Ženská obriezka

Táto predkožka totiž býva dôvodom nedostatočného sexuálneho zážitku žien najmä pokiaľ zostáva klitoris aj pri vzrušení zakrytý. O tejto obriezke sa v našich krajoch nehovorí oproti mužskej obriezke.


Na celom svete je rituálne obrezané celkom asi 100 miliónov žien, pričom ročne sú aj v súčasnej dobe podrobené tomuto zákroku odhadom ďalšie 2 milióny, čo činí neuveriteľných 6000 dievčat a žien denne! Táto desivá čísla sa snažia znížiť už mnoho rokov rad organizácií bojujúcich za práva žien ako napríklad Terre des Femmes, Unicef ​​alebo Amnesty International. Všetky rituálne obriezky sú veľmi odsúdeniahodné pretože ženu viac či menej zmrzačují hlavne tým, že jej pripravujú o sexuálny zážitok a spôsobujú nemalé zdravotné problémy. Sú to predovšetkým:

Sunna cirkumcize

Chirurgický zákrok, pri ktorom je často odstránená špička klitorisu (v podstate môže byť ale podľa výkladu islamského učenia, kde je táto obriezka predpísaná, odstránená len predkožka klitorisu pričom samotný klitoris by mal zostať nedotknutý). Niekedy býva do klitorisu len vyrytý krížik a niekedy navyše aj odstránená predkožka. Sunna znamená podľa arabskej tradície.

Klitoridektomie

Chirurgický zákrok, pri ktorom je klitoris úplne odstránený. Niekedy bývajú odrezané i malé pysky ohanbia. Veľké pysky ohanbia a pošvový vchod zostáva nedotknutý.
faraónska obriezka

Chirurgický zákrok, pri ktorom sú odstránené klitoris a malé i veľké pysky ohanbia. Rana je pritom zošitá (niekedy tŕne) tak, že zostáva len malý otvor, ktorým môže žena (väčšinou bolestivo) močiť. Vo svadobnú noc je žena rozrezať. Značné problémy bývajú ostatne aj pri pôrode.

Treba si tiež uvedomiť, že väčšina týchto zákrokov je vykonávaná bez umŕtvenia a často veľmi primitívnymi nástrojmi ako črepy a pod Následkom bývajú nielen psychickej ujmy, ktoré si žena odnáša do ďalšieho života, ale veľakrát dlhotrvajúce alebo celoživotné zápaly končiace niekedy aj smrťou.

Ženská obriezka


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky