Patent na výchovu

Rodičia pri výchove prikladajú veľkú váhu vzájomnej zhode názorov a rokovaní. Ako ale podotýka psychologička Marta Boučková, u dvoch ľudí s úplne odlišnou skúseností je šanca, že sa na všetkom zhodnú, dosť mizivá.


Stále je totiž veľa tých, ktorí veria

Že sila a intenzita lásky s túžbou žiť spoločne šťastne až do smrti sa preukáže aj súhlasnými pohľady na zásadné otázky rodinného spolužitia, teda aj na výchovu potomkov. Ak sa nechajú zaskočiť skutočnosťou, že ideálna zhoda názorov na výchovu nie je (a pravdu povediac absolútnu ani byť nemôže), sú veľmi náchylní k tomu dekódovať túto prirodzenú rozpornosť ako signál "že je vo vzťahu niečo zle".

Tak sa ocitnú na začiatku pátrania po všetkom, čo by mohlo túto "zlobu" potvrdiť

Vo vzťahu začína bujnieť alergia na akékoľvek náznaky rozdielnych názorov a stráca sa ochota načúvať aj snaha pozrieť sa na veci z iného uhla. Všeobecne povedané mizne priestor pre vzájomnú komunikáciu a do popredia sa dostáva žabomyšie vojna o to, kto má ten správny patent na výchovu. Tu už nejde len o to myslieť to s dieťaťom dobre, ale hlavne praktizovať výchovu tak, aby bola DOBRE! Takže tu máme zase starú známu pri o to, kto je múdrejší a kto to vie, prípadne aj vie, líp.

Väčšina rodičov sa snaží pristupovať k výchove veľmi zodpovedne

S maximálne dobrým úmyslom as láskou a práve v tom mnohokrát býva "ten pes zakopaný". Na začiatku celého výchovného procesu je veľká angažovanosť a ten najlepší úmysel zvoliť ideálnu cestu. Milujúci rodič je presvedčený o "väčšie" správnosti svojho názoru, a preto sa ho stoj čo stoj snaží previesť do reality. Ale čo keď druhý dospelý člen rodiny je v úplne rovnakom rozpoložení? Potom začína vysvetľovanie a presvedčovanie, ktoré, ak nie sú diskutéri schopní vidieť, čo stojí za ich "neschopnosťou" sa zhodnúť, končí ostrými hádkami a rezignáciou jednej strany na výchovu.

Výchova je potom prenechaná len jednému a zďaleka sa potom už "len" číha na chybu

Ktorá má potvrdiť výchovnú pravdu strany, ktorá rezignovala alebo nebola vypočutá. Ona toľko potrebná zhoda názorov a rokovaní rodičov pri výchove je len prvou časťou pravdy. Tou druhou časťou je aj empiricky doložený fakt, že u mnohých rodičovských párov panuje rozdielnosť názorov týkajúcich sa nárokov kladených na deti a možnosťou využívania rôznych odmien a trestov. A nesmie sa zabudnúť na značné nezhody panujúce v oblasti dôslednosti vo výchove - samozrejme je vždy lepšie viditeľná nedôslednosť druhého než tá vlastná.

Patent na výchovu


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky