Ženy sú lepšie navigátorka ako muži

Muži síce vedia lepšie čítať v mapách, ale ak si má niekto vybaviť prejdenú trasu, potom sú lepšími navigátorka ženy. Preukázala to experimentálna štúdia z Mexika, podľa ktorej ženy lepšie spoznajú cestu z miesta.


Kde už raz boli. Schopnosť sa u ženského pohlavia vyvinula podľa expertov pred 2,5 milióna rokov, kedy ju potrebovali ako zberačky

Odborníci z mexickej univerzity použili u populácie tradičnej mexickej dediny navigátory GPS a prístroje meracie srdcovú činnosť. Poslali potom obyvateľov dediny na huby, pričom GPS sledoval všetky podniknuté trasy a monitoring srdca zaznamenával výdaj energie. "Muži šplhali do vyšších polôh, chodili ďalej a využili o 70 percent viac energie, ženy urobili viac zastávok, ale podľa všetkého lepšie vedeli, kde sú," tvrdia experti z Mexickej národnej autonómnej univerzity.

Ich štúdie vraj potvrdzuje fakt

Že mužské a ženské navigačné schopnosti sa vyvinuli pred stovkami tisíc rokov podľa toho, aké funkcie v spoločnosti obe pohlavia vykonávala. Muži boli lovci, zatiaľ čo ženy zberačky. Muži si tak pri love vytvárali mentálnu mapu a svoju pozíciu na nej. Ženy žiadnu mentálnu mapu nemajú, ale pamätajú si orientačné body. "Tieto objavy dokazujú, že si ženy lepšie a pohotovejšie osvojujú vyhľadávacie stratégie, ktoré využívajú v životnom štýle naberačiek," vysvetľuje autor štúdie Luis Pacheco-Cobos.

Ženy sú lepšie navigátorka ako muži


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky