Vredy na pohlavných orgánoch

Vredy sú jedným z príznakov niekoľkých pohlavných chorôb. Spravidla to býva prvá známka, ktorú človek zaregistruje, že niečo nie je v poriadku a mohol by byť nakazený pohlavne prenosnou infekciou. Vredom rozumieme ohraničený rozpad tkaniva.


Ulcus durum, tvrdý vred, syfilitický chancre

Tento vred patrí do obrazu primárny syfilis. Syfilis (syfilis, lues, sifl) je infekčné ochorenie vyvolané spirochétou Treponema pallidum. Treponema nazývame tenkú dlhú baktériu stočenej do špirály, ktorá sa pohybuje vlnivými pohyby. Názov "syphilis" je odvodený od mena pastierov v básni G. Fracastora, ktorý ochorel touto chorobou. Sifl v arabčine znamená svetová choroba.

Toto ochorenie sa výhradne prenáša pohlavný stykom. Málo častým spôsobom nákazy môže byť krvné transfúzie, transplacentárny prenos alebo zápalové bodnutí hmyzom. Nepriama kontaminácie napríklad sedadlom na WC alebo použitú pohárom je prakticky vylúčená. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 9-90 dní, najčastejšie je to dní 21 a dĺžka inkubácie závisí na množstve prenesených baktérií na stave pokožky či sliznice kde došlo ku kontaktu sa syfilis a na imunitnom systéme nakazeného.

Ulcus durum začína ako tlmene červený fliačik, ktorý môže vlhnúť, počas 1-2 dní sa vyklenuje nad povrch kože. Na pohmat je tuhé až chrupavkovej konzistencie a v stredu začína vředovatět. Plne vyvinutý chancre býva veľký od niekoľkých mm do niekoľkých cm, oválny alebo kruhovitý s ostrými okrajmi, často ohraničený tenkú krvácania línií. Spodina vredu býva farby surového mäsa a bežne je povleklá sivou špekovitou blankou s riedkym výpotkom. Typická pre tento vred je nebolestivosť sa zatvrdnutím jeho spodiny. Po 4-5 týždňoch od infekcie dochádza k zväčšeniu miestnych uzlín (takzvané indolentní bubo). To začína jednostranne a uzliny sú tuhé a nebolestivé. Neliečený vred sa do 8 týždňov jazvy a často nezanecháva žiadnu stopu, niekedy len ľahkú pigmentáciu. Zväčšenie uzlín môže pretrvávať niekoľko mesiacov. Väčšinou sa vyskatuje jeden primárny vred, ale niekedy sa stretneme na protiľahlej kožu s odtlačkom (Bozkávajúci sa vredy, kissing ulcers). Vredy môžu byť lokalizované ako genitálií tak mimo neho. Vyskytujú sa na sliznici ústnej dutiny, v okolí konečníka, na prsiach, prsných bradavkách aj inde.

Syfilis je závažné ochorenie, ktoré neliečené vedie k smrti. Je to infekcia povinne hlásené a jej liečba patrí do rúk špecialistu dermatovenerologa.

Viac o ochorenie syfilis a jej liečbe sa dozviete v monotematické článku na našom serveri

Ulcus molle, (mäkký vred, chankroid)

Ulcus molle je pohlavne prenosné ochorenie, ktoré sa vyznačuje vredy na genitálií a abscesy v slabinách. Toto ochorenie spôsobuje baktéria Heemophilus ducrei. Prenášačmi ochorenia sú pravdepodobne ženy. Ulcus molle sa vyvíja z pľuzgierikov v kruhovitý alebo oválny vred. Jeho spodina nie je zatvrdnutá, je hrboľatá, okraje sú rozstrapkaný. V okolí vredu je červený lem. Spodina pri stlačení alebo trenie ľahko krváca. Dotyk je bolestivý. Takéto defekty sú viacpočetné, najčastejšie na žaluďa penisu. Vred veľkosti fazuľa už ďalej nerastie a začína sa hojiť jazvou. Nález sa často komplikuje fimóza (neschopnosť pretiahnu predkožku cez žaluď). Ak nie je tento stav včas liečený môže infekcia prestúpiť na uzliny, ktoré zduria. Zdurenie sa nazýva bubo (česky dýměj), čo môže nastať za niekoľko dní po infekcii, niekedy až za tri týždne po zhojení mäkkého vredu. Spočiatku je koža nad uzlinami normálne farby, posunlivá, neskôr sčervenie, vyhladí sa a stane sa lesklú. Uzliny zrastajú s kožou a vznikajú fistuly, z ktorých vyteká žltozelený hnis sfarbený krvou. Dutina po prevalení uzliny sa hojí vyhrnutou jazvou.

Mäkký vred sa lieči antibiotikami a jeho liečba je v kompetencii venerológ.

Lymphogranuloma venereum

Lymphogranuloma venereum tiež štvrtá pohlavný choroba, je infekčné ochorenie spôsobené chlamýdiami, ktoré je v Európe zriedkavé a zachvacuje miazgové (lymfatické) cesty. Jeho inkubačná doba trvá 7-21 dní. Sprvu vzniká na genitáliách malý nebolestivý pľuzgierik o veľkosti 1-3 mm, ktorý sa rozpadne vo vriedok veľkosti šošovky, rýchlo sa hojí a často unikne pozornosti. Za niekoľko týždňov po zahojení vriedkov zdurí trieslovinové uzliny, najprv na jednej strane, potom aj na druhej. Uzliny sú tuhšie konzistencie a mierne bolestivé. Pridružujú sa bolesti hlavy, triaška, horúčka a bolesti kĺbov. Uzliny splývajú v súvislý nepohyblivý balík. Následne uzliny mäknú a vznikajú abscesy, ktoré sa prevalí navonok. Vyteká z nich žltozelený hnis s prímesou krvi. Infekcia vyústi v opuch vonkajších pohlavných orgánov a vo zmenu ich tvaru (saxofonový penis). U žien z anatomických dôvodov dochádza k zápalu konečníka. Toto ochorenie sa lieči antibiotikami na dermatovenerologikém oddelení.

Viac o Chlamýdie sa dozviete v článku venovanom tejto téme.

Vredy na pohlavných orgánoch


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky