Prerušovaný pohlavný styk, Prerušovaná súlož

Prerušovaná súlož je pomerne obľúbený spôsob antikoncepčné metódy. Súčasne sa ale jedná o spôsob ochrany pred počatím, ktorý je najmenej spoľahlivý a ani neprináša žiadnu ochranu pred prenosom pohlavných chorôb.


Termín prerušovaná súlož vychádza z latinského coitus interruptus, čo ľudovo znamená dávať si pozor. Jedná sa o najstarší, najlacnejší ochranu pred počatím, ale súčasne je to najmenej spoľahlivá antikoncepčná metóda, ktorá ani neochraňuje pred pohlavne prenosnými chorobami.

Čo je prerušovaný pohlavný styk?

Princíp prerušovaného pohlavného styku je veľmi jednoduchý. Spočíva iba v tom, že počas pohlavného styku dôjde tesne pred ejakuláciou k vytiahnutí penisu a na samotnej ejakulácii dôjde mimo vagínu. Táto metóda je celosvetovo veľmi rozšírená a odhaduje sa, že ešte v roku 1991 túto antikoncepčnú metódu používalo celosvetovo na 38 miliónov párov. Nutné ale dodať, že vo väčšine vyspelých štátov túto antikoncepčnú metódu používa veľmi nízke percento populácie, pretože si tu ľudia veľmi dobre uvedomujú možné riziká.

Ako je prerušovaný styk efektívny?

Ako sme sa už na začiatku spomenuli, táto antikoncepčná metóda je veľmi málo účinná a zlyhanie tejto metódy je niekde okolo 30%. Na zlyhanie má vplyv celý rad faktorov. V prvom rade všetko záleží na mužovi, presnejšie na tom, ako správny alebo nesprávny odhad okamihu prerušenia súlože má. A aj keď je na muža v tejto chvíli spoľahnutie, napriek tomu sa môže do vagíny dostať čo i len malé množstvo ejakulátu. Ďalšou možnosťou, ktorá má vplyv na zlyhanie tejto metódy je opakovaná súlož, kedy sa môžu niektoré spermie udržať na penisu a pri pohlavnom styku sa tak bez ďalšej ejakulácia do vagíny dostať. Riešením by malo byť umytí pohlavného údu a vymočení sa, čo by teoreticky malo odstrániť všetky spermie z močového traktu, ale ani tento postup nemusí byť zaručený.

Pre koho je prerušovaný pohlavný styk určený?

Vzhľadom k tomu, ako nízku spoľahlivosť táto metóda antikoncepcie prináša možno povedať, že prerušovaný pohlavný styk je určený iba pre páry, ktorým by príchod nečakaného otehotnenia nijako nevadil. Bez strachu z prípadného otehotnenia túto metódu nemožno odporučiť nezosobášeným párom alebo párom, u ktorých je tehotenstvo absolútne neprijateľné. Rozhodne sa neoplatí na prerušovaný pohlavný styk nejako spoliehať u krátkodobých známostí alebo u veľmi mladých ľudí. Niektoré páry súčasne spoliehajú na dobu menštruačného cyklu, kedy sú sú dni plodné a neplodné. Veľmi stručne povedané je otehotnenie najpravdepodobnejší uprostred medzi dvoma menštruáciami, nemožné pred menštruáciou a nepravdepodobné tesne po menštruácii.

Možné zdravotné riziká

Najväčším zdravotným rizikom je, že prerušovaný styk nijako nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami, ktorých je celá rada. Mnohí ľudia si myslia, že mnoho pohlavných chorôb bolo úplne vymetené, ale rozhodne to tak nie je. Ľahko tak môže dôjsť k nákaze kvapavkou, syfilis, AIDS, chlamýdie, trichomoniáza, kandidózou alebo herpes simplex. Oveľa spoľahlivejšie ochranu ponúka použitie kondómu.

Prerušovaný pohlavný styk, Prerušovaná súlož


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky