Ako sa naučiť hovoriť nie?

Nesúhlasíme, nezvládneme to, nechceme vyhovieť. Pritom povedať jasné NIE, to neviete. Odmietať nahlas, bez výčitiek a pocitov trápnosti je pre mnoho ľudí problém. Každopádne dobrá správa: Dá sa to naučiť.


Ako sa naučiť hovoriť nie?

Pracujte na svojom sebavedomí

Neobviňujte druhej z toho, že vás využívajú. To nie je ich problém, ale predovšetkým váš, že si takéto správanie necháte páčiť. "Príčinou býva najčastejšie nízke sebavedomie alebo strach, a to hlavne z odmietnutia či klebiet," hovorí kouč Aleš Kalina zo spoločnosti Mindsoft. Je síce pekné, že sa snažíte vyjsť druhým v ústrety, všetko má ale svoje hranice.

Aby ste sa naučili vyjadrovať vlastné pocity, musíte pochopiť, že na vlastný názor máte nárok

Či sa jedná o ústretovosť voči kolegovi z práce, rodičom, partnerovi, kamarátom, alebo úplne cudzím ľuďom, "nie" je vaša voľba. "Ľudia vás neodsúdi, keď nebudete vo všetkom vyhovovať. A ak vás niektorí odstrihnú len preto, že ste povedali nie, potom jedine dobre - to neboli vaši priatelia, "dodáva Aleš Kalina.

Meňte svoje správanie postupne

Je dobré si najprv uvedomiť, v akých okamihoch najčastejšie robíte veci proti svojej vlastnej vôli. Necháte si zvyčajne vnútiť od predavača niečo, čo ste vôbec nechceli? Neozve sa, keď dostanete v reštaurácii jedlo, ktoré nespĺňa vaše očakávania? Prijmete pozvánku na večierok, na ktorý sa vám nechce? Skúste to zmeniť a reagujte úplne spontánne.

Keď sa naladíte na úprimnosť v zdanlivých banalitách, naberiete odvahu k zásadnejším krokom. Dôležitá je tiež schopnosť si svoj postoj udržať. Hlavne v prvej fáze sa okolo vás vynorí ľudia, ktorí sa budú snažiť vrátiť všetko do pôvodného stavu a presvedčiť vás, že vy predsa vyhovieť chcete. Dajte im najavo, že ich manipulácia sú neúčinné. Potom svoj postoj k vám zmení.

Buďte sami sebou

Ujasnite si jednoduchú pravdu: Aby ste boli schopní niečo jasne odmietnuť, neznamená to, že si za každú cenu musíte stáť tvrdo za svojím. Inak povedané - nie je nutné sa štylizovať do úlohy neústupného, ​​nesmířlivého človeka, ktorý nepozná kompromisy. "Byť sám sebou môže niekedy znamenať aj zmenu názoru či schopnosť podriadenie sa," hovorí Aleš Kalina.

Preto je podľa odborníka zbytočné zaoberať sa hľadaním hraníc, kedy vyhoviete a kedy už nie. Jediný kompas ste vy sami: váš dobrý pocit zo seba samého a láska k sebe. Môže to znieť sebecky, ale od vzťahu k sebe vyviera všetko ostatné. Venujte pozornosť vlastným pocitom a riaďte sa nimi. Keď vyhovieť chcete, urobte to, keď nechcete, odmietnite.

Neospravedlňujte sa!

"Nie" znamená nie a vo väčšine prípadov nepotrebuje ďalšie vysvetľovanie. Ale niekedy máme pocit, že jedno slovo, navyše negatívne, je akosi málo. Takže máme tendencie sa ospravedlňovať výhovorkami, či dokonca klamstiev, aby sme nepôsobili nezdvorilo. Pod vplyvom toho často rovnako nakoniec podľahneme: "A tak teda jo, ešte pre tentokrát ..."

Odmietnutie vysvetľovanie nepotrebuje

Ale ak vám prosté "nie" nejde cez jazyk, môžete pridať vety typu: "Vážim si tvoje ponuky, ale teraz o ňu nemám záujem." Ak sa nedokážete uspokojiť ani s týmto prístupom, skúste hovoriť o svojich pocitoch. Ako sa cítite, keď odmietate, a ako zle by ste sa cítili, ak by ste odmietnuť nedokázali, ale zároveň potom svoj sľub nemohli splniť.

Ako sa naučiť hovoriť nie?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky