Lymfogranuloma venereum

Sexuálne prenosná choroba začínajúcich malú, bezbolestnú eróziou vzhľadu papuly, uzlíka alebo herpetiformné lézie na penise alebo vulve, často prehliadnuté. Zápalový proces postupuje do regionálnych lymfatických ...


1. Pôvodca - agens

Chlamydia trachomatis imunotypy L-1, L-2 a L-3, príbuzné chlamýdie vyvolávajúcim trachóm a okulogenitální infekcie.

2. Klinický obraz a diagnostika infekcie

Sexuálne prenosná choroba začínajúcich malú, bezbolestnú eróziou vzhľadu papuly, uzlíka alebo herpetiformné lézie na penise alebo vulve, často prehliadnuté. Zápalový proces postupuje do regionálnych lymfatických uzlín, u mužov inguinálnych, u žien častejšie panvových. Dochádza k hnisanie uzlín a prestupe zápalu do okolitých tkanív, čo môže viesť u žien k proktitíde, striktúra rekta a píšťal. K proktitíde dochádza tiež následkom rektálneho koitu a LGV infekcie konečníka býva pomerne častá u homosexuálnych mužov. Môže dôjsť k elefantiáza genitálií u oboch pohlaví. Horúčka, zimnica, bolesti hlavy, kĺbov a anorexia dopĺňajú klinický obraz infekcie.

Priebeh ochorenia u neliečených prípadov je dlhodobý aj keď obyčajne nie smrteľný, pretože generalizovaná sepsa s artritídami a meningitídou sú veľmi zriedkavé.

Diagnostika sa opiera o kultivačné preukaz chlamýdií na tkanivových kultúrach z biopsii postihnutých uzlín alebo o sérologické vyšetrenie.

3. Výskyt

Na celom svete, najmä v tropických a subtropických oblastiach. Endemicky v Ázii a Afrike. Veková štruktúra prípadov koreluje s obdobím najvyššej sexuálnej aktivity. V oblastiach mierneho podnebia je výskyt najčastejší u homosexuálov. U nás ide zatiaľ o nákazu exotickú, ale importované prípady sa môžu vyskytnúť.

4. Zdroj - rezervoár

Človek, častejšie ženy s asymptomatickou formou ochorenia.

5. Cesta prenosu

Priamy kontakt s léziami infikovaných ľudí, najčastejšie pohlavným stykom.

6. Inkubačná doba

Má pomerne značné rozpätie od 3-30 dní u primárnej lézie, keď je prvým pozorovaným príznakom postihnutia uzlín od 10-30 dní do niekoľkých mesiacov.

7. Obdobie nákazlivosti

Variabilný, od niekoľkých týždňov až po roky, v závislosti na prítomnosti aktívnych lézií.

8. Vnímavosť

Vnímavosť je všeobecná, či existuje prirodzená alebo získaná imunita po ochorení nie je známe.

9. Princípy terapie

Tetracyklín a doxycyklín sú liekom voľby, účinný je aj erytromycín a sulfónamidy. Neodporúča sa excízia zhnisaných uzlín, ale ich drenáž a ašpirácie hnisu.

10. Epidemiologické opatrenia

preventívne

  • rovnaká ako u ostatných sexuálne prenosných chorôb.

represívne

  • hlásenie ochorení
  • aktívne vyhľadávanie kontaktov a ich dôsledná terapie.

Lymfogranuloma venereum


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky