Testosterón - a čo o ňom vlastne (ne) vieme?

Testosterón. Synonymum sily, mužnosti a sexuálnej náruživosti! Nie je ale v dnešnej dobe, a hlavne muži, preceňovaný? Čo všetko tento "zázračný" hormón spôsobuje? A je chlapom vlastne čo závidieť?


Testosterón sa tvorí prirodzenou cestou v semenníkoch, ovplyvňuje tvorbu spermií a vývoj sekundárnych pohlavných znakov

  • Množstvo tohto hormónu sa zvyšuje nielen pri sexe, ale napríklad aj pri výhre v športe alebo výraznom úspechu v práci alebo v spoločenskom živote (naopak stres či osamelosť ho znižujú, dokonca vedú k tvorbe ženského hormónu, estrogénu).
  • V dospelosti testosterón bráni u mužov rozvoju osteoporózy.
  • Citlivosť na testosterón alebo jeho výrazné množstvo úzko súvisí s matematickými schopnosťami, Ľavorukosť a tiež s častým výskytom astmy a alergií!
  • Pri prieskume v Anglicku zistili, že speváci v zbore, ktorí spievajú barytón, majú viac testosterónu než ich kolegovia s tenorovými hlasmi. A nielen to, sú tiež sexuálne aktívnejší!
  • Prvý nenápadný pokles nastáva u časti mužov dokonca už po 35. roku veku.
  • Nedostatok hormónu odštartuje nadmerné vypadávanie vlasov. Rovnako tak sa premietne aj do pokožky, ktorá sa stáva tenšie a suchšie.
  • Zníženie hladiny testosterónu spôsobuje zmenu vnímavosti, slabnutie pamäti, podráždenosť, návaly hnevu a nervozity. To sa potom samozrejme premietne aj do sexuálneho života. Úbytok hormónu spôsobí ťažkosti so zväčšením prostaty, ochladnutie záujmu o milovanie, problémy s dosiahnutím erekcie a ďalšie dysfunkcie v oblasti sexu.

Ale nehádžme flintu do žita a muža do starého železa

To najlepšie zistenia nakoniec. Milovanie totiž preukázateľne zvyšuje hladinu testosterónu v krvi. Čím viac dostávate, tým viac chcete - prinajmenšom po niekoľko dní! Takže prečo to neskúsiť už dnes večer ...

Testosterón - a čo o ňom vlastne (ne) vieme?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky