Partnerská poradňa

Máte problémy so svojím partnerom? Prežívate partnerskú krízu? Ak vaše problémy pretrvávajú dlhšiu dobu je potrebné ich riešiť. Využite pomoci odborníka, ktorý sa týmito medziľudské vzťahy zaoberá.


Príčiny partnerskej krízy

Najčastejšie príčiny partnerskej krízy sú nevera, žiarlivosť, stereotypné život, starnutie, domáce násilie, alkoholizmus, nespokojnosť v intímnom živote a celkové odcudzenie. Každý z nás určite niektorý z týchto problémov musel niekedy počas života riešiť. Ak sa pohádate, odídete od svojho partnera, ale už za pár dní sa vám po ňom cnie a stále na neho myslíte, potom je ešte všetko v poriadku. Ak ale zistíte, že sa vám domov vôbec nechce, tak to už je prvá známka toho, že sa niečo deje. Váš vzťah tak môže vyvrcholiť aj rozchodom, ktorý býva väčšinou pre oboch partnerov veľmi stresujúce. Niekedy je to stále dookola. Kedykoľvek sa s niekým rozídete, hovoríte si, že už nikdy nebudete s partnerom, ktorý vám ublížil. Nemusí ísť nutne o domáceho násilníka, skrátka sa vám jeho správanie nepáči. Rozídete sa, ale sotva sa z nepodareného vzťahu vyklepete, situácia sa opakuje. V nefunkčných vzťahoch sa často ocitáme preto, že sme minulé skúsenosti nezmapovali. Preto existujú odborníci, ktorí vám pomôžu nájsť cestu späť.

Nevera

Akýkoľvek sexuálny kontakt, ktorý prebieha mimo partnerský vzťah, sa nazýva nevera. Nemusí to byť len pohlavný styk. Aj flirt môže byť veľmi zraňujúce a ponižujúce. V momente, keď sa jeden z partnerov o nevere dozvie, vo väčšine prípadov nastáva problém. Riešením je viac možností. Neveru môžete partnerovi odpustiť, alebo ju môžete tolerovať. Poslednou možnosťou je rozchod partnerstva. Podľa odborníkov hľadajú neverníci v mimomanželských aktivitách okrem povyrazenie často jednoducho to, čo im doma chýba. Svoju úlohu môže zohrať aj obyčajný pocit nedostatku pozornosti a obdivu zo strany partnera, s naplnením či skôr nenaplněním života, stereotyp alebo obyčajný strach zo starnutia

Žiarlivosť

Žiarlivosť väčšinou potláča rozumné uvažovanie. Partner sa chová tak, že namiesto toho, aby si milovaného človeka udržal, tak ho naopak odradí a stratí.

Stereotypné život

Stereotyp síce k životu patrí, niekedy ho potrebujeme ako poriadok. Trebárs keď sa radi vraciame na rovnaké miesta, alebo oslavujeme sviatky či narodeniny. Partner, ktorý sa tvári stále vážne, nemá zmysel pre humor, je zahľadený sám do seba, má predsudky a naopak nemá túžbu po nových zážitkoch, riskuje rozpad svojho vzťahu. V partnerskom živote je potrebné si stereotypné život spestriť napríklad tým, že si nájdeme spoločné koníčky alebo častejšie jazdíme na dovolenku.

Starnutie

Mnoho partnerských problémov začína v čase, keď vám dorastú deti a opustí domov. Je to tzv syndróm prázdneho hniezda. Dom zostane prázdny a vás už nikto nepotrebuje. Ak si neviete rady, čo so zvyškom života, v partnerskej poradni vám poradia určite. Vypracujte si harmonogram, ktorý vám umožní vyplniť každú chvíľku voľného času.

Domáce násilie

Zvyšujúce sa násilie v spoločnosti sa odráža vo zvýšenom výskyte sexuálnych a fyzických útokov v partnerských vzťahoch. V mnohých prípadoch môže ísť o tak násilný a výbušný útok, že ohrozuje život partnera. V tomto prípade je nutné sa ihneď obrátiť na políciu.

Alkoholizmus

Ak zistíte, že váš partner neustále zvyšuje svoju spotrebu alkoholu, môže to vyústiť v alkoholizmus. Pre tých, ktorí sú závislí na alkohole, neexistuje trvalá schopnosť kontrolovať príjem alkoholu. Alkoholizmus tiež úzko súvisí s domácim násilím. V partnerskej poradni vám odborní pracovníci poradia, kde by sa váš partner mohol z alkoholizmu liečiť.

Nespokojnosť v intímnom živote

Rozumieť sexu nie je nikdy jednoduché. Nakoniec musíte sami zvážiť svoje túžby a ich vplyv na váš milostný život. Ak zníženie túžby po sexe nie je dôsledkom organických ťažkostí alebo vedľajších účinkov liekov, je veľmi pravdepodobne výsledkom nudy zo sexuálnej aktivity, spôsobené dlhodobým opakovaním času, miesta a techník sexuálnych epizód. Rutina môže znamenať nudu. Partneri by si mali uvedomiť, že riešenie spočíva v zmene čo najväčšieho množstva zmyslových vnemov spojených s pohlavným aktom. Urobte si večeru pri sviečkach, oblečte si sexi spodnú bielizeň alebo si dajte masáž.

Celkové odcudzenie

Najčastejšími dôvodmi partnerského odcudzenia je nedostatočná pozornosť partnera, zlá komunikácia, neschopnosť počúvať a prispôsobiť sa partnerovi. Patrí sem aj odcudzenie v sexuálnom vzťahu.

Kedy je čas navštíviť partnerskú poradňu

Ak sa vo vzťahu necítite dobre už dlhšiu dobu, z vašej domácnosti sa vytratila pohoda a atmosféra je napätá, potom je lepšie neváhať a prísť do poradne. V tejto fáze partnerskej krízy je ešte šanca, že sa všetko spraví. Ak však nasleduje tichá domácnosť a vám na partnerovi začína vadiť úplne všetko, potom už partnerská kríza prerastá vo veľký problém a váš vzťah nemusí byť zachránený. Ak chcete niečo zmeniť, musíte byť ochotní priznať si, že chyba nie je potrebné v nevhodnom partnerovi, ale vo vás.

Čo nás v partnerskej poradni čaká

Väčšina z nás má strach zverovať svoje osobné a intímne problémy úplne cudziemu človeku. Tu ale nie je strach na mieste. V poradniach väčšinou pracujú psychológovia, ktorí sa špecializujú na partnerské vzťahy. Sú to ľudia, ktorí nepoznajú vás ani vašu minulosť a preto sa na vaše problémy môžu pozerať objektívne. Prvý kontakt bude prebiehať telefonicky, kedy si dohodnete schôdzku a pri prvej návšteve si dohodnete termíny návštev a samozrejme cenu. Ak budete na schôdzke aj so svojim partnerom, potom každý z vás napíše na hárok papiera, čo od svojho partnera očakáva. Pri ďalších návštevách budete formou rozhovorov preberať to, čo chcete vy a čo chce váš partner. Spoločne potom budete hľadať kompromisy.

Vyrieši poradňa problémy?

Počítajte s tým, že vaše problémy si musíte vyriešiť hlavne sami medzi vami a vaším partnerom. V poradni vám len pomôžu nájsť cestu späť k šťastnému partnerskému vzťahu a na obnovenie komunikácie medzi sebou. Čaká vás veľa práce a veľa zmien vo svojom vlastnom správaní. Neočakávajte, že prvé kroky začne robiť ten druhý. Snažte sa sami za seba. Z poradne môžete odísť ako zamilovaný človek ruka v ruke so svojím partnerom, alebo sa tiež môže stať, že sa spoločne dohodnete na rozchode.

Je rozchod riešením?

Niekedy je rozchod jediná možná cesta zo vzťahu, ktorý už nejde zlepiť. Môže byť pre vás oslobodzujúce, dá vám šancu na nadviazanie nového vzťahu, do ktorého sa už nebudete vrhať po hlave. Treba popremýšľať, čím ste prispeli ku krachu minulého vzťahu. Možných dôvodov je naozaj veľa, ale ak nechcete v novom vzťahu opakovať staré chyby, musíte sa obzrieť späť. Uvedomte si, že podobnú skúsenosť má za sebou mnoho ľudí a život musí ísť ďalej. Jedna etapa života končí a druhá začína.

Partnerská poradňa


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky