Sexuálna stratégia žien pri menštruácii

Menštruačný cyklus nemá u žien vplyv len na schopnosť otehotnieť, ale ovplyvňuje aj ženské správanie. Ako si ženy vyberajú mužov a prečo sa v rôznych fázach cyklu chcú milovať s niekým iným, vysvetľuje psychologička a sexuologička Laura Janáčková.


Nedávno ku mne do ordinácie prišla mladá žena, ktorá bola neverná svojmu partnerovi

Žije pritom v dlhodobom vzťahu s mužom, ktorý - ako hovorila - nie je príliš pekný, ale je to výborný človek, ktorého si váži, je jej oporou a nedokáže si predstaviť, že by ho stratila. Napriek tomu mu však bola neverná s mladým, podľa jej slov krásnym mužom, ktorý bol ale prelietavý a absolútne nespoľahlivý. Riskovala svoj vzťah, hoci bola spokojná a vôbec neuvažovala o akejkoľvek zmene. Prečo?

Za všetko zdá sa môžu hormóny. Hormóny ovplyvňujú chuť ženy milovať sa a ovplyvňujú aj jej sexuálny výber, ktorý sa však mení vplyvom menštruačného cyklu

Štúdie ukazujú, že ženská sexuálna túžba sa rovnomerne zvyšuje s blížiacou sa ovuláciou a tesne pred ňou, približne štrnásty deň cyklu, ešte prudko stúpne. Potom zase postupne klesá. Hoci biológovia tvrdia, že ženská ovulácia je skrytá, dávnej sexuálne pudy sa u žien prebúdzajú práve vtedy, keď majú najväčšiu pravdepodobnosť otehotnieť.

Výskumy však tiež ukazujú

Že v tejto dobe ženy prežívajú najčastejšie sexuálne fantázie s inými mužmi a pociťujú najsilnejšie sexuálne vzrušenie vyvolané inými mužmi. Tieto túžby a fantázie sú pritom údajne až o 65% vyššia v priebehu plodnej fázy. Naopak vo vzťahu so stálymi partnermi nevykazujú ženy počas cyklu žiadne rozdiely v sexuálnej príťažlivosti. V čase ovulácie sa ženám páčia muži symetričtí, s testosterón-dependentnými rysy, jednoducho povedané preferujú rýdzo mužné typy. Preferencie pre mužné tváre počas ovulačné fázy odhaľujú z evolučného hľadiska tzv dobré gény, ktoré sú niekedy skôr u milencov ako u manželov alebo oficiálnych partnerov.

Pre výber dlhodobého partnera však žena potrebuje také vlastnosti, ako sú láskavosť

Ochota spolupracovať, deliť sa, poctivosť a dobré rodičovské vlastnosti, ktoré však svalnatí a mužní "Hezoun" nie vždy majú. Menované vlastnosti "hodných chalanov" sú totiž predpokladom dlhodobého zaopatrenia ich samých a ich detí. "Hodné chalanov" si tak ženy vyberajú predovšetkým vtedy, ak nemajú ovuláciu. Keď začne byť otehotnenie málo pravdepodobné, teda najmä v druhej polovici cyklu, miesto nadopovaných svalovcov dostávajú prednosť muži s dobrými partnerskými a rodičovskými kvalitami. Odborníci v takomto prípade hovorí o prístupe k zdrojom.

Ženský sexuálne výber je však takisto ovplyvnený mužským pachom

Čuchové ostrosť sa pred ovuláciou ženy ešte zvyšuje. A dokonca sú známe štúdie, ktoré popisujú, že ženám v dobe ovulácie viac vonia muži symetričtí, s vysokou hladinou testosterónu a ostro rezanými rysmi tváre. Pach týchto mužov považujú ovulujúcej ženy jednoducho za sexi. Ženskej sexuálnej stratégie sú ovuláciou ovplyvnené z mnohých pohľadov: chuť na sex, sexuálne fantázie o iných mužoch, príťažlivosť pachov symetrických mužov a preferencie pre mužné tváre. Avšak počas ostatných častí menštruačného cyklu majú šancu aj muži, ktorí sa takými rysmi pochváliť nemôžu.

Sexuálna stratégia žien pri menštruácii


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky