Panenstvo a jeho cena

Môže byť tehotná žena pannou? Čo všetko sú ženy schopné urobiť, aby boli opäť považované za nedotknuté? Panenstvo vyvoláva mnoho otázok, na niektoré z nich zodpovedá psychologička a sexuologička Laura Janáčková.


Odjakživa sa muži domnievajú, že hlavným indikátorom ženinho panenstvo je existencia panenskej blany

Táto tenká membrána, ktorá uzatvára vchod do pošvy, väčšinou býva pretrhnutiu až pri prvom sexuálnom styku. Jej prítomnosť je preto často považovaná za fyzický dôkaz panenstva. Niektoré ženy ju však mať nemusia, a to napriek tomu, že ešte nemali pohlavný styk. Môže chýbať od narodenia alebo sa môže pretrhnúť pri cvičení, masturbácii atď V spoločnostiach, kde má nedotknutá blana značný kultúrny význam, to môže znamenať ohrozenie života.

U austrálskeho kmeňa Yungar má neprítomnosť blany pred svadbou za následok mučenie, alebo dokonca zabitie nevesty

Pasáže poukazujúce na cenu panenstvo možno nájsť aj v Biblii: "Keď niekto zvedie pannu, ktorá nebola zasnúbená, a vyspí sa s ňou, vezme si ju za ženu a dá za ňu plné veno. Ak by sa jej otec rozhodne zdráhal mu ju dať, zaplatí zvodca obnos vo výške vena panien. "(Exodus 22,15 a 22,16)

Panenská blana však môže ostať neporušená, aj keď pohlavný styk už prebehol

Jedna zo štúdií dokonca dokladá pružnosť panenskej blany v puberte, keď nedošlo k jej porušeniu aj cez udávaný aktívny pohlavný život sledovaných dievčat. Sú aj prípady žien, ktoré otehotneli, bez toho aby sa ich panenská blana porušila.

Sama som sa s prípadom tzv tehotné panny stretla pomerne nedávno

Mladá žena trpiaca vaginizmom otehotnela bez pretrhnutie panenskej blany. Pri nekoitálnych aktivitách s manželom došlo k prieniku spermií do pošvy a nasledovalo tehotenstvo. Zaujímavé je, že pri pravidelných gynekologických prehliadkach k nej gynekológovia po celú dobu tehotenstva pristupovali ako k panne - využívali metódy a nástroje, ktoré panenskú blanu neporušili. Ak by dotyčná žena dieťa porodila cisárskym rezom, môže zostať pannou aj po pôrode. Panenstvo bolo v histórii často považované za cnosť predstavujúce čistotu a fyzickú sebadisciplína. V mnohých kultúrach je späté s osobnou, alebo dokonca aj s rodinnou cťou.

Tradične sa v niektorých kultúrach

Najmä kresťanských či islamských, považuje dobrovoľná strata panenstva pred vstupom do manželstva za veľkú hanbu. Ešte v 19. storočí ženy hľadali možnosti, ako oklamať svojho vyvoleného. Odporúčali sa dokonca aj pijavice do pošvy pred prvou nocou, ktoré by zabezpečili krvavý výtok a presvedčili tak muža a eventuálne aj jeho rodinu o panenskej čistote.

Niektoré ženy dodnes hľadajú možnosti riešenia tejto delikátnej situácie

Aj českí estetičtí chirurgovia a gynekológovia sa stretávajú s požiadavkami na obnovu panenskej blany pomocou malého chirurgického zákroku. Jedna z mojich klientiek sa nedávno zamilovala do muža zo Saudskej Arábie, jeho rodina by ju však bez tradičnej svadby neprijala. Krátko pred cestou tam a plánovanou svadbou preto úspešne podstúpila tento zákrok. V mnohých krajinách - okrem iného napríklad v Turecku - je však obnova panenskej blany pre pacienta i lekára dosť riskantné. Tamojší zákony ju prísne postihujú. Snáď práve preto sa cena operácie v USA av Európe šplhá až k 80 000 Sk.

Všeobecne sa aj v západnej kultúre aspoň symbolicky dodržiava historická tradícia

Za symbol čistoty je totiž považovaný závoj nevesty. Súčasná mládež už predmanželskej panenstvo nepovažuje za cnosť av určitom veku pre niektorých môže byť dokonca spájané s neatraktívnosť a prudérnosti. Napriek tomu však podľa výskumov sexuálneho správania prichádzajú v Čechách dievčatá o panenstvo v priemere vo svojich 18 rokoch.

Panenstvo a jeho cena


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky