PHARMATEX - nová voľba?

Strašiak nechceného otehotnenia je starý rovnako dlho ako ľudstvo samo. Od nepamäti sa ženy snažili najrôznejšími prostriedkami chrániť, aby predchádzali nežiadúcemu počatiu.V dnešnej dobe majú túto situáciu značne uľahčenú.


Z Francúzska sa na náš trh dostala zaujímavá alternatíva antikoncepcie. PHARMATEX je produkt z novej generácie lokálnej (miestnej) chemickej antikoncepcie, obsahuje látku sa spermicídnym účinkom. Je voľne predajný v lekárňach (bez lekárskeho predpisu) a ponúka ženám, ktoré nemôžu alebo nechcú používať inú formu antikoncepcie, možnosť účinne sa chrániť pred otehotnením.

Výhody PHARMATEX

Je to nehormonálny preparát, ktorý podľa údajov výrobcu pri správnom používaní poskytuje 10 × účinnejší jednorazovú ochranu pred počatím ako kondóm. PHARMATEX môžu bez obmedzenia využívať všetky skupiny žien. Vďaka svojmu zloženiu pôsobí čisto lokálne, neprechádza do krvi alebo materského mlieka, má lubrikačný efekt, chráni pred väčšinou sexuálne prenosných chorôb a je dobre znášaný.

Pre akú ženu je PHARMATEX vhodný?

 • Mladé dievča
 • Dojčiaca matka
 • Premenopauzálne žena
 • Odmietajúce alebo nevhodná pre hormonálnu antikoncepciu
 • Liečená pre varixy
 • Fajčiarka
 • Po tromboembolické príhode
 • Vystavená riziku STD (sexuálne prenosné choroby)
 • Žena s občasným pohlavným stykom
 • Žena s vysokými pečeňovými testami
 • Navyše ho môžu ako príležitostný spôsob ochrany používať ženy, ktoré si zabudnú vziať antikoncepčnú tabletu.


Vyjadrenie distribútora

Keď bol tento výrobok uvedený pred niekoľkými rokmi na trh (je k dostaniu od roku 2003), riaditeľ spoločnosti Ipsen, ktorá PHARMATEX v Českej republike distribuuje, MUDr. Pavel Demuth k tomu povedal: "Na slovenskom trhu podobný prípravok doteraz chýbal. U nás nový PHARMATEX je vo svete už obľúbenou alternatívou. Takmer 80% Francúzok zo všetkých, ktoré bežne lokálne antikoncepciu používajú, dáva prednosť PHARMATEX. Na rozdiel od iných liekov PHARMATEX nemá systémové účinky a neovplyvňuje hormonálny cyklus. Ide o novú generáciu lokálnej antikoncepcie, ktorá po aplikácii žiadnym spôsobom neznižuje kvalitu sexuálneho života. "

Spoľahlivosť a ochrana

Pearl index (tj počet tehotenstva na sto žien užívajúcich danú antikoncepciu jeden rok) je u PHARMATEX veľmi nízky: 0,68 - 2,8 (oproti samotnému kondómu, u ktorého je Pearl index udávaný 4 - 14). Navyše sa užíva iba lokálne, teda sa nedostane ani do krvi, ani do materského mlieka. Má tiež zvlhčovací efekt, protivírusovú a antibakteriálne účinnosť, chráni pred väčšinou sexuálne prenosných chorôb a znižuje riziko prenosu HIV. Účinnosť proti otehotneniu je iba krátkodobá a schopnosť prísť do iného stavu sa obnovuje ihneď po jeho vysadení.

Globule alebo krém?

PHARMATEX je k dostaniu v lekárňach bez lekárskeho predpisu. V predaji je jednak vaginálny krém s aplikátorom a jednak vaginálne globule. Túto antikoncepciu môžete používať v akejkoľvek časti menštruačného cyklu, len sa neodporúča pri intímnej hygiene používať dve hodiny pred stykom a po styku mydlo. Krém sa zavádza do vagíny pomocou naplneného aplikátora. Jeho účinnosť je okamžitá a trvá desať hodín. Globule fungujú podobne, vsunú sa do vagíny a po približne piatich minútach (akonáhle sa rozpustí) začnú účinkovať a to po dobu štyroch hodín.

Dodržujte návod na spoľahlivému použitie!

Pre zaručenú spoľahlivosť musí byť PHARMATEX aplikovaný pred každým novým stykom. Ak chcete po nádhernom milovaní pokračovať ešte ďalej v milostných hrátkach, nespoliehajte, že látka bude ešte pôsobiť. Vezmite si radšej novú dávku! Nie je tiež vhodné kombinovať PHARMATEX s inou vaginálnou liečbou.

Neznášanlivosť lieku

Prípravok je zvyčajne dobre znášaný. Môže sa však vyskytnúť precitlivenosť (alergická reakcia) na účinnú látku, benzalkóniumchlorid alebo niektorú pomocnú látku. Prejavuje sa pocitmi pálenia alebo svrbenia v pošve, začervenaním a podráždenosťou pošvovej sliznice. Ak sa u vás tieto ťažkosti po aplikácii lieku vyskytnú, informujte svojho ošetrujúceho lekára.

Ak ste precitlivená na účinnú látku benzalkóniumchlorid, nemôžete používať ani jednu z foriem prípravku. Ak ste precitlivená na niektorú pomocnú látku lieku, môžete skúsiť používať (po porade so svojím lekárom) druhú formu prípravku. V globule sú totiž použité iné pomocné látky ako v kréme.
Rady a skúsenosti od používateliek

Orálny sex

Ak si chcete užiť s partnerom orálny sexuálne praktiky, musíte ich praktizovať pred aplikáciou PHARMATEX. Prípravok má totiž horkú príchuť.

Vytekaniu

Niektoré užívateľky si sťažujú na vytekaniu prípravku z vagíny počas styku a po styku.
Ak prekáža vám počas styku vytekaniu krému, používajte globule.
Po styku navštívte toaletu. Prebytočné množstvo prípravku vytečie spolu so spermiami do WC. Potom môžete použiť intímku.
Ak po styku nepôjdete hneď spať (napr. po rannej alebo denné súloži, alebo čoskoro večer), môžete po 2 hodinách vykonať výplach pošvy vodou. Ľahko sa vykonáva napr prúdom sprchy. Ak po styku už chcete zostať v posteli a nechce sa vám na WC, majte po ruke pri posteli vreckovka alebo intímku, ktorú si potom na noc priložíte ku genitáliám (prípadne do nohavičiek). Zabránite tak mokrým škvrnám na plachte.

Lubrikácia

Vzhľadom k možným chemickým interakciám sa počas styku s PHARMATEX nesmie používať lubrikanty. Nie sú však rovnako potrebné, pretože PHARMATEX sám o sebe poskytuje dostatočnú lubrikáciu. Ak vám u globulí lubrikácia nestačí, používajte krém.

Intímna hygiena

Pre dostatočnú spoľahlivosť prípravku je najlepšie si intímne partie 2 hodiny pred a 2 hodiny po styku umývať iba teplou vodou (vzhľadom k možnej chemickej reakcii stopového množstva umývacieho prostriedku s PHARMATEX). Najviac je riskantné kontakt s klasickým (tuhým) mydlom, ale dajte si pozor aj na sprchové gély. Ak máte pocit, že sa pred stykom bez dôkladnej hygieny nezaobídete, môžete na vlastné riziko vyskúšať prostriedky na intímnu hygienu bez obsahu mydla napr Lactacyd femina alebo Saforelle gél. Niektoré užívateľky to takto praktizujú a udávajú spoľahlivosť. Výrobca PHARMATEX však pre čo najvyššiu spoľahlivosť odporúča umývanie iba čistou vodou. Ak radi používate pri sexe praktiku "prstovanie", dajte si pozor aj na umývanie rúk mydlom. Ruky si radšej umývajte tiež intímnym gélom bez obsahu mydla alebo len teplou vodou.

Čo sa týka poučiek o umývanie pred stykom, platí pre oboch partnerov, po styku už iba pre partnerku (pokiaľ však nechcete neskôr v sexe pokračovať).

Nebojte sa o to, že hygiena iba teplou vodou pred a po styku bude nedostatočná. PHARMATEX má antiseptický účinok, takže chráni pred väčšinou mikroorganizmov. A ak máte stáleho partnera, nemusíte mať obavy.

Chyby vedúce k zlyhaniu

 • 1. Používanie mydla pred a po styku - už bolo povedané viď. vyššie.
 • 2. PHARMATEX po aplikácii síce pôsobí niekoľko hodín, ale ak budete počas tej doby styk opakovať a neaplikujete ďalšiu dávku, môže sa stať, že objem spermicídov nepohltí celú dávku spermií a niektoré spermie prežijú. Účinnosť taky môže postupne časom klesať.
 • 3. Aj předejakulační tekutina (kvapka túžby, kvapka lásky) často môže obsahovať spermie. Ak použijete PHARMATEX až v priebehu pohlavného styku, môže styk viesť k otehotneniu. Preto aplikujte PHARMATEX pred začiatkom pohlavného styku. Ak si chcete užiť milostnú predohru bez PHARMATEX, zabráňte kontaktu penisu s vagínou. Pred dráždením vagíny penisom alebo pred zavedením penisu už prípravok aplikujte.

Ako si ešte viac poistiť spoľahlivosť?

PHARMATEX je pri dodržaní správneho návodu dostatočne účinný aj pri pohlavnom styku s ejakuláciou semena do pošvy. Ak máte však naozaj veľké obavy z otehotnenia a chcete si spoľahlivosť PHARMATEX poistiť ešte inak, máte aj ďalšie možnosti:

 • 1. Môžete použiť kondóm. Kondóm by mal byť obyčajný, neparfumovaný, len sa základné lubrikáciou silikónovým olejom. V tomto prípade býva kondóm väčšinou hlavné antikoncepčné metódou a PHARMATEX je poistkou, keby došlo k prasknutiu alebo skĺznutiu.
 • 2. Môžete používať PHARMATEX ako poistku pri praktizovaní prerušovanej súlože. Musí sa ale aplikovať už pred stykom penisu s vagínou, pred začiatkom pohlavného styku.
 • 3. Dobrou poistkou je tiež vyhnúť sa pohlavnému styku v čase ovulácie alebo použiť v túto dobu už spomínanú prerušovanú súlož. Ak viete blížiace sa ovulácii predpovedať, môžete si takto spoľahlivosť PHARMATEX veľmi zvýšiť. Dopustiť sa jednej jedinej chyby (nedodržanie návodu na použitie) v období ovulácie môže totiž viesť k otehotneniu.

Vplyv na pošvovej flóru

Prípravok by nemal mať negatívny účinok na správnu pošvovú flóru. Naopak antiseptický účinok prípravku chráni pred niektorými škodlivými mikroorganizmami. Ak u vás nastanú problémy (výtoky, pálenie alebo svrbenie pošvy), ktoré sa objavili nezávisle na používanie prípravku, môže ísť o pošvovej infekcii. Navštívte svojho gynekológa a zahájte odporúčanú liečbu. Počas liečby inými vaginálnymi prípravkami nesmiete používať PHARMATEX.

Odporúčanie autorky

Použitie PHARMATEX pri styku s ejakuláciou by som odporučila stabilným partnerským párom alebo manželom, ktorí sú dobre oboznámení s návodom. Ak zariskuje a dopustí sa nejaké chyby, musí si byť vedomí svojej zodpovednosti pri nežiaducim otehotnením.

U dospievajúcich alebo ešte študujúci mládeže by som odporučila používať PHARMATEX ako doplnkovú metódu k kondómu alebo prerušovanej súloži (ak neznášate kondóm).

Ak nemáte stáleho alebo spoľahlivého (verného) partnera, majte na pamäti, že PHARMATEX riziko prenosu pohlavných chorôb znižuje, ale nemôže im úplne zabrániť. Kondóm spolu s PHARMATEX ochranu posilní. Niektoré pohlavne prenosné choroby sa ale môžu prenášať aj nechráneným orálnym stykom!

Ak máte len príležitostný pohlavný styk a chcete použiť iba PHARMATEX, nezabudnite svojho sexuálneho partnera poučiť o hygiene pred stykom bez použitia mydla. Inak môže dôjsť k nečakanému zlyhaniu.

Pre čo najvyššiu spoľahlivosť je nutné prípravok používať systematicky pred každým stykom bez ohľadu na fázu cyklu.

Niektoré ženy však chcú používať prirodzenú metódu plánovania rodičovstva, ale nechcú sa vzdať pohlavného styku v plodné dni, najmä pri nepravidelných cykloch, kedy čakanie na ovuláciu trvá trochu dlhšie ako zvyčajne. PHARMATEX teda môže byť dobrým doplnkom symptotermálnej metódy antikoncepcie (metóda plodných a neplodných dní s meraním bazálnej teploty). Veľmi skúsených užívateľky tejto metódy používajú PHARMATEX v plodné dni, ktoré určili starostlivým pozorovaním. Menej skúsené užívateľky tejto metódy (ktoré s ňou ešte len začínajú) môžu používať PHARMATEX po všetky dni cyklu, kým vo svojom pozorovaní známok plodnosti nezískajú istotu. Používať PHARMATEX iba v plodné dni odporúčam iba dospelým ženám v stabilnom manželskom alebo partnerskom vzťahu ako doplnok prirodzeného plánovania rodičovstva.

PHARMATEX - nová voľba?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky