Kamarátku podvádza jej priateľ. Mám jej to povedať, alebo mlčať?

Už niekoľko mesiacov prežívam obrovské dilemu, ktoré ma trápia a nedokážem si s ním poradiť. Zistila som, že moji najlepší kamarátku jej partner podvádza. Som teraz rozpoltená. Mám si to nechať pre seba a pozerať sa.


Ako žije v sladkej nevedomosti, alebo jej povedať drsnú pravdu? Bojím sa, že mi neuveria a jediným výsledkom bude strata jej priateľstvo.

Linda je moja kamarátka už niekoľko rokov. Poznali sme sa už na základnej škole, ale najlepšie priateľky sa z nás stali až na gymnáziu. Po ňom sa naše cesty na nejakú dobu rozišli. Ja som išla do Brna na vysokú školu, Linda odišla do Anglicka ako au-pair. Keď prišla do Česka, zakaždým sme sa videli, a niekoľkokrát som ju navštívila aj v Londýne.

Po škole som sa vrátila späť do nášho mesta

Linda žila v Anglicku sedem rokov. Keď sa rozhodla žiť zas v Česku, neprišla sama - priviezla si so sebou anglického priateľa. S Jonathanom sa zoznámila v metre, keď sa ju pokúšal okradnúť vreckár a on si to všimol. Zlodeja chytil, Linda ho potom z vďačnosti pozvala na kávu a bola z toho láska ako trám. V Anglicku spolu žili tri roky, než sa rozhodli pre presun do Česka. Keď som Jonathana prvýkrát spoznala, hneď som si všimla, ako je to pekný chlap, na môj vkus až moc. Taky to o sebe veľmi dobre vedel, sebavedomie z neho čísel do všetkých strán. Na Linde bolo vidieť, ako veľmi je zamilovaná a šťastná. "Nikdy by som neverila, že si ma takovej chlap vôbec všimne, nieto aby so mnou žil - a ešte v Česku!" zverovala sa mi nadšene.

Linda začala pracovať v materskej škôlke

Ja učím na gymnáziu, kde som kdesi študovali. A pretože Jonathan taktiež zháňal prácu, poptala som sa v škole - a vzali ho ako učiteľa angličtiny. Linda mala obrovskú radosť a stále opakovala, ako mi je vďačná, že som jej priateľovi toto miesto zohnala. Bola som rada, že som im mohla pomôcť. Jonathana si obľúbil aj môj priateľ, často sme vyrážali niekam v štyroch, vďaka nemu sme sa obaja zlepšovali v angličtine. Na jar Jonathan požiadal Lindu o ruku a vyzeralo to, že šťastnejší pár snáď na svete neexistuje. O to väčší šok som o pár týždňov neskôr zažila.

Raz popoludní som odchádzala po vyučovaní domov a na pol cesty som zjistla, že nemám kľúče

Spomenula som si, že som ich nechala na stole v triede, kde som mala poslednú hodinu, a tak som sa musela vrátiť. Tahle trieda je hneď vedľa kabinetu angličtinu. Keď som do nej vošla, zarazili ma zvuky, ktoré z neho vychádzali. Bezpečne som spoznala, že sa tam nejakí dvaja ľudia milujú.

To by ešte nebolo tak najhoršie, ale obaja hlasy som jasne spoznala

Jeden patril mladej angličtinářce Gabike a druhý Jonathanovi! Chvíľu som stála ako ohromene, potom som schmatla kľúče a vymázla ako blesk. Doma som sa z toho vôbec nemohla spamätať a druhý deň si chvíľu nahovárala, že sa mi to len zdalo a musela som sa pomýliť.

V ďalších dňoch mi to samozrejme nedalo a Jonathana aj Gábinu som pri každej príležitosti skúmavo pozorovala. A videla som to, čo mi predtým unikalo. Pohľady, úsmevy, nenápadné dotyky. Skôr som bola v šoku, že som si do tej doby ničoho nevšimla - a zrejme ani nikto iný. Mimo školu bol Jonathan úplne rovnaký ako predtým. Vtipkoval, správal sa úplne nenútene, s Lindou ich vzťah vyzeral stále rovnako rozprávkovo. Mne už sa ale nechcelo s nimi nikam chodiť, pretože som vôbec nevedela, čo robiť, a nedokázala sa správať akoby nič.

Samozrejme si toho ona, Jonathan aj môj priateľ časom všimli

Našťastie začali prázdniny a ty ja a Lukáš každoročne využívame k veľkému cestovanie, takže sme sa s nimi nejakú dobu nevideli. Počas leta som sa trochu upokojovala a hovorila si, že to bol určite len nejaký krátkodobý úlet av septembri už bude všetko inak. Bola som odhodlaná na všetko zabudnúť.

Ako naschvál som tie dva ale pristihla znova hneď druhý deň školy, ako sa bozkávajú

Vyzerali pri tom ako dvaja čerstvo zamilovaní pubertiaci a mne došlo, že to nie je jednorazová záležitosť, ale paralelný vzťah. Od tej doby som úplne vyřízená a vôbec neviem, ako s tymto zistením naložiť. Keby som vedela, že sa Jonathan raz niekde s niekým vyspal, síce by som ho asi osobne začala neznášať, ale medzi neho a Lindu by som sa vôbec nemiešala.

Lenže toto je niečo iné

Dosť dobre nechápem, ako môže plánovať svadbu a pritom chodiť zároveň s niekým iným. A ešte si byť tak sebaistý a myslieť si, že to nikto nezistí. Čo nahovoril Gabike, netuším, ale o jeho zasnúbení vie všetci učitelia, pretože sa s ním vtedy pochválil na porade. Zatiaľ ma napadá len to, skúsiť si s ním porozprávať, ale pochybujem, že by to k niečomu bolo - mám pocit, že by bol schopný potom Linde nahovoriť nejaké nezmysly o mne. Chcela som sa zveriť aj Lukášovi, ale potom už by sme to bremeno niesli obaja, a tak zatiaľ mlčím. Zo všetkého najradšej by som samozrejme všetko povedal Linde a otvorila jej oči. Lenže keď vidím, ako je šťastná, nedokážem jej ten pocit vziať. A bojím sa, že by mi neverila.

Kamarátku podvádza jej priateľ. Mám jej to povedať, alebo mlčať?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky