Nahotou za lepší svet

Ukrajinská tajná služba hrozila, že im poláme ruky, a Facebook im zablokoval profil. Sú provokatívne a krásne. Chcú zmeniť sexistickú spoločnosť aj autoritársku politiku. Obnaženými prsiami.


Je to pozvánka do temnej ukrajinskej noci

Pred posprejovaná múrov postávajú prostitútky, z okna pomaly prechádzajúceho auta možno sledovať, kto príde s ponukou spríjemniť vám večer. Pasák s mohutným fúzami dáva na výber: chlapca, alebo dievča? Ste na rázcestí. Vyberte druhú možnosť a on-line video z kampane "Chceš ma?" Vás vezme do spoločnosti atraktívnej tmavovlásky. Striptíz nedokončí. Aby ste ho videli celý, musíte zapnúť webovú kameru a ukázať peniaze ... Potom prichádza zvrat. Ten na opačnom konci videospojení si vás vyfotí a na obrazovke sa objaví nápis "Tisíce ľudí, ktorí si kupujú sex, platia za násilie." Pasák z úvodu začne biť prostitútku a celý príbeh končí vašou fotografiou umiestnenou vedľa obrázka zmlátenie dievčatá a ďalších, ktorí sa nechali podobne zlákať erotickú ponukou. Nechýba tomu nápad a silné posolstvo. Hnutie FEMEN kampaňou "Chceš ma" upozorňuje na pálčivý problém súčasnej Ukrajiny - prostitúcii a sexuálnu turistiku. Tohle téma je ich leitmotívom. Nepovažujú sa za feministky, hoci ženská otázka je pre nich kľúčová. Nebojí sa čisto politických protestov, sú kreatívni a extrémne kontroverzný.

Prsia ako zbraň

Keď sa koncom mája už druhýkrát pokúsili dostať ukrajinský pohár pre víťaza futbalového Eura 2012, asi by len samotná akcia vyvolala rozruch. V réžii FEMEN ale prebiehala podľa obvyklého scenára. Dvadsaťjedenročná Inna Ševčenkova využila príležitosť vyfotiť sa v Dnepropetrovsku s naleštenú trofejí. Na pódiu ale rýchlo dala dole tričko as výkrikom: "Fuck Euro" chcela osemkilová pohár odniesť.

Rovnako nelichotivý slogan mala napísaný na nahé hornej polovici tela

Na internetových stránkach FEMEN sa krátko nato objavila správa: "Platiniho pečenie Eurotrouba šla k zemi aj s podstavcom." Sabotovať futbalové majstrovstvá sa členky FEMEN pokúsili niekoľkokrát. Vrátane úvodného zápasu, kedy vášne fanúšikov vo Varšave krotil penou z hasiacich prístrojov. Organizovanie šampionátu bolo FEMEN tŕňom v oku dlho pred tým, než vôbec začal. Nie toľko kvôli futbalu. Tisíce fanúšikov podľa nich do Poľska a predovšetkým na Ukrajinu nejdú len za športom.

"Nemecko legalizovalo prostitúciu tesne pred majstrovstvami sveta v roku 2006. Je jasné, že počas Eura bude na Ukrajine sexuálna turistika prekvitať ... U kyjevského štadióna otvorili veľa klubov pre mužov. Fungujú ako nevestinca a polícia je kryje, "povedala nedávno servera Gazeta.ru aktivistka FEMEN Alexandra Ševčenkova.

Prostitúcia je na Ukrajine síce nelegálne, realita tomu ale neodpovedá

Je to biznis, v ktorom sa podľa odhadov ročne otočí až miliarda dolárov.
"Snažíme sa vyriešiť dva hlavné problémy. Sexuálne turistiku a prostitúcii v našej krajine. Tenhle priemysel rýchlo rastie a politici s tým nič nerobia, "zhrnula už pred tromi rokmi líderka hnutia Anna Hucolová. FEMEN založila v roku 2008 a jedna z prvých kampaní niesla meno "Ukrajina nie je bordel". Chaos podľa nej priniesla hlavne Oranžová revolúcia zo začiatku roka 2005. "Nová vláda zrušila víza pre všetkých cudzincov, a to vyústilo v invázii sexuálnych turistov," dodala.

Štúdia Inštitútu sociálnych vied uvádza, že sa vlani päťdesiat tisíc Ukrajiniek živilo ako prostitútky

Každá šiesta bola neplnoletá. Rad študentiek stredných a vysokých škôl nemá uprostred chudoby a nezamestnanosti inú možnosť, ako sa udržať na škole. Ďalší z zarobených peňazí živia vlastné deti alebo rodičia. "Nemôžem ani ísť normálne po kyjevskom bulvári Kreščatik. Turisti pricestuje za sexom stále dorážajú a niekedy sa musím brániť aj silou, "opísala nočné centrum Kyjeva Alexandra Ševčenkova. Cieľom hnutia bolo presadiť zákon, ktorý by kriminalizoval platenie a sexuálne služby. Turistov by to odradilo od monotematických výletov za Ukrajinka. Nič také parlament neschválil. Odpoveď FEMEN na neriešené problémy nebola vždy radikálny. K provokáciu ale tieto ženy nemali nikdy ďaleko. V lete 2008 je ako univerzitné študentky bolo vidieť vo fontáne v centre Kyjeva, vtedy ešte v bikinách. Nepáčili sa im odstávky vody na študentských internátoch. Potom, jedna po druhej, začali demonštrácie sprevádzať obnaženou hruďou.

Ukrajinské právo to berie ako výtržníctvo a trestá pokutou alebo niekoľkodňovom väzením

Podľa Anny Hucolové ale nejde o verejné obnažovanie. Skôr kombináciu sexu a humoru. Vlani to mal napríklad ukázať jeden z protestov v Kyjeve. S čiernymi závojmi cez tvár a nahú hruď prechádzali v aute okolo saudskoarabskej ambasády. S transparentmi "Poďte riadiť" chceli podporiť saudskoarabskej ženy, ktoré nesmú za volant. Ich logika je neúprosná. Keď prsia ako symboly ženskosti v reklamách lákajú ku kúpe auta alebo jogurtu, prečo by sa nedala použiť na vyburcovanie verejnej mienky. "Ak môže ženské telo predávať všetko možné, môžeme ho použiť na predaj spoločenských ideí," vysvetľovala nemeckému Spiegelu Anna Hucolová.

Prvý nahá demonštrácie FEMEN prišla v roku 2009

"Najskôr to bolo trápne a zakrývali sme si prsia rukami," popisovala začiatky Anna Hucolová. Dámy, ktorým vtedy bolo okolo dvadsať, rýchlo pochopili, že našli skvelý spôsob, ako získať mediálnu pozornosť. "Vedela som od začiatku, že nechcem zmutovať do typickej feministické organizácie. Nechcela som spolok, v ktorom ženy hovorí a hovorí, zatiaľ čo čas okolo plynie. Priniesli sme do ženského hnutia viac extrémizmu, "dodala vyštudovaná ekonómka. Červenovlasá ideoložka hnutie je jednou z mála kľúčových postáv, ktorú nahú neuvidíte. Vo svojich dvadsiatich siedmich rokoch zostáva "seriózne" tvárou FEMEN.

Bojovať proti stereotypom

Ktoré berú Ukrajinu ako krajinu, kde sa dá lacno zaobstarať "mladé mäso" a kde veľa dievčat sníva o tom, že sa dobre vydá za cudzinca, sa FEMEN darí len s malými úspechmi. Pre médiá sú vďačnou témou. Ako ale hovorí rusista a odborník na postsovietskej krajiny Libor Dvořák, správy o protestoch blonďavých krások zvyčajne zapadnú do sekcie kuriozít.

"Kritici hnutie ale zvyčajne tvrdí, že všetky akcie FEMEN majú výrazne sexuálny podtext a že v konečnom dôsledku prostitúcii aj sexuálnu turistiku skôr podporujú, než vykoreňuje. Ostatne na oboje má najväčší vplyv nedobrá ekonomická situácia krajiny, a tú členky FEMEN rozhodne zmeniť nedokážu, ani keby sa snažili akokoľvek. "

Nahá lúpež

Snaha vyburcovať spoločnosť obnaženými prsiami sa nezastavila len u ženskej otázky. Tyhle krásky plné ideálov by rady rozprestreli sieť aktivizmu aj za hranice Ukrajiny. "Vymysleli sme jedinečný spôsob občianskeho sebavyjadrenia založeného na odvahe, kreativite, efektivite a šoku," píšu na svojom profile na komunitnom serveri MySpace.

"Ukazujeme

Že občianske hnutia môžu pôsobiť na názory verejnosti a ovplyvňovať záujmy cieľovej skupiny, plánujeme stať sa najväčším a najvplyvnejším feministickým hnutím v Európe." Ambície FEMEN nechýbajú. Skutočná aktívna podpora sa ale dá počítať na desiatky. Hnutie má zhruba štyridsať členiek odhodlaných zahodiť na verejnosti oblečenie a tri stovky ďalších ľudí, ktorí pomáhajú s najrôznejšími projekty. Niekoľko desiatok tisíc priaznivcov im prinášajú tiež sociálne siete. Aj tie ale ukazujú dvojsečnost kampaní nabitých erotickým podtextom. V diskusiách nechýbajú poznámky ako "sú to mačky" alebo "to majú všetky Ukrajinky tak malé prsia?".

Priaznivcov a členmi nachádzajú hlavne medzi mladými Ukrajinci, ktorí s nevôľou sledujú, ako sa ich krajina znova obracia smerom na východ

"Rozhodne to sú ich protestné naladenie rovesníci, ktorým imponuje akákoľvek forma opovážlivého vzdoru," hodnotí stúpencov FEMEN Libor Dvořák. "V posledných dvoch rokoch je to bezpochyby dané zhutnením štátneho systému. Predovšetkým starostlivosťou prezidenta Janukovyča stále výraznejšie skĺzava k akejsi putinizaci ukrajinskej spoločnosti. To sa mladým ľuďom, pozeral skôr k Európe ako k Moskve, prirodzene páčiť nemôže, "dodáva. Oprel sa aj do ruského prezidenta a bol to protest, ktorý im priniesol jedny z najvýhodnejších ohlasov. Začiatkom marca sa trojica aktivistiek pokúsila v Moskve ukradnúť plexisklové urnu s hlasovacím lístkom Vladimira Putina.

Akciu nechýbala nadsázka a politická symbolika odkazujúce na zmanipulované voľby

Fotky policajtov násilne odvádzajúcich dievčatá sa sarkastickým nápisom "kradnem pre Putina" na prsiach obleteli svetové médiá. Všetky tri skončili na niekoľko dní vo väzení as doživotným zákazom vstupu na územie Ruska.
Protiputinovský protest ukázal, že tieto dámy dokážu jedovato pichnúť aj do medzinárodných vzťahov. Volebné akcie získala veľký priestor v bieloruskej štátnej televízii. Využila príležitosť vrátiť Rusom to, s akým gustom tamojšej televízie referovala o proteste FEMEN proti Alexandrovi Lukašenkovi z konca roka 2011. Vtedy trojica polonahých aktivistiek bieloruského prezidenta bez vážnejších problémov zosmiešňovali pred centrálou KGB v Minsku.

Než ale ženy stačili odísť z mesta, odviezli ich agenti tajnej služby tristo kilometrov od bieloruskej metropoly

"Zaviazali im oči a autobusom s nimi išli celú noc. Odviedli ich do lesa a poliali naftou. Donútili je sa vyzliecť a vyhrážali, že je zapáli, "uviedlo hnutie v decembrovom vyhlásení. "Potom je tam nechali nahé. Bez dokladov totožnosti. "Práve táto akcia sa zapísala do histórie hnutia tvrdo. Ukázala, s ako rozdielnymi dôsledkami môže skončiť radikálny exhibicionizmus FEMEN. Treba k ich marcovému protestu proti útlaku moslimských žien v Paríži prišlo päť policajných áut. Keď odhodili burky a obnažili tela, muži v uniformách len prizerali a usmievali sa. Skrátka Francúzi.

Dajte si pozor

Desiatky protestov, ktoré tieto ženy za štyri roky zorganizovali, síce pritiahli pozornosť k problémom krajiny, ktorej premiér Azarov vyhlásil, že "vykonávanie reforiem nie je práca pre ženy", FEMEN ale nechce byť len hnutím zaškatulkovaným ako ukričané exhibicionistky. "Vieme, že riešenie problematického postavenia žien potrebuje politickú vôľu," povedala krátko po zvolení prezidenta Janukovyča listu Kyiv Post Anna Hucolová. "Je tu naliehavá potreba vytvoriť novú a ženskú politickú stranu.

Môže to znieť naivne, ale chceme pre dobro Ukrajiny niečo zmeniť

"Viktor Svjacký, jeden z mála mužských členov hnutia, vtedy nešetril ambíciami:" Ty dievčatá nemôžu pobehovať po (kyjevskom) námestí Nezávislosti celý život. Musíme sa posunúť na politickú scénu, "povedal. Nič rozhodného ale za dva roky členky FEMEN nepodnikli. Voľby Ukrajinu čakajú na jeseň, a hoci si tyhle ženy medzi ľuďmi získali pozornosť, neponúkajú okrem protestu žiadny pozitívny program. "Ak založí politickú stranu teraz, v októbrových voľbách celkom iste neuspejú. A neuspeli by, ani keby ju založili už pred desiatimi rokmi, "hodnotí politické vyhliadky hnutia Libor Dvořák. Ďalej než k šokujúcim eskapádám a registráciu sa FEMEN ako mimovládne organizácie nedostala. Na druhej strane si za posledné roky vynútila trochu nervózny pozornosť zo strany polície.

Zvlášť v začiatkoch Janukovyčova prezidentovania popisovala Anna Hucolová, ako sa tajná služba SBU snažila aktivistky zastrašovať

Vyhrážala, že im "poláme ruky a nohy", ak neprestanú s výpadmi proti vláde. Ich protesty mierili okrem prostitúcie aj na ekonomické problémy alebo obmedzovanie slobody slova. Štátny aparát dráždilo aj financovania hnutia. Kolovali zvesti, že FEMEN platí expremiérka a vodkyňa opozície Julija Tymošenková (v súčasnosti väznená). Hovorilo sa tiež o vtedajšom predsedovi ruskej vlády Vladimirovi Putinovi, ktorý tak údajne chcel zosmiešniť ukrajinskej politiky. Realita je však oveľa jednoduchšia. Hnutie žije z príspevkov svojich priaznivcov, fanúšikovia si tiež môžu na stránkach FEMEN kúpiť napríklad tričko s logom alebo za päťdesiat dolárov plátno sa signovaným odtlačkom pŕs v ukrajinských farbách. Dôležitým sponzorom hnutia je zakladateľ listu Kyiv Post a mediálny magnát amerického pôvodu Jed Sunden, ktorého noviny aktivistkám vždy dávali veľký priestor. "Je tiež predsedom sponzorské rady, ale do, ideologických \'otázok a programu vraj nezasahuje. Ponúka sa samozrejme teória, či hnutie nakoniec v záujme svojej mediálnej siete nepomohol založiť práve on, "hovorí Libor Dvořák. FEMEN nepopiera spojenie so Sundenem, rozhodne ale odmieta väzby na akúkoľvek politickú stranu. Vrátane opozičného Bloku Julie Tymošenkovej. Považuje ju za súčasť ukrajinskej oligarchie. Do bojov o moc medzi ňou a Janukovyčom by sa hnutie nerado zaplietlo.

Politické strany príliš netúži byť s obnaženými prsiami platinových blondín spájané

Niektorí Ukrajinci prejavy týchto žien považujú za nechutné. Okrem úspešných akcií má za sebou FEMEN aj pár menej podarených. Radí sa k nim napríklad tá Oksany sáčkový, ktorá si v centre Kyjeva dala dole nohavičky av podrepe s transparentom "chce sa mi cikať" protestovala proti tomu, že je v meste málo verejných záchodov. Pachuť zlého vtipu vyvolala tiež snaha o solidaritu s obeťami japonského zemetrasenia. Polonahá dievčatá sa nechala odfotiť so sloganom "zatrasie kozami a nie Zemou".

Ruky od FEMEN väčšinou dávajú preč aj samotnej ukrajinskej feministky klasického razenia

Nielen ony majú problém rozlíšiť, kde presne v prípade FEMEN začína hranica exhibicionizmu. Napríklad Facebook vlani dočasne zablokoval profil hnutie kvôli podozreniu z pornografie. Ani príbuzní sa s ich protesty úmysle zmieriť ľahko. "Zakaždým, keď idem ráno do práce, musím počúvať výčitky ľudí o tom, čo moja dcéra zase vyvádza," povedala pred časom Kyiv Post Ludmila Ševčenkova. "Nemôžem spať. Nemôžem jesť.

Nemôžem žiť bez neustáleho strachu o ňu

Skúšali sme ju s manželom presvedčiť, aby to už nerobila, ale keď je v Kyjeve, tak nás nepočúva. Vodkyňa FEMEN dievčatám, ako je ona, vymývajú mozog, "dodala matka jednej z najznámejších tvárí hnutia. Alexandra Ševčenkova má ale vo všetkom úplne jasno: "Ženské organizácie a skupiny tu len popíšu stohy papiera a nič viac. Potrebujeme aktivistky, ktoré budú kričať a oblečenie odhodí na ulicu. "

K provokáciu ale tieto ženy nemali nikdy ďaleko

V lete 2008 je ako univerzitné študentky bolo vidieť vo fontáne v centre Kyjeva, vtedy ešte v bikinách. Nepáčili sa im odstávky vody na koľajniciach. Ďalej než k šokujúcim eskapádám a registráciu sa FEMEN ako mimovládne organizácie nedostala. Na druhej strane si za posledné roky vynútila trochu nervózny pozornosť zo strany polície. "Zakaždým, keď idem ráno do práce, musím počúvať výčitky ľudí o tom, čo moja dcéra zase vyvádza," povedala pred časom Kyiv Post matka jednej z aktivistiek.

Nahotou za lepší svet


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky