Pohlavné choroby

Nechránený sex môže viesť k nákaze pohlavnými chorobami. Tie sú veľmi nepríjemné a veľká časť z nich patrí k vážnym chorobám. Preto pri pohlavnom styku s neznámou osobou vždy používajme kondóm.


Pohlavné choroby

Sexuálne prenosné infekcie sa prenášajú medzi partnermi počas vaginálneho, análneho alebo orálneho sexu. Spôsobujú je baktérie, prvoky, plesne alebo vírusy. Pohlavné choroby sa môžu však šíriť aj inými cestami, než sú sexuálne aktivity. K nim patrí najmä transfúzie, zdieľanie injekčných ihiel a pôrod. Preto sa sexuálne prenosné choroby často objavujú u narkomanov alebo hemofilikov. Delíme ich na bakteriálne, vírusové, parazitické, plesňové a protozoálnej.

Ochorenie AIDS

K najnebezpečnejším pohlavným chorobám patrí v súčasnosti AIDS. Hoci prvé príznaky tejto choroby boli zaznamenané až v roku 1981, stačili sa jej už nakaziť desiatky miliónov ľudí. K najhoršie postihnutým oblastiam patrí najmä africké štáty. Názov AIDS pochádza z anglického Acquired Immune deficienciou syndróm, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako syndróm získaného zlyhania imunity. Túto chorobu spôsobuje vírus HIV, ktorý umelo navodzuje príznaky oslabujúce prirodzenú obranyschopnosť ľudského organizmu. To spôsobuje ohrozenie zdravia ďalšími chorobami vrátane nádorových. Vir HIV napáda určitý druh bielych krviniek - T lymfocyty, kde sa rozmnožuje a následné je zabíja. To má za následok zhoršenie obranyschopnosti organizmu a zlyhania imunity. Nakazená osoba nemusí po dobu niekoľkých rokov pozorovať žiadne zmeny svojho zdravotného stavu a ani nepociťovat nejaké podozrivé ťažkosti. Súčasné lekárstva bohužiaľ nie je schopné určiť u koho táto choroba prepukne a kedy to nastane. V priemere k tomu dochádza do 10 až 15 rokov po infekcii vírusom HIV. Toto môže ovplyvniť včas začaté kvalitné liečba. Ani tá však nie je zárukou uzdravenie. Vývoj ochorenia závisí hlavne na pôvodnej úrovni imunity organizmu, telesnej kondícii, stravovacích návykoch a schopnosti zvládať záťažové situácie. Veľké nebezpečenstvo pre chorého AIDS môžu znamenať sebelehčí ochorenia. HIV pozitívny ľudia by sa aj naďalej mali vyvarovať pohlavným stykom sa rovnako postihnutými jedincami. Hrozí tu totiž riziko reinfekcie.

Ako sa prenáša AIDS

AIDS sa dá prenášať tromi spôsobmi - sexom bez ochrany, krvou az matky na plod. Najčastejšie je prvý z nich. Nemusí sa jednať len o pohlavný styk, ale k prenosu môže dôjsť aj pri orálnom sexe, keď dôjde ku kontaktu ústnej dutiny so spermiami alebo pošvovým sekrétom. Najrizikovejšie je však análny styk najmä pre pasívneho partnera. To sa týka ako žien, tak mužov. Riziko nákazy je vyššia, keď je infikovanou osobou muž. Vírus HIV sa v pošvovom sekréte vyskytuje v menších koncentráciách než vo spermií. Nebezpečenstvo prenosu sa tiež zvyšuje, ak partner je prenášačom aj ďalšie pohlavné choroby. K riziku ochorenia taktiež prispievajú ranky a odreniny v oblasti genitálií. V súčasnosti nie je na trhu žiadny liek, ktorý dokáže pacienta vyliečiť. Avšak existujú prípravky potláčajúce prepuknutiu choroby u nakazených a spomaľujúci priebeh ochorenia.

Syfilis (lues)

Ďalšie veľmi nebezpečnú pohlavnou chorobou je syfilis, pretože tiež môže viesť k úmrtiu nakazeného. Jej pôvodcom sú baktérie z kmeňa spirochéty. Priebeh ochorenia má tri štádia. Najprv sa v oblasti genitálií objavia červený vred, ktorý nebýva bolestivý. Po zhruba deviatich mesiacoch dochádza k podobným javom aj na ďalších miestach tela. Chorý má horúčky, vypadávajú mu vlasy a trpí nechutenstvom. Ak nenastane účinná liečba, choroba napáda životne dôležité orgány - mozog a srdce a pacient si ponesie trvalé následky. Proti syfilisu však existuje obrana. Ak je odhalená včas, postačí na liečbu penicilín. K prenosu dochádza predovšetkým pohlavným stykom a to ako vaginálnom, tak análnym. Tiež orálny sex umožňuje prenášanie tejto nebezpečnej choroby. Menej častá je nákaza spôsobená počas tehotenstva transportom z matky na dieťa.

Kvapavka

Kvapavka sa prejavuje v podobe hnisavých zápalov vylučovacích a pohlavných orgánov. Môže však napadnúť aj spojivky. Ak nie je včas nelieči, je rizikom pre ženy neplodnosť. Počas liečby sa pacient musí vzdať všetkým sexuálnych aktivít. Okrem pohlavného styku je možný jej prenos aj z matky na dieťa počas pôrodu. Kvapavka sa u novorodenca prejavuje zápalom očných spojiviek, ktorý môže viesť až k oslepnutiu. Počas tehotenstva by preto budúce rodičky nemali zabúdať aj na testy proti kvapavke. Kvapavka sa prejavuje do týždňa od nakazenia, skôr u mužov, neskôr u žien. Diagnostiku tohto ochorenia vykonávame tromi spôsobmi. Jedným z nich je tzv farbiace test. Ten je založený na farbenie vzorky na baktériu Jedná sa o výter výtoku z penisu alebo cervixu. U mužov je táto metóda spoľahlivá, avšak u žien u približne polovice pacientok chorobu neodhalí. V poslednej dobe sú preto častejšie výtery moču alebo cervikálnej výtery. V nich sa potom v laboratóriu hľadajú gény baktérií zapríčiňujúce ochorenia.

Ďalšou možnosťou odhalenie kvapavky sú kultivačné testy. Tie sledujú rast baktérií za kontrolovaných laboratórnych podmienkach. Počas nich sa umiestni vzorka výtoku do nádoby, ktorá sa uchová po dva dni. Kvapavka najčastejšie napadá močovú trubicu alebo hrdlo maternice. Samotné vagíne sa infekcie vyhýba. Baktérie tiež prenikajú do maternice a následne do vajcovodov a môžu spôsobiť zápal panvy. Toto môže mať v prípade otehotnenia za následok mimomaternicové tehotenstvo. Nakazení kvapavkou sú náchylnejšie na infekciu vírusom HIV. Nepríjemným dôsledkom choroby je tiež nepríjemné močenie spojené s pálením. Neliečená kvapavka sa rozširuje aj do oblasti semenníkov, nadsemenníkov a prostaty, čo sa prejavuje nepríjemným svrbením a bolesťou.

Chlamýdie - najrozšírenejšia európska infekcie

Hoci táto choroba nie je natoľko známa ako predošlé choroby, patrí medzi najrozšírenejšie európske infekcie. Ročne sa jej nakazí niekoľko stoviek tisíc ľudí. Toto bakteriálne ochorenie sa neprenáša len pohlavným stykom, ale šíri sa aj kvapôčkovou metódou podobne ako napríklad chrípka. Jej pľúcna forma má s ňou podobné príznaky. Následky chlamýdie môžu byť neplodnosť, závažné ochorenia pľúc sprevádzaná dusivým kašľom, zápaly spojiviek alebo trvalé poškodenie zraku. Chlamýdie sa u mužov vyskytuje v močovej trubici au žien potom v krčku maternice. Prvým jej príznakom býva vred na genitáliách a po niekoľkých dňoch sa objavujú vysoké horúčky spojené so zimnicou. Neliečená chlamýdie spôsobuje rozsiahle zápaly pohlavných orgánov alebo konečníka.

Mäkký vred

Toto ochorenie sa prenáša pohlavným stykom a napadá predovšetkým genitálie. Hoci v Českej republike sa táto choroba v poslednej dobe neobjavuje, návštevníci exotických miest si ju často privážajú zo svojej dovolenky ako nechcený suvenír. Pretože sa jedná o bakteriové ochorení, liečba prebieha pomocou antibiotík.

Prevencia pohlavných chorôb

Podobne ako u ostatných druhov ochorení, je dôležitá prevencia iu pohlavných chorôb. Pohlavné hygiena a používanie kondómu patrí k jej základným pilierom. Vyvarujme sa preto nechránenému pohlavnému styku s náhodnými sexuálnymi partnermi. Ak už k niečomu podobnému dôjde, okamžite navštívte lekára a nechajme si urobiť testy.

Pohlavné choroby


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky