Prečo sú ľudia neverní?

Odpoveď na túto otázku hľadajú nielen psychológovia, ale aj laici, ktorých sa nevera nejako dotkla. Názorov je preto mnoho. Psychologička Marta Boučková sa zamýšľa nad tým, či by nevera mala byť dôvodom k rozpadu vzťahu.


Možno by sa dalo povedať, že ľudia sú neverní

Lebo im v súčasnom vzťahu niečo chýba, alebo preto, že sú nenásytní, rozmarní, nedisciplinovaní a túži mať a zažiť všetko, čo im život môže ponúknuť. Jedna stará známa psychologická teória hovorí, že človek robí to, čo mu prináša úžitok a pôžitok. V tomto svetle sa zdá, že odpoveď je jednoduchá - buď je tu dobrý, príjemný a naplňujúci vzťah, ktorý svojou cenou a váhou akékoľvek zapaľovanie lýtok uhasí, alebo sa vo vzťahu niečoho nedostáva a potom tu je priestor aj pre ďalších potenciálnych partnerov a partnerky.

Ale čo keď je prirodzená ľudská sexualita skutočne o hľadaní najvhodnejšieho

A najatraktívnejšieho partnera či partnerky ao túžbe priviesť na svet čo najkvalitnejšie potomkov. Potom by sa nevera mohla javiť ako prirodzené správanie, ktoré by nás nemalo zraňovať, prekvapovať ani trápiť.

Ale chyba lávky:

pre väčšinu ľudí je nevera niečím, s čím vo svojom partnerskom vzťahu nechcú počítať a ani to tolerovať. Do vzťahov väčšina ľudí vstupuje s vierou aj odhodlaním, že práve ich sa nevera nedotkne. Ak bude sa ich spolužitie uberať tou najlepšou cestou a ak budú v ňom obaja nachádzať viac, než sa ponúka v okolí, potom majú šancu sa nevere vyhnúť.

Avšak iv dobre fungujúcich vzťahoch sa z času na čas môže niečo Zašmodrchat a malér je na svete!

A tak by sa nemalo na neveru pozerať ako na ten hlavný a najzásadnejší dôvod k rozpadu vzťahu. Nevera k pohode vo vzťahu rozhodne neprispieva, ale je niečím, čo sa v ňom môže veľmi ľahko objaviť, a to treba vedieť. Nevera tu bola, je a bude.

A buď si ľudia svoje vzťahy nechajú neverou ničiť

Alebo sa budú brániť a pokúsi sa jej odolávať. Nevera je pre vzťah ťažkou skúškou a jej zvládnutie vyžaduje čas, vôľu a predovšetkým ochotu učiť sa a bojovať. Uspokojiť sa s neverou ako s jediným a hlavným dôvodom k rozchodu, bez cieleného úsilia sa s ňou nejako vysporiadať a prekonať ju, je len známka toho, že vzťah už rovnako v určitom štádiu rozpadu bol alebo že človek nie je príliš pripravený riešiť reálne a skutočné prekážky , ktoré ho na ceste partnerstvom môžu stretnúť.

Prečo sú ľudia neverní?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky