Sexuálne fantázie majú liečivý efekt

Skryté fantázie sú kľúčom k našej skutočnej osobnosti. Erotická snívanie nielen odhaľujú naše nenaplnené potreby, ale pomáhajú nám vyriešiť konflikty z detstva a premeniť bolestivé pocity na pocity príjemné.


Sexuálne fantázie zakúša takmer každý

A často bývajú zaujímavejšie a podmanivejší než to, k čomu medzi partnermi dochádza vo fyzickej rovine. Väčšinu ľudí počas pohlavného styku totiž k vyvrcholeniu privádza viac to, čo sa odohráva v ich predstavách.

Psychoterapeut Stanley Siegel sa domnieva, že u naprostej väčšiny z nás majú tie najhlbšie sexuálne fantázie pôvod v nevyriešených konfliktoch z detstva alebo v našich nenaplnených potrebách. Sexuálne fantázie predstavujú príbehy, ktoré si rozprávame, aby sme tieto témy a konflikty vyriešili.

Sebeuzdravování

Náš organizmus prirodzene smerujeme k sebauzdravenia. Platí to v prípade pořezaného prsta rovnako ako pri hlbokom psychickej traume. Aj na našu psychiku môžeme nazerať ako na autoregulačné systém, ktorý sám seba vyrovnáva pomocou myšlienok a fantázií, ktoré sa len zdanlivo objavujú náhodne. Erotické predstavy v tomto procese zohrávajú sebeuzdravující úlohu.

Namiesto toho, aby sme sa nechali premôcť pocity izolácie, bezmocnosti, osamelosti alebo zavrhnutia, podľa Siegela vytvára naša myseľ fantázie, ktoré pretvárajú bolestivé pocity na príjemné tým, že nám umožňuje, aby sme nimi boli vzrušení.

Témy, ktoré naše fantázie erotizuje, sú oknami do najhlbších úrovní našej psychiky

Ak im porozumieme, umožní nám to nielen pochopiť základ svojej osobnosti, ale môžu nám tiež pomôcť k tomu, aby sme vo svojom živote nachádzali väčšiu autenticitu a intimitu.

Isté predstavy máme tendenciu hodnotiť ako deviantné, perverzné alebo hriešne, pretože nechápeme ich pravý význam. Prispelo k tomu najmä náboženstva alebo psychológie, ktorá - najmä v časoch svojho počiatku - videla v niektorých typoch fantazijných predstáv znaky psychopatológia alebo prinajmenšom kompenzáciu sexuálnych frustráciou.

Fantázia mužov a žien

Ženy v predstavách častejšie spájajú sex s láskou, zatiaľ čo u mužov je bežnejšie, že oboje oddeľujú a sex vnímajú len ako zábavu. Vo fantáziách mužov sa ženy častejšie stávajú objekty, pozornosť sa sústreďuje na telesné partie, ženy namiesto toho smerujú viac k tajomstvo, zvádzanie a romantike. Štúdie naznačujú, že mužské fantázie bývajú kratšie a majú povahu obrazov, ženské fantázie majú viac naratívny podobu a kladú väčší dôraz na vzťah medzi fantazijnými postavami. Podstatu mužských fantázií by bolo možné zachytiť v několikavteřinových fotografických klipoch, zatiaľ čo z tých ženských by sa dal zostaviť celý film. Ženské imaginárny príbehy navyše bývajú vylepšené pachovými a zvukovými efektmi.

Je zaujímavé, že sexuálna orientácia príliš neovplyvňuje charakter predstáv. Hetero-aj homosexuálni muži sa zameriavajú na jednotlivé časti tela a náhodná sexuálne stretnutia, kdežto fantázie väčšinové i menšinové orientovaných žien obsahujú viac emócií a citu.

O čom snívajú ženy

Psychológ Dr Peter Collett odhaľuje, aká skrytá posolstvo možno rozšifrovať z najbežnejších fantáziou žien:

Sex s inou ženou:

Táto fantázia nemusí znamenať, že má žena lesbické sklony, alebo že chce zanechať spanie s mužmi. Medzi heterosexuálnymi ženami i mužmi je predstava sexu s osobou rovnakého pohlavia celkom bežná. Táto fantázia ženy priťahuje tým, že má charakter zakázaného ovocia. Ďalej predstavuje vyhliadku na imaginárny vzťah s niekým, kto im rozumie. Ženy majú pocit, že muži nerozumie tomu, ako funguje ženské telo a čo ich vzrušuje. Vysnívaný erotický vzťah s inou ženou poskytuje symbolické riešenie týchto problémov.

Zvádzanie mladšieho muža

Žena, ktorá si predstavuje, že zvádza mladšieho muža, sa zvyčajne vidia v úlohe učiteľky sexu, ktorá krotí a skúša mladého žrebčeka. Predstava, že má dostatok sex-appealu, aby mohla súťažiť s mladšími sokyňami a poraziť ich, ju stavia do atraktívneho svetla. Fantázia ju pomáha, aby si zdvihla svoje sebavedomie, a uistila sa, že je stále príťažlivá.

Fantázia, že je žena podrobená alebo znásilnená

Aj táto fantázia je u žien úplne bežná. Pocit nenormálnosti alebo perverz, ktoré rad žien nad takým snívaním zakúša, nie je na mieste. Medzi rokmi 1973 až 2008 bolo uverejnené deväť prieskumov o ženských fantáziách o znásilnenie. Priznali sa k nim 4 ženy z 10, ich výskyt ale môže byť ešte častejšie, pretože nie každá žena si ich pripúšťa. Prítomnosť týchto fantázií v žiadnom prípade neznamená, že by snívajúci po znásilnení túžili, naopak ženy, ktoré sa takýmto predstavám oddávajú, pociťujú silný strach, že budú znásilnené. Psychoterapeut David J. Ley, Ph.D. dokonca odmieta aj rozšírený názor, že ak si obeť sexuálneho útoku predstavuje, že je znásilňovaná, je na tom niečo zlé či patologického.

Fantázia o podrobenie a zotročenie majú žene dokázať, že je pre opačné pohlavie stále neodolateľná

Predstava "vnútené rozkoše" ženu takisto zbavuje viny, ktorú by ohľadom sexu mohla cítiť. Ženy, ktoré majú sklon cítiť sexuálne vinu, sa oddávajú fantáziám o tom, že sú podrobené a zviazané. Tým sa pohodlne zbaví zodpovednosti, ktorú môžu pripočítať mužským násilníkom, ktorí z nich z nich urobili objekt svojho chtíč. Takto snívajúci ženy majú tendenciu byť sexuálne nerozhodné, čo čiastočne pramení aj z pocitu sexuálnej viny.

S mužom v uniforme

Fantazijné sex s uniformovanými muža vyjadruje myšlienku, že skôr ako s konkrétnym mužom má žena sex s mužmi všeobecne. Skrýva sa za tým predstava anonymného sexu. Ženy, ktoré majú fantázie o mužoch v uniforme, si radi predstavujú, že je muž pri milovaní ovláda. Táto fantázia takisto predstavuje pohlavný styk ako báječný darček, ktorý je pripravený, aby ženu potešil. Preto uniforma uspokojuje nezrelé, dosť infantilné predstavy, ktoré sa spájajú so sexom.

Sex s celebritou

Slabosť pre mužov vo vysokom postavení je u žien univerzálny a predstava sexu s celebritou je bežnejšie, než sa často myslí. Taká fantázie uspokojuje viac potrieb. Vyspať sa s cudzincom prináša svoje vlastné vzrušenie a súčasne napĺňa túžbu po milostnom romániku, čo býva ústrednou témou väčšiny ženských fantázií.

Ženy, ktoré sníva o tom, že súloží s celebritou, majú zvyčajne silnú potrebu, aby ich druhí ľudia akceptovali. Rovnako je pre nich dôležité mienky ich priateľov a rovesníkov. Priťahujú ich muži vo vysokom postavení a verí, že milostný pomer je spôsob, ako sa vyšvihnúť. Niekedy majú dokonca nadprirodzené fantázie a predstavujú si, že boli vyvoleny k zvláštnemu účelu.

Nekorektné fantázie

Sexuálne fantázie nie sú nijako eticky, rodovo, ba ani politicky korektné záležitosťou. Napriek tomu sa oplatí sa nad nimi zamyslieť - ich pochopenie nám totiž umožňuje, aby sme porozumeli sami sebe. A tiež nám ukazujú, že sex zďaleka nie je tak jednoduchým a primitívnym inštinktom, ako si mnohí predstavujú.

Sexuálne fantázie majú liečivý efekt


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky