Ťažkosti pri pohlavnom styku v období prechodu

U niektorých žien sa v priebehu prechodu prejavia ťažkosti pri pohlavnom styku. Dôvodom je to, že vnútorné a vonkajšie genitálie reagujú veľmi citlivo na zníženú produkciu estrogénu.


V dôsledku nedostatku estrogénu sliznice vo vagíne (pošve) vysychá a stenčuje sa, scvrká sa a stráca pružnosť (atrofia)

Postihnutá žena pociťuje bolesti pri pohlavnom styku, už sa z neho nemôže tešiť, pretože pri určitých manipuláciách sa vaginálnej sliznice dokonca zapáli alebo nesmierne ľahko porania.

Žiadna žena by sa nemala hanbiť porozprávať sa o tom so svojím gynekológom, jednak preto, že ide o problém spôsobený nedostatkom estrogénu, ktorý možno v počiatočnom štádiu ľahko odstrániť, a za druhé preto, že má právo na uspokojivú sexualitu. Falošný stud by tu bol na nesprávnom mieste! Rovnako tak aj zdržanlivosť.

Okrem toho hrozí neliečenej atrofovanej pošve ďalšie nebezpečenstvo:

stáva sa ideálnou živnou pôdou pre plesne a choroboplodné zárodky všemožných druhov infekcií. Doteraz totiž v pošve vládlo kyslé prostredie, v ktorom sa plesniam a zárodkom príliš nedarilo. V prechode sa táto kyslá hodnota zníži a zvyšný sekrét prejde skôr do alkalickej, neutrálnej oblasti. Podobné sú napríklad dôsledky liečby antibiotikami. Ochranné baktérie žijúce v pošve (pošvové prostredie ") už v neutrálnom sekréte nepracujú tak dobre ako doteraz. objavuje sa

- Žltobiely výtok alebo

- Vodnato-krvavý (nahnedlý) výtok,

- Pálenie a svrbenie v pošve,

- Citlivosť pri dotyku pošvy,

- Bolesti pri pohlavnom styku.

Výtok (fluor vaginalis) vyšetrí lekár vždy s pomocou výteru na choroboplodné baktérie, plesňové infekcie alebo trichomenády. Pokiaľ nie sú zápaly v pošve neliečia, môžu sa rozšíriť na celú oblasť genitálií a potom je liečba zdĺhavá a nepríjemná.

Ťažkosti pri pohlavnom styku v období prechodu


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky