Milostný trojuholník

Milostný trojuholník je jeden z najčastejších problémov, s ktorými ľudia prichádzajú do terapie. Často som počúval mužom a ženám, zdanlivo oddaným svojej rodine alebo manželstvo, keď priznávali, že boli zachvátení novú ohrozujúce láskou.


Väčšina z nich po novej vášni netúžila, ale ochutnala ju

A skôr než si uvedomili, čo sa deje, boli priamo v oku búrky, trojuholníka, ktorý neponúka žiadne uspokojivé riešenie.

Môžete byť vydatá alebo ženatí, mať deti, celkom pohodlne a spokojne žiť a byť vlastne šťastní

A zrazu sa objaví nová láska, ktorá otrasie vašej doterajšej existenciou. Strávite hodiny a dni pokusy vyznať sa vo svojich emóciách a nájsť riešenie. S určitým vhľadom a vedením zistíte, že nejde o problém, ale o tajomstvo. Môžete zistiť, že do neho musíte plne vstúpiť, aby ste z neho zase mohli vyjsť. Ak sa pokúsite z neho rýchlo a jednoducho utiecť, vrátite sa okamžite naspäť. Tieto milostné trojuholníky neprichádzajú samé od seba. Majú svoje odôvodnenie.

Milostný trojuholník je jedna z najčastejších foriem nemožné lásky

Môže vás vykonať mnohými štádiami zápasu. Najskôr môžete byť vtiahnutí do ilúzie, že sa nechcené lásky dokážete zbaviť alebo ju prípadne nejako bezpečne zapojiť do vášho života. Ale čoskoro zistíte, že žiadna z týchto možností neprichádza do úvahy. Potom sa obrátite k svojim morálnym princípom a pokúsite sa sami seba k riešeniu donútiť. Hovoríte si, že budete verní svojej žene a budete chrániť svoje deti. Mali by ste sa držať toho, čo ste sa naučili, a oceniť hodnoty, ktoré poznáte z detstva.

Potom príde ďalšia fáza, zvyčajne šok z toho, že ani morálne princípy nič nezaistí. Vášeň zostáva a cez všetky tie zmrzačenie, ktoré ste vykonali v snahe vynútiť na sebe riešenie, len zvyšujú vašu túžbu a posúvate vás krok za krokom hlbšie do temných vášní. Ako to zobrazovali Gréci, bohyňou lásky je Afrodita, ktorá dodáva životu úžasný pôvab a radosť, prináša sexuálna radosť do manželstva a dlhých vzťahov, ale tiež pohŕda ustanovenými štruktúrami a spôsobuje žiarlivosť a rozchod. Staroveký orfeovský chválospev ospevuje Afroditu ako bohyňu mora a hovorí:

Si nádherná nutnosť aj v zúrivosti šelmy

Na známom plátne Zrodenie Venuše nám Botticeli ukázal zvodnú časť zrodenia bohyne z vĺn, ale nedal priestor žiadne známke jej žiadostivosti. Vo svojej nevinnosti v prvej fáze lásky vidíte Botticeliho očami. Až neskôr ucítite prítomnosť šelmy.

Čo je príčinou pokútny a nemiestne lásky?

Prečo sa do niekoho zbláznime práve vo chvíli, keď život dáva zmysel, a zdá sa, že všetko perfektne klape? V niektorých prípadoch môže nová vášeň upozorňovať na problémy v súčasnom vzťahu. Môže byť tiež súčasťou dlhého a ťažkého procesu, ktorý nakoniec povedie k pochopeniu, že ste na svojom mieste s tým pravým človekom. Na druhej strane si môžete uvedomovať, že nová osoba nebude tak dobrým partnerom ako váš manžel alebo priateľ, a vášeň napriek tomu žije ďalej.

Veliká diela starovekej poézie hovoria, že láska je od základu mysteriózny - nielen ťažko zrozumiteľná, ale aj nekonečná vo svojich možnostiach. Prečo, môžete sa pýtať, mi tento človek vstúpil do života práve vo chvíli, keď sa moje manželstvo usadzovalo alebo keď sa mi narodilo prvé dieťa, alebo keď som mal zrovna pocit, že svojmu životu rozumiem? Môžete sa pýtať prečo, ale nejde to dosť hlboko a musíte si priznať, že v hre je ešte nejaká iná sila. "Prečo" vás do zeme tajomstiev nevpustí.

Vo svojej knihe o duši a láske Myth of Analysis (Mýty analýzy) James Hillman píše, že utrpenie z beznádejných lások dovedie dušu do novej roviny. "Než je prepojenie možné, duša prechádza temnou nocou, umŕtvením, v ktorom paradoxne prežíva agóniu vlastných možností, pocity viny a oddelenia." Videl som také explozívne konfrontácie túžob a vin u mnohých ľudí, ktorí trpeli kvôli beznádejnej láske. Rozohnaly sa tam a späť, od jedného rozhodnutia k ďalšiemu, od jednej vernosti k druhej. Nestabilita ich myslenie a cítenie je znamením temnej noci a neschopnosti nájsť postoj, ktorý umožňuje rozhodnutie.

Milostný trojuholník vás tlačí von z koalície, ako hovorí Hillman, aby obnovil vašu individualitu, nech po tom túžite, alebo nie

Ako povedal psychiater Robert Stein, láska vždy obsahuje chuť sa spojiť aj rozísť. Túžba po spojení paradoxne rodí túžbu oddeliť sa a toto spojenie vás zneisťuje, zvlášť keď žijete v manželstve av rodine. Okrem toho všetci hovoria o sile lásky vzťahy budovať, ale všetci mlčia o jej schopnosti ich ničiť.

Milostný trojuholník


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky