Láska tíši bolesť podobne ako morfín, tvrdia vedci

Intenzívne, vášnivá zamilovanosť môže pomôcť prekonať fyzickú bolesť podobne ako silná analgetiká, napríklad morfín. Potvrdila to nová americká štúdia. Vedci testovali 15 študentov a študentiek, ktorí boli v počiatočnom štádiu milostného vzťahu.


Ukázali im fotografiu ich milovaného či milovanej a pritom im pôsobili miernu bolesť.

Ukázalo sa, že pocity, ktoré pohľad na milovanú tvár vyvolal, pôsobili ako analgetikum. Nešlo pritom len o krásu; pohľad na fotografiu príťažlivého kamaráta či kamarátky podobný efekt nemal. "Ukazuje sa, že intenzívna zamilovanosť aktivuje tie isté oblasti mozgu, na ktoré pôsobia lieky tíšiace bolesť," vysvetľuje profesor Arthur Aron zo State University of New York.

Vedci podľa denníka Metro dúfajú, že lepšie pochopenie pôsobenia lásky na mozog by mohlo prispieť k vývoju efektívnejších analgetík.

Dr Sean Mackey z lekárskej fakulty kalifornskej Stanford University, ktorý štúdiu viedol, k tomu hovorí:

"Keď sú ľudia v tejto vášnivej, úplne pohlcujúce fázu lásky, ich nálada je podstatne zmenená. A to spôsobom, ktorý ovplyvňuje ich prežívanie bolesti. Začíname ešte len chápať, ako tieto zásadné systémy v mozgu fungujú a ako ovplyvňujú bolesť. Ide o veľmi hlboké, starej časti mozgu, ktoré ovplyvňujú produkciu dopamínu, teda neurotransmiteru ovplyvňujúceho náladu, pocit výhry či motiváciu. "

Láska tíši bolesť podobne ako morfín, tvrdia vedci


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky