Sexuálna príťažlivosť nie je závislá na kráse!

Na tom, čo je krásne, existuje naprieč kultúrami všeobecná zhoda. Vnímanie rysov krásy máme biologicky kódované. Krásu jednoducho nemožno ignorovať, pretože mozog na ňu reaguje veľmi silno.


Navyše v dnešnej rýchlej dobe sekundového rozhodovanie a vnímanie je perfektná fyzická vizáž ešte významnejšie ako krása vnútorná

Avšak hoci na všeobecných rysoch krásy sa ľudia naprieč spoločnosťami a kultúrami zhodujú, na vnímanie toho, čo už je škaredé, nie. A staré tvrdenie, že krása je v očiach pozorovateľa, tak úplne neplatí. V očiach pozorovateľa je totiž skôr atraktivita, ktorá je na kráse mnohokrát nezávislá. Krása nemusí znamenať atraktivitu a atraktívny človek nemusí byť krásny. "Existuje všeobecná zhoda na tom, čo predstavuje a tvorí krásu, sú to určité črty a proporcie a vlastnosti tváre, ktoré už dnes dokážeme dokonca merať," vysvetľuje profesor Chris Solomon z University of Kent. On sa však rozhodol zaoberať kultúrnymi rozdielmi postoje k tomu, čo je považované za neatraktívne alebo škaredé. A zistil, že tam už zhoda neexistuje a že platí pravidlo: atraktívny čiže príťažlivý jedinec je definovaný skôr subjektívnym názorom pozorovateľa ako všeobecne stanoviteľnými rysy.

"Hoci ľudia zdieľajú všeobecnú zhodu na tom, čo je to krása, nedá sa to vyložiť ako zhoda na atraktivite

Menej dokonalý či krásny tvár môže byť považovaný za atraktívnejšie ako nedosiahnuteľný ideál krásy. Takže tvrdenie, že krása je v očiach pozorovateľa, vlastne znamená skôr, že atraktivita je v očiach pozorovateľa, "dodal Solomon. Podľa neho dnes majú ľudia s nedokonalosťou svojej vizáže menší problém. Existuje totiž celý rad metód a prostriedkov, ako sa urobiť príťažlivejším. "Dnes môžeme vyťažiť maximum z toho, čo nám bolo dané do vienka, takže je dnes podľa môjho názoru menej škaredosti," verí Solomon.

Sexuálna príťažlivosť nie je závislá na kráse!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky