Tehotná po štyridsiatke? Prečo nie, ale ...

Možno ste budovala úspešnú kariéru a rýchlo utekajúci roky nevnímala, možno ste len dlho hľadala toho pravého, alebo už svojho životného partnera dávno máte, ale dieťa nie a nie prísť ...


A alebo si chcete k takmer dospelým deťom zaobstarať ešte bábätko a zažiť znova ten krásny pocit z materstva. Je vám štyridsať preč a ste tehotná.

Nechajme teraz bokom fakt

Že máte šťastie, keď sa vám v tomto veku podarí otehotnieť prirodzenou cestou, bez nejakého väčšieho úsilia a dlhodobého snaženia. Čím je žena staršia, tým sa jej plodnosť znižuje, vajíčka v jej tele starnú (na rozdiel od spermie sa vajíčko tvorí v tele už pred narodením a žena ich má obmedzený počet) a otehotnenia je čím ďalej problematickejšie. Prirodzeným spôsobom sa to podarí len asi desatine žien.

Vo chvíli, kedy sa všetko úspešne podarilo

A vo vašom tele rastie nový život, je však treba počítať s možnými rizikami, ktorých je s pribúdajúcim vekom čoraz viac. Všeobecne podľa odborníkov platí, že ideálna doba pre pôrod prvého dieťaťa je medzi dvadsiatimi a dvadsiatimi piatimi rokmi, ale to je pre dnešnú generáciu žien už celkom skoro. Gynekológovia dôrazne odporúčajú porodiť prvé dieťa najneskôr do tridsiatich rokov, ale to samozrejme neznamená, že neskôr už by vám to zhovárali. Len je proste treba sa pripraviť na viac možných komplikácií. Od tridsiatich piatich rokov vyššie už je potom žena evidovaná ako tzv staršia matka.

Hlavné nebezpečenstvo

Ktoré v prípade tehotenstva vo vyššom veku hrozí, je zvýšená pravdepodobnosť potratu, predčasného pôrodu alebo úmrtia plodu. Vyššia je tiež riziko genetickej vady (staršie vajíčka sú náchylnejšie k chromozómové problémom). Napríklad u zdravej štyridsaťročnej ženy je pravdepodobnosť, že sa jej narodí dieťa s Downovým syndrómom, jedna ku osemdesiatich. Okrem toho staršie matky mávajú častejšie viacpočetné tehotenstvo. Podľa amerického Národného centra zdravotnej štatistiky majú rodičky staršie 45 rokov dokonca 10-krát vyššiu pravdepodobnosť pôrodu dvojčiat (alebo ešte viac detí) ako dvadsaťročné ženy.

Toto všetko treba brať do úvahy

Staršie matky automaticky čaká rizikové tehotenstvo a séria mnohých testov a vyšetrení, ktoré sa u mladších rodičiek nerobia. Ide o najrôznejšie invazívnu i neinvazívnu diagnostické testy a ultrazvuky, ktoré majú odhaliť genetické a štrukturálne chyby. Prebieha tiež vyšetrenie hladiny glykémie (cukru) v krvi, pretože u starších mamičiek vzrastá riziko tehotenskej cukrovky. Od 30. týždenne gravidity sa počet kontrolných prehliadok ešte zvyšuje, staršia matka by mala byť vyšetrená každé dva týždne.

Ak prebiehajú všetky vyšetrenia v poriadku

Môžete si gratulovať a pomaly sa pripravovať na pôrod. Aj ten je pre staršie rodičky komplikovanejšie ako pre mladšie ženy. Maternica štyridsiatnička vypudzuje dieťa slabšími sťahmi, pôrodné cesty už navyše nie sú tak elastické. Aj preto často dôjde na cisársky rez. Pôrod prirodzenou cestou trvá u starších matiek dlhšie než u mladších a telo sa po ňom musí regenerovať oveľa dlhšiu dobu.

Možno vás neľakajú žiadna fyziologická úskalia a zdravotné riziká

Sú tu ale aj iné faktory, ktoré robia neskoré materstvo o dosť zložitejšie. Predovšetkým je to pohľad spoločnosti na staršie matky. Ste pripravená na "divné" pohľady mnohých ľudí, až budete jazdiť s kočíkom? Nerozhádže vás, keď sa niekto pomýli a pochváli vás ako mladú babičku? Ste pripravená na ťažké hľadanie kamarátok-vrstevníc? Vaše generačný souputnice budú mať už deti odrastené a ženy s malými drobcov budú zase takmer o generáciu mladší.

Hoci starších matiek je dnes čoraz viac (a koniec koncov v skorších dobách bolo rodičovstvo v tomto veku úplne bežné

Ženy jednoducho rodili, kým ich telo bolo schopné tehotenstva), stále sa na ne pozerá ako na niečo veľmi neobvyklé. Vezmite to do úvahy aj vzhľadom na svoje dieťa. Musíte byť pripravená, že mu to treba začne vadiť, keď uvidia, čo všetko mladší rodičia so svojimi ratolesťami podnikajú, ale vy už treba to isté nezvládnete. Vzťah medzi vami bude určite o dosť iný. Starší rodičia sú navyše úzkostlivejší, majú sklony dieťa oveľa viac kontrolovať, viac mu hovoriť do života a nenechávať mu prílišnú voľnosť. Proste sa o neho viac boja.

Cez všetky riziká nemožno tehotenstvo po štyridsiatke zatracovať. Väčšina žien porodí zdravé dieťa, ktoré s láskou vychováva, a to je to hlavné. Dajte preto len na svoje pocity a nenechajte si do svojich rozhodnutí hovoriť nikým iným. Matkou budete len vy.

Tehotná po štyridsiatke? Prečo nie, ale ...


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky