Aj po infarkte môže mať väčšina ľudí kvalitný sexuálny život

Väčšina pacientov po infarkte srdca prizná, že upchatie koronárnych ciev jej zničilo sexuálny život. Lenže väčšina z postihnutých sa kvalitného sexu vzdáva zbytočne, pretože prevažná väčšina osôb po infarkte sa môže milovanie naďalej normálne venovať.


Dôležitá je však konzultácia s lekárom

Strach z ďalšieho infarktu často odradí natoľko, že sa o sex prestanú kardiaci zaujímať. Experti z Chicaga tvrdia, že riziko opätovného infarktu pri prevádzkovaní sexe je veľmi malé a že sex po infarkte vo väčšine prípadov nie je možné považovať za riziko nového infarktu a ohrozenia života.

"Ľudia majú pocit, že je to môže zabiť

Ale nebojí sa toho len človek s infarktom, ale aj ich partneri. Ale ak zvládnete vyjsť dve poschodia schodov alebo si zacvičiť, potom môžete mať kľudne sex, "tvrdí doktorka Stacy Tesslerová Lindauova z University of Chicago. Jej tím viedol doteraz najrozsiahlejší výskum rizika infarktu pri sexe u osôb po infarkte. U dvoch tisíc mužov i žien v priemernom veku 60 rokov sa podarilo preukázať, že prevádzkovanie sexu je bezpečné aj po infarkte myokardu.

Problémom ale je, že len necelá polovica mužov a tretina žien dostala od svojho lekára radu o tom

Ako sex po infarkte prevádzkovať a čo pri ňom môže predstavovať riziko. Pritom muži sa po infarkte bojí menej a prevádzkujú sex častejšie než ženy. "Riziko, že dôjde k infarktu srdca pri sexe, je naozaj veľmi, veľmi malé. Miera fyzického vyčerpania pri sexe je menšia, než si ľudia myslia, "tvrdí kardiológ Edward Havranek z Denveru na konferencii americkej Kardiologické asociácie.

Ak je človek po infarkte schopný chodiť do schodov a zvládať mierne cvičenie

Potom je schopný mať sex. Extrémne praktiky môžu predstavovať riziko. Ak sa pri sexe dostaví bolesť v hrudníku, treba s milovaním prestať a poradiť sa s lekárom. Väčší problém predstavuje pre kardiakov väčšinou stres, zvýšená psychická záťaž a náhlenie.

Aj po infarkte môže mať väčšina ľudí kvalitný sexuálny život


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky

Aj po infarkte môže mať väčšina ľudí kvalitný sexuálny život

Nový Jičín 1 Kopřivnice 1 Frenštát pod Radhoštěm Studénka 3 Příbor Odry Bílovec 1 Fulnek 1 Štramberk Suchdol nad Odrou Mořkov Šenov u Nového Jičína Veřovice Kunín Jistebník Petřvald u Nového Jičína Tichá Lichnov u Nového Jičína Libhošť Hodslavice