Čo je to orgazmus?

Orgazmus. Tajomné slovo, ktoré sa dnes do slovníkov dostáva už v detstve. Napriek tomu niektorí nevie, čo vlastne znamená a pýtajú sa, či to, čo prežili, je skutočne orgazmus. Koluje o ňom aj rad povier, ako napríklad tá.


Čo na to encyklopédia?

Keď sa pozriete do slovníka alebo encyklopédie, dostane sa vám zvyčajne nasledujúceho poučenie:

Ide o vyvrcholenie sexuálneho aktu, pri ktorom dôjde k útlmu aktivity mozgu, pocitu eufórie, poruche vnímania a niekedy aj ďalším prejavom, ako sú napríklad svalové kŕče alebo krik. U mužov počas orgazmu prebieha výron semena. Po orgazme nasleduje uvoľnenie a únava, zvyčajne je potrebné si chvíľu oddýchnuť. U žien môže nasledovať niekoľko orgazmov po sebe.

Jednoducho povedané, orgazmus nasleduje po sexe alebo masturbácii, vyvoláva veľmi príjemné pocity a po jeho odznení opadne sexuálne vzrušenie. Ďalšie dráždenie môže byť nepríjemné, nastupuje pocit uvoľnenia a únavy, ktorý trvá zvyčajne niekoľko minút.

Čo sa deje v tele?

Aby sa dalo popísať, čo sa deje počas orgazmu, je nutné zistiť, čo sa deje pred ním. To znamená pri zvyšovaní sexuálneho vzrušenia. Pri sexuálnom vzrušení funguje telo akoby v inom režime. Zmení sa vnímanie okolia, telo vníma aj podnety, ku ktorým je normálne necitlivé a dokonca aj inokedy nepríjemné alebo bolestivé podnety sú vnímané ako príjemné a zvyšujú vzrušenie. Mení sa aj činnosť srdca a prekrvenie tela. Preto pri sexe sčervenejú tváre a zvýšeným krvným tlakom sa zväčší niektoré časti tela, ako bradavky, klitoris a penis. Zmena prekrvenie zvýši citlivosť pokožky na dotyk a človek sa stáva vnímavejší. Súčasne sa ale mení aj zásobovanie kyslíkom, preto sa dá vypozorovať aj hlboké dýchanie. Zmeny sa ale týkajú aj hormónov. Do krvi sa vyplavujú látky podobné opiátom, ktoré prináša príjemné pocity. Všetko naraz to prinesie zvláštne, príjemnú eufóriu. U mužov počas vzrušenia dôjde k erekcii, u žien k zvlhnutiu pošvy a tým je umožnený pohlavný styk.

S ďalšou stimuláciou vzrušenie narastá. Po tom, čo dosiahne určitú úroveň, mozog spustí orgazmus. Od tohto okamihu človek nevníma okolie, ale iba príjemné pocity. Spustí sa reakcie tela, ktoré sú niekedy úplne nezávislé na vôli a sú u každého iné. Postupne sa ale u väčšiny z nich dá natrénovať ich ovládanie vôľou. Po orgazme sa vyplaví do krvi látky, ktoré človeka utlmia a potlačí vzrušenie. Keď sa k tomu pridá vyčerpania tela z fyzickej námahy, dostaví sa náhle silný pocit únavy a niekedy aj podráždenie v závislosti na množstve utlmujúce látok. Po pár minútach sa všetko ustáli, ako by sa nič nedialo.

Orgazmus u muža

Mužský orgazmus je väčšinou sprevádzaný výstrekom ejakulátu. Z tohto dôvodu býva vyvolaný dráždením penisu. Sú ale možné aj iné spôsoby, napríklad dráždením prostaty a dokonca aj myšlienkou. To sa stáva napríklad pri Polúcia (mokrých snoch) a je to príčinou orgazmu ešte pred stykom (tzv. Ejaculatio ante portas - výstrek pred bránami), ktorý pozná množstvo mladých mužov. Jeho prejavy, okrem už spomínané ejakulácie, sú individuálne. Obvyklý je hlbší dych (fuňanie), sčervenanie, neartikulované zvuky, sťahy svalov, kŕče, mravčenie v rôznych častiach tela a krátkodobá strata vnímania.

Orgazmus u ženy

Ženský orgazmus nie je u ľudí viazaný na žiadnu telesnú funkciu, ako u muža. Spôsoby jeho vyvolanie a prejavy sú naozaj rozmanité. Sexuológovia dokonca tvrdia, že na svete pravdepodobne neexistujú dve ženy, ktoré by rovnako prežívali orgazmus a používali k tomu rovnaké dráždenie. Jediný univerzálny návod, ako priviesť ženu k orgazmu, je použiť spätnú väzbu a stupňovať tak jej vzrušení.Co sa páči, v tom pokračovať, čo nie, to vynechať. Rozoznáva sa niekoľko druhov orgazmov, ktoré sa zvyčajne rozlišujú podľa toho, čo je spôsobilo. Pri dráždení pošvy je to pošvový orgazmus, od klitorisu klitoridálny, ... Popis každého by bol na samostatný článok. Aby nebolo všetkému koniec, tak prežívanie orgazmu sa u ženy môže zmeniť s vekom a treba po pôrode. Navyše mužom žena občas orgazmus zahrá a býva nemožné rozpoznať divadlo, zvlášť ak je muž neskúsený a žena ešte pred ním pravý orgazmus nemala.

Orgazmus je väčšinou príjemný, ale nebýva dobré, keď sa z neho stane cieľ, ktorého je nutné vždy dosiahnuť. Končieva to tým, že pre istú snahu a sústredenie na orgazmus žiadny nie je, pretože chýba dostatok vzrušenia. Navyše si tak človek ani nevychutná príjemnú cestu k vrcholu. Lepšie je si vychutnať všetko krásne, čo sex ponúka a sústrediť sa len na jeden okamih zlomu. Dá sa tým prísť o veľa krajší zážitkov, než je uvoľnenie vo slastné kŕči.

Čo je to orgazmus?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky