Kvalitu spermií určí vzdialenosť medzi genitáliami a konečníkom

Vedci sú schopní určiť, akú majú muži šancu počať zdravého potomka. Stačí im k tomu jednoduchý nástroj, ktorý stanovuje vzdialenosť od genitálií ku konečníku. Podľa nového výskumu je táto tzv anogenitálnou vzdialenosť (AGD)


Spoľahlivým ukazovateľom množstva a kvality spermií

"Pohyblivosť, tvar a množstvo spermií presne korelujú s AGD," tvrdí reproduktívne epidemiologička Shanna Swan z univerzity v americkom Rochesteri. Jej tím už v roku 2005 zistil, že kratšie AGD súvisí u novorodených chlapcov s podpriemernou veľkosťou penisu. Zároveň sa ukázalo, že keď boli matky týchto detí tehotné, v ich moči sa našiel zvýšený obsah ftalátov. Teda látok slúžiacich v domácnostiach ako rozpúšťadlá a obsiahnutých v umelých hmotách. Vedci počas ďalších experimentov na zvieratách prišli na to, že AGD ovplyvňujú počas vnútromaternicového vývoja tiež pohlavné hormóny, obzvlášť testosterón.

Dôkaz priniesli vysokoškoláci

"AGD nám dáva celoživotne informáciu, akým hormonálnym vplyvom bol plod vystavený v období, kedy je najnáchylnejšou, čo je medzi ôsmym a štrnástym týždňom," vysvetľuje Dr Richard Sharp z Lekárskeho výskumného ústavu v škótskom Edinburghu.

Dôkazy, že aj u ľudí je súvislosť rovnaká, priniesla Swan s kolegami:

"Výskumu sa zúčastnili vysokoškolskí študenti, ktorí od nás za absolvovanie testov dostali 75 dolárov. Došli sme k záveru, že u mužov, ktorých anogenitálnou vzdialenosť sa pohybuje pod priemernými hodnotami, je viac ako sedemkrát vyššie riziko, že budú mať problémy stať sa otcovi, než u ostatných. " Hoci experti doteraz nevedia, ako funguje mechanizmus spôsobujúce túto súvislosť, nový objav je podľa nich veľmi dôležitý. Kým priame hodnotenie kvality spermií je nespoľahlivé a závisí vo veľkej miere na momentálnu situáciu, meranie AGD je jednoduché a jeho výsledky sú trvalé.

Kvalitu spermií určí vzdialenosť medzi genitáliami a konečníkom


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky