Romantická láska nie je láskou vášnivú a posadnutú!

Psychológovia niekoľko posledných desaťročí uisťujú manželské páry, že je úplne normálne, keď medzi nimi po čase vyprchá romantická láska. Proti tomu ale teraz vystúpila doktorka Bianca P. Acevedo z Kalifornie.


Podľa nej romantická láska môže trvať celý život a vedie k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu

Avšak nesmie sa zamieňať s láskou vášnivou a posadnutú. "Mnoho ľudí verí, že romantická láska je to isté čo vášnivá láska," vysvetľuje svoje vedecké objavy doktorka Bianca P. Acevedo z University of California v Santa Barbare. "Nie, nie je to to isté. Romantická láska má rovnakú intenzitu, zanietenie a sexuálna príťažlivosť ako láska vášnivá, ale nemá tú posadnutú súčasť. Vášnivá čiže posadnutá láska obsahuje pocity neistoty a úzkosti. Tento druh lásky vedie ku krátkym vzťahom, nevznikajú z nej vzťahy dlhodobé, "vysvetľuje doktorka Acevedo.

Acevedo vykonala analýzu niekoľkých desiatok štúdií

Ktoré sa zaoberali jednak kvalitou vzťahu (teda či partneri majú vzťah romantický, vášnivý, priateľský alebo nepriateľský), ale ktoré tiež porovnávali dlhodobé a krátkodobé vzťahy. Ľudia, ktorí uvádzali, že k partnerovi cítia romantickú lásku, boli spokojnejší vo vzťahu. Zároveň romantickú lásku uvádzali najčastejšie dvojice, ktoré spolu žili dlho. Priateľské vzťahy viedli len k miernemu uspokojenie partnerov, ale boli dlhodobé aj krátkodobé. Pri vášnivej láske boli partneri spokojní len v krátkodobých vzťahoch. "Pocit, že je tu partner pre vás, teda že je oddaný, slúžil veľmi dobre vzťahu a umocňoval pocity romantickej lásky," dodala Acevedo. Podľa nej romantická láska môže trvať aj oveľa dlhšie než jedno desaťročie, ako dnes mnohí psychológovia uvádzajú.

Romantická láska nie je láskou vášnivú a posadnutú!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky