Strava v tehotenstve ovplyvňuje hrúbku detí

Zloženie stravy žien počas tehotenstva môže zmeniť DNA plodu. Tým možno podľa vedcov u detí vysvetliť predpoklady k obezite. Štúdia zverejnená v odbornom časopise Diabetes ukazuje, že konzumácia veľkého množstva uhľohydrátov ovplyvňuje malej časti DNA.


Deti s týmito zmenami bývajú hrubšie ako ostatné

Lekári z britskej kardiologickej spoločnosti British Heart Foundation sa domnievajú, že organizmus dieťaťa sa počas vývoja snažia odhadnúť, do akého prostredia sa plod narodí.

A podľa informácií z matkinho tela a na ich základe prispôsobuje svoju genetickú výbavu

Laboratórne výskumy na zvieratách preukázali, že zmeny v strave môžu ovplyvniť funkciu génov. Tento jav sa nazýva epigenetické zmena. Počas poslednej štúdie sa experti snažili nájsť epigenetické znaky z pupočnej šnúry dobrovoľníčok. Vyšlo najavo, že ženy, ktorých strava je bohatá na uhľohydráty, napríklad cukry, mávajú potomkov s týmito známkami. U takýchto detí sa veľmi často objavuje okolo šiesteho až deviateho roku nadváha. Vedúci výskumu z univerzity v britskom Southhamptone profesor Keith Godfrey hovorí: "Je zaujímavé, že tieto zmeny vysvetľujú štvrtinu prípadov obezity u šiestich - až deväťročných detí."

Podľa neho má zloženie potravy matiek na deti väčší vplyv než pôrodnú hmotnosť, alebo skutočnosť, či sú ženy samé štíhle alebo obézni:

"Naša štúdia potvrdzuje, že by sa tehotné ženy mali držať rád odborníkov. Môžu tým ovplyvniť zdravie svojich detí ešte dlho po ich narodení." Profesor Mark Hanson z British Heart Foundation dodáva: "Teraz máme presvedčivý dôkaz, že epigenetické zmeny môžu prinajmenšom čiastočne vysvetliť spojitosť medzi vývojom v maternici a neskorším rizikom vzniku ochorenia." Životný štýl žien v reprodukčnom veku môže ovplyvniť zdravotný stav nasledujúce generácie a znížiť výskyt chorôb ako sú cukrovka alebo srdcové choroby, ktoré často sprevádzajú obezitu.

Strava v tehotenstve ovplyvňuje hrúbku detí


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky