez vzťah minulý a ujasniť si, čo očakávame od partnerstva budúceho. Ale pretože každá skúsenosť bolí, budete zrejme aj v tomto prípade nútení položiť na oltár poznania určitú obeť, čo sa týka žien, napríklad v podobe priateľstvo s mužom, ktorého si vážite. Preto je dobré spýtať sa na začiatku sama seba, či vám taká skúsenosť za tú obeť stojí a ako bolestné pre vás prípadne bude sa s ňou vyrovnať. Pochopiteľne dejú sa aj happy endy. Ale častejšie na filmovom plátne ako v reálnom živote.

Kamarátstvo s benefitmi


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky