Milenec, alebo otec?

Mladá žena a výrazne starší, prošedivělý muž sa k sebe tlačia a usmievajú sa na seba, zatiaľ čo skúmavé pohľady ľudí v okolí sa snaží odhadnúť - je to partner, otec, alebo dokonca dedko? Prečo spolu asi sú? Môže im vzťah fungovať?


"Bola to láska na prvý pohľad a Honzův vek som riešila asi len prvý týždeň nášho vzťahu,"

zveruje sa 35-ročná Eva, ktorá pred rokmi nadviazala priateľstvo s mužom o 18 rokov starším. To potom prerástlo v lásku, ktorá trvala 6 rokov. "Nakoniec sme sa síce rozišli, ale to sa stáva aj partnerom rovnako starým. Náš vzťah bol od začiatku krásny a veľmi vyrovnaný, hoci mne bolo 26 a jemu 45. Najprv sme sa schádzali a len si rozprávali, spoznávali sa a diskutovali o veciach, ktoré nás zaujímali. A postupne sme spoznávali, že nás veľa spája. On na mne miloval moju energiu, vitalitu, spontánnosť a elán, ja zase oceňovala jeho zrelosť, pozornosť, nadhľad a zmysel pre humor, "pokračuje Eva a jedným dychom dodáva.

"Keď niekoho milujete, neriešite, koľko mu je a čo bude za 10 rokov

Žijete prítomnosťou a užívate si jeden druhého. Naša láska bola intenzívna a rozhodne vzťahu so starším mužom neľutujem. On mi dal to, čo rovnako starí chlapci dať jednoducho nedokázali. "

"Natálku som spoznal, keď som sa rozviedol a bolo mi skoro päťdesiatpäť

Ona práve slávila tridsiate narodeniny a ja sa zamiloval ako malý chlapec. Nepopieram, že mi robilo dobre mať vedľa seba atraktívnu, mladú ženu. Kamkoľvek sme spolu prišli, nastala rovnaká, alebo veľmi podobná situácia. Muži buď závideli, alebo sprisahanecky kývali hlavou, zatiaľ čo ženy s opovrhnutím hľadeli na Natálku ako na zlatokopku, ktorá len čaká, až umriem a odkážem jej tri domy a jachtu v Karibiku, "rozpráva s trochou nostalgie Pavel, ktorý má vzťah s mladšou ženou tiež za sebou, ale na rozdiel od Evy už by znova rovnako nevolil.

"Hoci som bol patrične hrdý, že mám mladšiu partnerku, čoskoro sa začal vekový rozdiel prejavovať

Ona chcela aktívne tráviť víkendy a dovolenky, kúpila mi korčule, bicykel a permanentku do posilňovne, zatiaľ čo ja by som sa radšej videl v kaviarni s cigarou alebo s prútom na rybách. Pretože sme sa ale mali veľa radi, všetko sa nám nejakú dobu darilo prekonávať. Ale nakoniec som si sebakriticky priznal, že na ňu jednoducho nemám a skazil by som jej život. Jej temperament, činorodosť a tiež sexuálny apetít by som skrátka za pár rokov nezvládol, a toho som sa dočkať nechcel, "končí rozprávanie Pavel.

Až do začiatku 20. storočia bolo manželstvo s výrazne starším mužom takmer pravidlom

Prevládal patriarchálnej model rodiny, keď muž mal rolu živiteľa celej rodiny a musel sa profesne vypracovať, aby mal zodpovedajúcu zárobok. S touto rolou mal tiež značné rozhodovacie právomoci. Žena mala zasa za úlohu starať o domov, rodiť a vychovávať deti, a na to bolo potrebné jej mladosť a zdravie.

Situácia sa ale zmenila a dnes máme mnohokrát tendencie na starších mužov s mlaďoučkými manželkami pozerať skrz prsty? Preferujeme rovnocenné práva oboch partnerov, kedy obaja chcú budovať kariéru a zároveň sa starať o domácnosť a deti. A z tohto dôvodu je pre nás najprijateľnejší model vekovo rovnocenných partnerov. A čo si myslíte vy?

Milenec, alebo otec?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky