Ženská mechanická bariérová antikocepcie

Telieska rôzneho tvaru, vkladaná do pošvy s cieľom vytvoriť mechanickú prekážku v ceste spermiám do maternice. Bežne sa kombinujú s chemickou antikoncepciou, čo výrazne zvyšuje ich spoľahlivosť.


Telieska rôzneho tvaru, vkladaná do pošvy s cieľom vytvoriť mechanickú prekážku v ceste spermiám do maternice. Bežne sa kombinujú s chemickou antikoncepciou, čo výrazne zvyšuje ich spoľahlivosť ...

Popis

Telieska rôzneho tvaru, vkladaná do pošvy s cieľom vytvoriť mechanickú prekážku v ceste spermiám do maternice. Bežne sa kombinujú s chemickou antikoncepciou, čo výrazne zvyšuje ich spoľahlivosť. Tradičným predstaviteľom je diafragma (pošvový pesar), gumový klobúčik, ktorá má vo svojom obvode kovovú pružinu. Zavádza sa tak, že predný okraj sa opiera o zadnú stranu spony lonovej a zadný okraj o zadnú klenbu pošvy. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach (50-105 mm v priemere), medzi ktorými musí vybrať lekár po zmeraní pošvy osobitnými kalibračnými krúžky. Zavedený pesar sa nemá v pošve ponechať dlhšie ako 24 hodín. Ostatné bariérové ​​nikdy metódy nedosiahli popularity diafragmatu. Patrí medzi ne cervikálny klobúčik, ktorý sa nasadzuje priamo na krčok maternice. Jeho zavedenie je ťažšie, môže sa však ponechať na mieste až 3 dni. Femidom (ženský kondóm) pripomína svojím vzhľadom mužský kondóm. Je však väčšia a na oboch koncoch má pružné krúžky - jeden sa zavádza na krčok maternice, druhý zostáva mimo rodidiel. Vaginálna hubka je kombináciou mechanické a chemické antikoncepcie. Vyrába sa z polyuretánu a obsahuje chemicky účinný nonoxynol-9.

Mechanizmus účinku

Mechanizmus účinku spočíva vo vytvorení mechanické prekážky spermiám.

Prednosti

Metódy majú málo predností. Niektoré nevyžadujú lekárske vyšetrenie a lekársky predpis. Do istej miery znižujú riziko prenosu pohlavne prenosných infekcií.

Riziká

Bariérové ​​metódy takmer postrádajú zdravotné riziká. U žien, ktoré používajú diafragma bolo upozornené na nepatrne vyšší výskyt zápalu močových ciest. Pri dlhom ponechanie v pošve môžu vyvolať výtok. Hlavnou nevýhodou ženských baariérových metód je isté nepohodlie a malá spoľahlivosť. Kombinácia s chemickými metódami je nanajvýš žiaduce, ani tak však nedosahujú spoľahlivosti hormonálnej alebo vnútromaternicové antikoncepcie.

Rozdelenie metód

  • Diafragma (pošvový pesar) sa zavádza do pošvy pred krčok maternice.
  • Cervikálny klobúčik (cervikálny pesar) sa prikladá priamo na krčok maternice.
  • Femidom vystiela svojím povrchom celú pošvu a vyčnieva pred rodidlá.
  • Hubka je kombináciou bariérovej a chemické antikoncepcie.

Ženská mechanická bariérová antikocepcie


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky