Prvá láska, prvý sex očami odborníkov

Čím je prvá láska tak výnimočná? Prečo si ju stále pamätáme? Má nejaký vplyv na naše existujúce vzťahy? Zoznamovacie portál Leyter.com položil otázky spojené s prvou láskou chemikovi, odborníčku na vzťahy, sexuológovi a psychoterapeutce


Ich odpovede vám teraz prinášame.

Chemik: váš parfum môže prispieť k voľbe partnera

Prvý vzťah prináša človeku prvýkrát telesnú blízkosť, ktorá sa úplne líši od tej rodičovskej. Vôňa partnera pritom môže zohrať jednu z hlavných rolí. "Vnímanie čuchom má pri zoznamovaní veľký význam. Ľudský mozog má schopnosť pamätať si vôňa po veľmi dlhú dobu. Tie môže viazať k milovanej osobe, rovnako ako k určitému miestu, "hovorí prof. Libor Červený z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe. "Nie je tiež vylúčené, že niektoré osoby k sebe môžu byť pripútané aj takú symbiózou vôňou, ktorá by iným vadila," doplňuje Červený. K prepojeniu vône a lásky dodáva: "Je zaujímavé, že v niektorých rozvetvených rodinách používajú všetky generácie žien, od násťročných slečien až po prababičky rovnaký parfum. Podvedome to môže napomáhať aj k výberu podobného typu partnerov. "

Odborníčka na vzťahy: muži zabúdajú na prvú lásku dlhšie

Špecialistka na vzťahovú problematiku Mgr. Martina Horáková zo zoznamovacieho portálu Leyter.com uvažuje, prečo tak často vyvolávame spomienky na svoje prvé zamilovanie. "Na moje otázky o prvej láske reaguje každý inak. Väčšinou má ale potutelný úsmev na perách, keď odpovedá. Kto by chcel spomínať na prvú lásku v zlom? "Hovorí Horáková. Navyše ak akýkoľvek ďalší vzťah nefunguje, automaticky sa obzeráme a rekapitulujeme. Prvá láska je založené na porovnaní najlepšie, pretože je neopakovateľná. Všetky emócie v nej zažívame prvýkrát.

"Prekvapivé je, že muži väčšinou zabúdajú na prvú lásku dlhšie. Je to spôsobené ich pomalším hľadaním svojho ja. Majú problém porozumieť sebe, nieto potom tomu, prečo im prvá láska nevydržala, "uzatvára Horáková.

Sexuológ: nevydarený prvý sex môže viesť k problémom s erekciou

"Prvá láska býva zvyčajne len platonická. Zostáva väčšinou krásnu, niekedy aj úsmevnú, spomienkou po celý život. Ak sa vzťah s prvou láskou naplní aj sexuálne, bývajú to prevažne ženy, ktoré v ňom dokážu zotrvať do konca života. U mužov by som to považoval skôr za výnimku, vzhľadom na ich biologicky odlišnému sexuálnemu správaniu, "vysvetľuje gynekológ a sexuológ MUDr. Pavel Kolan.

"Na rozdiel od prvej lásky, môže prvý sex pozitívne, ale aj negatívne, ovplyvniť priebeh budúcich partnerských vzťahov," vysvetľuje lekár. "Menej sebavedomý muž sa môže po prvom nepodarenom sexe opakovane potýkať s ťažkosťami s erekciou, prípadne predčasnou ejakuláciou. Pre dievča môže byť nešetrné prvý pomilování značne bolestivé. To býva jednou z príčin bolestí aj v budúcnosti. Našťastie sú u prevažnej väčšiny populácie spomienky na prvý sex pekné alebo neutrálne, čo je predpokladom budúceho plnohodnotného vzťahu, "dopĺňa MUDr. Kolan.

Psychoterapeutka: s prvou láskou je potrebné sa vyrovnať

Podľa psychoterapeutky Mgr. Jany Březinovej je prvá láska nevyhnutnou súčasťou osobnej identity aj sexuálneho vývoja človeka. "Dievča alebo chlapec prvýkrát nadväzujú iný typ vzťahu, než na aký boli v doterajšom živote zvyknutí. Svoju úlohu tiež hrajú hormóny, "vysvetľuje Březinová a dopĺňa:" Ak prvá láska skončila sklamaním, niektorí ľudia si ťažšie hľadajú ďalší vzťah. Všeobecne však platí, že väčšine z nás ostanú na prvú lásku skôr príjemné spomienky, ktoré nijak výrazne neovplyvnia naše budúce medziľudské vzťahy. "

Ak máte pocit, že ste sa nikdy so stratou alebo priebehom svojej prvej lásky nevyrovnali, skúste sa držať troch pravidiel. "Spomínajte, ale neidealizujte, neporovnávajte súčasného partnera s tým prvým a neváhajte, keď sa vám naskytne možnosť stretnúť sa s prvou láskou. Schôdzka vám napovie, či ste nežili v ilúzii, "radí Březinová.

Prvá láska, prvý sex očami odborníkov


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky