Mamografia bez príkras

Možno sa vám tento výjav bude zdať tiež povedomý. Fotografie zúfalého muža, ktorý sa snaží prebaliť dieťa, ktoré ho práve odmeňuje počůráním. Pod tým všetkým nápis "Chráňte svoju ženu. Objednajte ju na mamografické vyšetrenie ešte dnes.


Mamografia je tu trochu nekriticky pašovania do úlohy všemocného prostriedku k odhaleniu skorých štádií rakoviny prsníka

Mala by sa ale naozaj mamografické vyšetrenie stať súčasťou pravidelnej starostlivosti o zdravie ženy ako je tomu napríklad v prípade gynekologických vyšetrení na záchyt rakoviny krčka maternice? Odpoveď nie je tak jednoznačná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo to mamografia vlastne je, aké sú jej výhody a aké riziká a pre koho je najvhodnejší.

Základom mamografia je röntgen

Ak ste sa domnievali, že mamografické vyšetrenie nepredstavuje pre vaše telo radiačnú záťaž, potom ste žili v omyle, pretože jeho fyzikálnym princípom je zobrazovanie rozdielov v hustote tkanív účinkom röntgenového žiarenia. Asi každý z nás má z röntgenu určitý rešpekt a sami lekári varujú, že by sa nemalo röntgenové zbytočne príliš často. V prípade pravidelného mamografického skríningu potom pristupuje ďalší rizikový faktor a to ten, že je ožarovaná stále rovnaká tkanivo. Navyše tkanivo, ktorá je k rádioaktívnemu žiareniu relatívne vnímavá. A čože to vlastne znamená? Nemusí to znamenať vôbec nič, ale je dobré sa aspoň zamyslieť nad tým, že röntgenové žiarenie samo o sebe riziko vzniku nádorového bujnenia mierne zvyšuje. Pochopiteľne sa to prejaví len u zlomku populácie, ale pripadá mi minimálne neetické o tejto eventualitě úplne pomlčať a naháňať ženy na mamograf s tým, že je to to najlepšie, čo pre seba môžu urobiť.

Prínosy mamografického vyšetrenia

Prínos je jednoznačný. Ak už u vás nádorové bujnenie vznikne, mamografom ho s určitou pravdepodobnosťou zachytíte včas a podstatne zlepšíte svoje vyhliadky na úspešné vyliečenie. Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien a hoci postihuje prevažne staršie ročníky, výnimkou nie sú ani dvadsaťročné pacientky. Včasný záchyt je alfou a omegou liečebného procesu. Ani na mamograf sa ale nedá spoliehať úplne stopercentne. Záleží na štruktúre prsného tkaniva, na veľkosti pŕs a ďalších faktoroch, ktoré rozhodnú, či oko skúseného mamológom na snímke nájde to, čo hľadá. Mamografia pochopiteľne nerozlišuje, či je prípadná hrčka zhubná alebo nie, k tomu je potreba ďalších vyšetrení. Všeobecne ale platí, že každý podozrivý útvar by sa mal vyšetriť.

Pre koho je mamografia najvhodnejší?

Na mamografiu by žena mala pomýšľať prekročila Ak štyridsiatku. Jednak u nej existuje relatívne vyššia pravdepodobnosť ochorenia rakovinou prsníka, takže sa riziko vyšetrenie úplne vyváža možným prínosom, jednak bude celková absorbovaná dávka žiarenia do konca života ženy akceptovateľná. U mladých dievčat je metódou prvej voľby vyšetrenie ultrazvukom a pristupuje sk nemu najmä v prípadoch, kedy je výskyt rakoviny prsníka v rodine alebo iné vysoko rizikové faktory (napr. genetické abnormality). Mamograf sa vo veku medzi 20 a 30 vôbec neodporúča! Jednak má prsné tkanivo v tomto veku trochu inú štruktúru a mamografia nedáva uspokojivé výsledky, ďalej taky určite nie je najšťastnejší začať už v mladosti sa systematickým ožarovaním pŕs. Než by ste došli do dôchodku, mali by ste nazbierané peknú dávečku av prípade ochorenia rakovinou prsníka v neskoršom veku by vám mohlo solídne vŕtať hlavou, či ste si k ochoreniu tak trochu nepomohli samy.

Alternatívy k mamografiu

Jednoznačne najlepšou metódou, ktorá je úplne prostá rizík, je pravidelné samovyšetrovanie prsníkov. Možno s ním začať v ktoromkoľvek veku a pri troche snahy sa stane súčasťou vášho života rovnako ako čistenie zubov. S tým rozdielom, že vyšetrenie prsníkov stačí vykonávať raz mesačne, najlepšie v čase po menštruácii. Výhodou je, že sa pri ňom naučíte poznať svoje telo naozaj dôkladne a akákoľvek zmena vám bude nápadná skôr, než sa z nej stane naozajstný problém. Techniku ​​samovyšetrovanie by vám mal vysvetliť každý gynekológ (ak to neurobí sám od seba, potom na požiadanie určite). Ak neuspejete u neho, môžete sa vydať do mamologické poradne. Pripájam niekoľko odkazov na webové stránky, kde sa to môžete naučiť aj online.

Samovyšetrenie prsníka

 

Záverom by som chcela upozorniť, že tento článok nebol napísaný preto, aby vyhnal vyšetrenie chtivých čitateľky z mamologických poradní, ale má tvoriť určitú protiváhu proti jednostranným, nekritickým informáciám, ktoré sa na nás valia z médií. Niekedy je jednoducho dobré urobiť si na vec vlastný názor. K tomu je ale potrebné dostatok informácií, ako tých pozitívnych, tak tých druhých. Všetko má svoje riziká a väčšinou sme nútení voliť medzi "menším zlom", čo nie je nič nenormálne, ale bežná súčasť života.

Skríning (med.) = stratégie používané na vyšetrovanie širokej populácie (bez rizikových faktorov, bez príznakov) pre zachytenie určitého ochorenia.

Mamografia bez príkras


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky