Kultivácia či devastácie manželského vzťahu

Niektoré riziká výbere partnera možno eliminovať alebo aspoň čiastočne znížiť úspešnou kultiváciou vzťahu. Iná možno naopak výrazne zvýšiť jeho devastáciou. O manželstve je určite možné hovoriť ako o chúlostivé kvetinke.


Ktorá bez patričnej starostlivosti chradne a chradne, až úplne nevratne uvädá

U kvetín spravidla aspoň vieme, čo potrebujú - vlahu, živiny, primeranú teplotu a svetlo. Už tu ale začína ponúkaná analógie oneskorovať. Sám fakt, že partnera udržujete v primeranej teplote, tu a tam ho nasýtite a nakŕmite ai trochu toho svetla mu doprajete, ako poistka vernosti a prevencia nevery väčšinou nestačí. Oproti květinkám má zanedbaný partner ešte jednu možnosť. Môže si nájsť iné? Záhradníka ". Riziko nevery nemožno nikdy ani tou sebeväčšia kultiváciou vzťahu stopercentne vylúčiť; možno ich však výrazne znížiť. Alebo tiež zvýšiť! Nielen tým, že sa budeme správať ako vzťah barbari; cesty do pekiel sú niekedy dláždené aj tými najušľachtilejšími motívy. Niektoré stratégie dokážu vyprovokovať k nevere i partnera v zásade celkom monogamného. Ak by ste tápali, potom môžem ponúknuť niekoľko celkom spoľahlivých:

Zlatá klietka "

Extrémne uzavreté spolužitie, často iba jednostranne. Na minimum sú obmedzené kontakty s okolím - buď preto, že nám v nich partner bráni, alebo preto, že sme sa tak? Pre pokoj v rodine "rozhodli sami. Ak sa potom niekedy predsa len aspoň trošku v tej našej klietke dvierka pootvoria, môže nás zaskočiť zistenie, že aj ten vonkajší svet má svoje nepochybné pôvaby. Nejako sa nám už nechce späť. Čím dlhšie sme si tej zlatej internácie užívali, tým väčšie riziko, že nás to potiahne preč. Riziko nevery je vysoké predovšetkým u tých až doteraz internovaných . Zvláštne mutácií toho istého je potom nepochybne ušľachtilá stratégie typu ...

"Ochrankyňa tepla rodinného krbu"

Spravidla hneď na začiatku manželstva, väčšinou v čase okolo prvého pôrodu (čo sa mnohokrát časovo kryje), niekedy však aj kedykoľvek neskôr v priebehu spolužitia, sa žena rozhodne pre rolu dokonalé matky a manželky. Dobrovoľne rezignuje na svoje záujmy a koníčky, aspoň na tie, ktoré by ju vzďaľovali z domova. Výrazne obmedzí kontakty s okolím, svoju energiu venuje starostlivosti o deti, domácnosť a Manžílku. Nedá mu sebemenší príležitosť, aby ju mohol postrádať. Je vždy tu, vždy k dispozícii, priamo prototyp "ideálne manželky". Dočasne môže ísť o model celkom funkčný. Potom sa však s veľkou pravdepodobnosťou začne rúcať. Často vo chvíli, keď si ten hýčkaný muž nájde priateľku. Niekto možno usúdi, že ho "pálilo dobré bydlo". Všetko je ale možno trochu inak. V podobnom vzťahu chýba muži ona ťažko popísateľná a pritom zdravá kvapka napätia a neistoty.

"Omnipotentní autorita"

Model, v ktorom spravidla muž vystupuje v úlohe zdatného vševedka. Všetkému rozumie, všetko zvládne, o všetkom rozhoduje. Voči manželke sa nemusí správať aktívne zle, len ju tak trochu neberie vážne. Niekedy ju aspoň nechá vyhovoriť, inokedy ani to nie. V oboch prípadoch však celkom jasne signalizuje, čo že si o jej názoroch myslí. Bez toho vždy musí používať xaverovské prirovnania, tie "sliepky" v podtexte jeho rokovaní jednoducho prehliadnuť nedá. Nejako mu uniká, že každá žena potrebuje mať aspoň občas pocit, že partner počúva jej názorom, je ochotný ich prijať alebo aspoň zvážiť, vopred je nepohŕda, niektoré z nich berie dokonca aj vážne. Keď sa toho nedočká doma, nájde si časom svoje "ucho" niekde inde.

"Ideálna manželka" Ďalší z rizikových modelov

Našinec by až závidel! Kto by nechcel žiť so ženou, ktorá všetko zvládne sama, od manžela v zásade nič nechce, neočakáva a nepotrebuje a pritom sa o neho ešte láskyplne stará. Nič pre ňu nie je problém - od údržby domácnosti cez starostlivosť o deti až po pracovné uplatnenie. Taká dokonalá gejša, ľahko "šmrncnutá" úspešnou podnikateľkou. Ak by ste však očakávali, že prípadná nevera hrozí skôr z jej strany, potom ste trochu vedľa. Opak je spravidla pravdou. Aj ten najhýčkanejších muž potrebuje mať aspoň občas pocit, že ho jeho partnerka potrebuje, pre niečo obdivuje, s niečím by si bez neho neporadila. Tie múdre mu tú ilúziu aspoň tu a tam poskytnú. Čo im to urobí? Občas zohrajú etudu na tému "ja slabá ženská" či "čo by som si bez Teba, miláčik, počala". Inak hrozí, že sa v manželovom okolí objavia iná, ktorá potrebné nebude ony etudy musieť ani hrať. Manželia veľmi schopných, kompetentných žien sa potom často utekajú k partnerkám, ktoré môžu byť po všetkých stránkach menej atraktívne. Po všetkých, okrem jednej. Dokážu byť tou slabú ženskú, ktorá aj na toho sebeslabšího a sebenemožnějšího mužskýho dokáže aspoň niekedy pozerať ako na svätý obrázok. Nielen pozerať ...

Kultivácia či devastácie manželského vzťahu


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky