Kvalitu spermií môžu zachrániť vlašské orechy, tvrdí britský profesor

Dve hrste vlašských orechov denne zlepší kvalitu spermií u mladých mužov. Dokladá to štúdia v odbornej publikácii Biology of Reproduction. Stavba spermií, ich pohyblivosť...


A vitalita sa u účastníkov štúdie, ktorí zaradili na svoj ​​jedálniček vlašské orechy, po dvanástich týždňoch výrazne zlepšila. Prispeli k tomu zrejme mastné kyseliny, ktoré sú v jadrách obsiahnuté.

V rozvinutých krajinách je jeden zo šiestich párov neplodný, pričom zo štyridsiatich percent za to môže práve znížená kvalita spermií.

Profesor andrológia z univerzity v britskom Sheffielde Dr Allen Pacey tvrdia:

"Z podobných poznatkov je ľahké si robiť srandu. Výskumy ale prinášajú stále viac dôkazov, že zloženie stravy má na zloženie spermií značný vplyv."
Štúdie sa zúčastnilo 117 mužov medzi 21 a 35 rokmi. Polovica z nich konzumovala pri normálnej strave denne ešte 75 gramov orechov, zatiaľ čo druhá polovica nie.

Vedúci výskumu Wendie Robbinsová z Kalifornskej univerzity vyhlásila:

"U mužov, ktorí jedli jadrá vlašských orechov, sme zaznamenali výrazné zlepšenie kvality spermií, zatiaľ čo u ostatných k zmene nedošlo."

Jej kolega Pacey potvrdzuje, že zlepšenie je skutočne štatisticky významné. Podľa neho ho majú na svedomí zrejme nenasýtené mastné kyseliny, ktoré orechy v hojnej miere obsahujú.

Kvalitu spermií môžu zachrániť vlašské orechy, tvrdí britský profesor


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky