Obézni dievčatá majú menštruáciu skôr, hrozí im zdravotné problémy

Dievčatá obézni as nadváhou dostávajú prvú menštruáciu o niekoľko mesiacov skôr ako ich vrstovníčky s normálnou váhou. Dokladá to nová štúdia dánskych vedcov. Skutočnosť.


Že mladé dievčatá dostávajú periódu stále v nižšom a nižšom veku, nie je žiadnou novinkou

Odborníci sú ale toho názoru, že stúpajúci počet prípadov obezity tento trend ešte posilňuje. Príliš skorý príchod menštruácie je podľa spoluautorky štúdie Dr Sarah Keim z americkej Ohijskej štátnej univerzity spojený s neskoršími zdravotnými problémami a môže vyústiť až do rakoviny prsníka. Predčasne vyvinutá dievčatá začínajú skôr so sexom, čo zvyšuje riziko nechceného otehotnenia a pohlavne prenosných chorôb.

Dánski vedci analyzovali údaje o indexe telesnej hmotnosti (BMI)

Pomeru telesnej hmotnosti a výšky - a veku pri príchode prvých mesiačikov u 3 200 dievčat narodených v rokoch 1984 až 1987. Dánky začali menštruovať v priemere po dosiahnutí 13. narodenín, čo je v porovnaní s Američankami o pol roka neskôr. Podľa Keim je jedným z dôvodov tohto rozdielu fakt, že Afroameričanka dospievajú skôr ako belošky. "Dievčatá s nadváhou či obezitou začínajú menštruovať o tri až päť mesiacov skôr ako ostatní," hovorí Anshu Shrestha z Kalifornskej univerzity, ktorá na výskume spolupracovala. Experti zároveň zistili, že pohlavné dozrievanie dievčat súvisí is hmotnosťou ich matiek.

Obézni dievčatá majú menštruáciu skôr, hrozí im zdravotné problémy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky