Závislosť na sexe: Choroba, alebo výhovorka?

Experti sa stále nemôžu zhodnúť na tom, či je neustála chuť na sex skutočnú poruchou, alebo obyčajnou výhovorkou, aby sa "hriešnik" vyhol ťažkostiam. Americkí psychiatri teraz vedú diskusiu, či zaradí závislosť na sexe medzi mentálne poruchy.


Od chvíle, kedy sa Tiger Woods prihlásil kvôli svojmu sexuálnemu apetítu do liečebne

Sú aj ostatné zariadenia podobného druhu zavalená žiadosťami o prijatie údajných pacientov. Podľa Americkej psychiatrickej asociácie možno závislosť na sexe klasifikovať ako choroba, ak núti postihnutého k pohlavnému styku či masturbácii tak často, že to koliduje s jeho zamestnaním, alebo inými dôležitými aktivitami. Táto definícia je ale príliš vágny, pretože nešpecifikuje, kedy už sú napríklad partneri v zdravom vzťahu príliš zameraní iba na sex. A naopak, keď je ho nedostatok.

Sex nie je možné liečiť ako alkoholizmus

Harvardský profesor Dr Martin Kafka uvádza v publikácii Archives of Sexual Behavior z novembra 2009 toto:
"Za hypersexuálny túžbu u mužov možno považovať situáciu, kedy má dotyčný starší pätnástich rokov sedem a viac orgazmov týždenne po dobu najmenej šiestich mesiacov."

Jeho kolegovia však namietajú

Že pre rad stredoškolákov nie sú podobné okolnosti rozhodne výnimkou. Práve kvôli tejto nejednoznačnosti nie je možné presne určiť, koľko ľudí trpí premrštenú túžbou po sexe ako chorôb. Okrem toho, na rozdiel od alkoholizmu, ktorý možno liečiť len absolútnou abstinenciou, je sex prirodzený ľudský inštinkt. A ten nie je možné jednoducho zakázať.

Závislosť na sexe: Choroba, alebo výhovorka?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky