Asexualita nie je choroba

Asexuál je žena či muž, ktorí jednoducho nemajú žiadny záujem o sex. A prekvapivo do tejto skupiny patria preukázateľne tri percentá svetovej populácie, hoci väčšina ľudí o nich doteraz nepočula.


Asexuáli sa ale začínajú organizovať a zaujímať svoje miesto v spoločnosti: usilujú o to, aby sa s nimi vo svete, kde vládne sexuálny fenomén, nejednalo ako s chorými. Napísal to španielsky denník El Mundo.

Asexuáli sú rastúce komunitou mužov a žien, ktoré jednoducho iné osoby sexuálne nepriťahujú

Oni sami sa cítia normálne, hoci sa nájdu takí, ktorí ich vyhlasujú za raritu a mentálne chorých. Im však v mnohých prípadoch chýba len sexuálny pud. U niekoho síce sexualita existuje, ale nezobúdza sa pri styku s ľuďmi.

Každopádne ich internetové stránky kvitnú a ich cieľ je jediný: nájsť ďalších ľudí ako sú oni a pri troche šťastia vytvoriť pár, ktorý nepotrebuje na vyjadrenie emócií a komunikácie lôžko.

Je však možné narodiť sa asexuálom?

Podľa psychologičky a sexuologičky Maríu de Montesové "zohráva skúsenosť zásadnú úlohu v zdravom vývoji našej sexuality. Represívne alebo nadmerne promiskuitné prostredie môže vyvolať negatívnu reakciu".

Lucíu napríklad ovplyvnila jej matka: rozvedená a so sklonmi k promiskuite

Všetky jej vzťahy sa nakoniec zmenili v psychodráma kvôli sexu. "Vzťahy samy o sebe už sú dosť komplikované, tak prečo k nim pridávať nový faktor nezhody; myslím, že potešenie sa možno dopátrať aj mnohými inými spôsobmi", hovorí 33-ročná Lucía. Hoci sa sexu dobrovoľne vyhýba, nepovažuje sa za celibátníka, ktorý abstinuje na základe vlastného rozhodnutia - z morálnych a hlavne náboženských dôvodov. "Moje telo nikdy nereagovalo, ako by malo. Mala som niekoľko partnerov, ktorí sa snažili ma stimulovať a uspokojiť, ale nič z toho nebolo. Pre nich to bolo frustrujúce, ale vždy som ich nakoniec nechala ja. Proste mi táto emócie chýba. Ale rada trávim čas s priateľmi as rodinou. "

Asexualita je subjektívna záležitosť, o ktorej sa môže vyjadrovať len osoba, ktorej sa týka

Neexistujú presné kritériá, ktorými je možné ju definovať, ani testy, ktoré by na ňu upozornili. Ale aj keď asexuáli jednoducho necíti túžbu po sexuálnom vzťahu, nevylučujú nežné a hlboko priateľské vzťahy. Niektorí majú radi samotu, iní sú veľmi spoločenskí a pestujú si široký okruh priateľov, ktorí by im rozumeli a podporili ich.

Speváčka Rich Jonesová, zakladateľka Spoločnosti amerických asexuálov, je šťastná, že sa jej podarilo vojsť do styku s ďalšími ľuďmi ako je ona

"Vždy ma vyvádzal z miery prílišný význam, ktorý sa kladie fyzickému kontaktu. Je nepochybne dôležité, aby sme o sebe dali vedieť a vzájomne sa podporovali: môj prvý priateľ ma kvôli sexu opustil a veľmi mi tým ublížil. Jediný raz som to skúsila a cítila som len hnus, a to sa vôbec nezmenilo, takže pochybujem, že ide o niečo dočasné. Nepriťahujú ma muži ani ženy, narodila som sa asexuálne. Hrozne rada by som mala deti, ale asi ich budem musieť adoptovať alebo sa nechať oplodniť umelo, "vysvetľuje žena, ktorá vyrastala v rodine s homosexuálnym otcom.

Britský psychoterapeut Philip Hodson napríklad zastáva názor, že príčinou môže byť aj neustále sexuálne bombardovanie - v tlači, filmoch, televízii. Mnohí tak končí, pretože sa nestotožní s predstavou, ktorá sa v spojení so sexom prezentuje, hovorí.

"Televízia nás vychováva veľmi obmedzene, genitálne a koitálne stránka (sexu) sa veľmi preceňuje

Je to pohľad veľmi pudový a zvieracie, emocionálne a afektívne stránka zostáva len na okraji fyzických vzťahov. Preto je normálne, že niekto nakoniec sex odmietne, či už vedome či nevedome, "pripája sa de Montes. A navyše je tu strach z pohlavne prenosných chorôb, najmä z AIDS, ktorý tiež môže narušiť niečí intímny život a viesť k asexualite.

"Nie je to úplne nový jav," upozorňuje sexuologička Pilar Cristóbalová. "Tá tri percentá tu vždy bola, či už kvôli chorobe, depresii alebo prostému odmietania." Nesúhlasí ani s tým, že všadeprítomný sex vedie k potláčaniu túžby. "Rimania sa obklopovali falickým symbolmi, renesancie bola plná nahých panien; a ľudí sa kvôli tomu nestávali asexuál."

Súhlasí však, že je možné sa asexuálom narodiť

"Sú ľudia, ktorí prídu na svet s malou hormonálnou sekréciou. Vo väčšine prípadov je však možné dosiahnuť zlepšenie lekársku cestou." K likvidácii túžby prispievajú aj niektoré druhy anémia, depresia, stres či nadmerný adrenalín vznikajúce z extrémneho hnevu, radosti či smútku. Nech je to ako chce, Asexualita nie je problém - dôležité je, ako to berie jej nositeľ a ostatní nemajú právo ju posudzovať, zdôrazňuje.

Nielen medzi ženami, ale aj medzi mužmi rastie počet tých, ktorí si sexom nechcú komplikovať život

"Ešte donedávna sme si mysleli, že muži boli vždy pripravení a že bolenie hlavy bolo vyhradené ako výhovorka len ženám, ale situácia sa zmenila. Liberalizácia sexuálne úlohy umožňuje ženám väčšiu promiskuitu, ale súčasne dovoľuje mužom, aby sex odmietali. Pripúšťajú, že nie vždy chcú a nie s kýmkoľvek. "

Sexuálna túžba nie je konštanta, niekedy sme asexuální všetci - spôsobuje to presýteniu, únava, stres

"Všetci sme niekedy asexuálne a všetko to rokovania z toho plynúce je nutné brať normálne: lenže sme si zvykli sa porovnávať s tým, čo je považované za zdravé a normálne az toho potom vznikajú problémy a bloky," uzatvára María de Montesová.

Asexualita nie je choroba


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky