Skorý nástup puberty škodia psychickému zdraviu dievčat

Dievčatá vstupujú do puberty v stále nižšom veku. Ale ich zdravie to nijako neprospieva. Podľa odborníkov totiž, ak začínajú pohlavné hormóny na dievčatá pôsobiť skôr, sú ohrozené po dlhšiu dobu tiež rakovinou prsníka.


Teraz navyše experti z Bristolu a Cambridge zistili, že raný nástup puberty škodí aj psychike dievčat

Tá nie je tak vyspelá, nezvláda nástup dospelosti, a dievčatá potom častejšie trpia depresiami. Ich telo sa začne meniť v dospelých, lenže v nízkom veku je ako dospelé odmietajú brať rodičia. Psychika takých dievčat ale ešte nie je zrelá a tie tak bojujú so sebou, s rodičmi, s chlapcami aj so zmenami. A to všetko vraj vedie k depresiám.

K skoršiemu nástupu puberty v porovnaní s ročníkmi ich matiek a babičiek dochádza u dievčat kvôli lepšej výžive a chemickému znečisteniu prostredia

Tieto látky pritom majú bioaktívne účinky. Experti z univerzít v Bristole a Cambridge zistili, že existuje vzťah medzi nástupom prvej menštruácie a depresiami. Čím skôr k prvej menštruácii dochádza, tým častejšie sa vyskytuje u dievčaťa depresie. Dievčatá, u ktorých k prvej menštruácii dochádza pred vekom 11,5 roka, sú najviac ohrozené depresiami v trinástich a štrnástich rokoch. Najmenej trpia depresiami dievčatá, ktoré začali menštruovať po dosiahnutí 13,5 roka veku. "To naznačuje, že neskorší nástup pohlavného dozrievania chráni pred psychickou poruchou dievčat," tvrdí doktorka Carol Joinson.

Skorý nástup puberty škodia psychickému zdraviu dievčat


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky