Bezpečný sex, antikoncepcia

Klasický sex nevykonávame vo väčšine prípadov za účelom počatia dieťaťa, ale každý pohlavný styk ho bez použitia vhodnej antikoncepcie môže zapríčiniť. Hoci prerušenie tehotenstva nie sú u nás kladené prekážky ako inde, môže ovplyvniť ďalšie tehotenstvo.


História antikoncepcie

Antikoncepcia je súhrnný pojem zahŕňajúci metódy, ktoré dočasne zabraňujú schopnosti oplodnenia a tým predchádza vzniku nežiaduceho tehotenstva. Stretávame sa s ňou už v dávnej histórii. Vtedajší ženy menstruovaly iba výnimočne, pretože keď neboli tehotné, tak dojčili. Až v staroveku ľudstvo poznalo súvislosti medzi pohlavným stykom a tehotenstvom. Až do polovice 20. storočia sa počatie bránilo iba bariérovú metódou - kondómy a pesary. V súčasnosti sa stretávame aj s kombinovanou a gestagénnu hormonálnu alebo chemickú antikoncepciou.

Druhy kondómov

Najbežnejšie mužskú bariérovú antikoncepciou je kondóm. Tento druh ako jediný tiež zabraňuje šíreniu pohlavných chorôb. Kondóm patrí medzi najstaršie antikoncepčné pomôcky. Pôvodne sa vyrábal z tkanín, ale tento materiál bol uznaný neefektívnym a bol nahradený ovčom črevom. To zaručovalo ľahké prenášanie tepla a príjemné hmatové vnemy. Preto sa s ním stretneme aj teraz, hoci nie je tak účinný pri ochrane pred počatím a nákazou pohlavnými chorobami ako moderné syntetické druhy. Prvé doklady o použití kondómov nájdeme už v starom Egypte. Po objave vulkanizácie gumy Charlesom Goodyear začína roku 1850 sériová výroba gumových prezervatívov. Tie boli umývateľné a určené na viacnásobné použitie. Guma ako výrobný materiál vystriedal neskôr roku 1912 latex. Od polovice 20. storočia sa začínajú objavovať prvé lubrikované kondómy. V súčasnosti na českom trhu nájdeme rôzne typy rozličných tvarov, veľkostí a farieb. Nájdeme aj aromatické a iné špecializované druhy umožňujúce vyššiu stimulujúce účinky. Niektoré kondómy obsahujú spermicid, ktorý ničí spermie. Ich výhodou je, že sú ľahko dostupné a pokiaľ nie ste alergickí na latex, tak nemajú žiadne vedľajšie účinky. Záporom potom je relatívne malá spoľahlivosť. Preto sa používanie kondómov odporúča kombinovať s inými druhmi antikoncepcie napríklad s tabletkou. Niektorí muži si sťažujú, že pohlavný styk s prezervatívom znižuje sexuálne pôžitok.

Vnútromaternicové antikoncepcie

Vnútromaternicové antikoncepcia predstavuje ženskú bariérovú ochranu pred nechceným počatím. Využíva účinkov teliesok rôznych tvarov, ktoré sú zavádzané do maternice. K ich výrobe sa využívajú plastickej hmoty. Táto telieska sú zavádzané do maternice ambulantne bez anestézie. Ich odstránenie uľahčujú vlákna vyčnievajúce z pošvy. Ako cudzí predmet umiestnený v ženskom pohlavnom ústrojenstve priťahujú biele krvinky, ktoré sa vrhajú na spermie. Moderné vnútromaternicové antikoncepcia obsahuje navyše medené drôtiky. Tie majú toxický vplyv na spermie a zabraňujú im v ceste pohlavnom ústrojenstvom. Ich zavedenie do maternice je maximálne na päť rokov, potom je nutná ich výmena. Prednosťou tejto antikoncepcie je jednoduchosť jej používania a priaznivá cena. Navyše znižujú riziko rakoviny krčka maternice. Telieska z medi však bohužiaľ predlžujú dobu menštruačného krvácania a zároveň zvyšujú jeho intenzitu.

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia

K spoľahlivým metódam patrí kombinovaná hormonálna antikoncepcia. Tá sa skladá z tabletiek, náplastí a vaginálneho krúžku. Tie obsahujú dva hormóny - ženský pohlavný estrogén a hormón žltého telieska progestin. Užívať sa odporúča tri týždne a nasledujúcich 7 dní krvácania z vynechania vynechať. Dodaný hormón simuluje situáciu inej fáze menštruačného cyklu, čo spôsobuje zablokovanie uvoľnenie vajíčka z vaječníka. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia má tiež vplyv na hlien v kanálika krčka maternice. Ten je potom väzký a pre spermie nepriechodný. Tento druh antikoncepcie má pozitívny vplyv na pravidelný menštruačný cyklus, zmierňuje bolestivé menštruácie a predchádza rizikám rozvoja rakoviny krčka tela, vaječníkov, hrubého čreva a konečníka. Jej užívanie tiež pôsobí na zlepšenie predmenštruačného syndrómu a zníženiu výskytu cýst a fibroadenómov prsníka. Pomocou antikoncepčné pilulky možno liečiť aj niektoré ženské a kožné ochorenia. U žien s nedostatkom pohlavných hormónov slúži ako hormonálna substitúcia. Zdravotné riziká pri používaní kombinovanej hormonálnej antikoncepcie sú minimálne. Za zmienku snáď stojí len mierne zvýšené riziko hlbokej žilovej trombózy. To je však oveľa nižšia ako v období tehotenstva. Táto metóda nie je vhodná pre osoby, ktoré prekonali rakovinu prsníka.

Gestagénnej hormonálnej antikoncepcie

Antikoncepčná metóda založená na nepretržitom používaní gestagénov sa nazýva gestagénnej hormonálnej antikoncepcie. Do tela ju aplikujeme pomocou tabliet, injekcií či podkožných teliesok. Progestin spôsobuje väzkosť hlienu v kanále krčka maternice a tak bráni spermiám v ceste do maternice. Okrem toho zapríčiňuje blokáciu uvoľnenie vajíčka. Je tiež dobrou ochranou pred zápalmi maternice a vajíčkovodov alebo rakovinou krčka tela a vaječníkov. Avšak nepriaznivo pôsobí na menštruačný cyklus, ktorý sa prejavuje nepravidelným krvácaním, hnedým výtokom mimo menštruačný cyklus a môže viesť až k úplnému vymiznutiu menštruácie. Gestagénnej hormonálnej antikoncepcie sa nesmie používať pri rakovine prsníka a minimálne päť rokov od jej vyliečenie.

Chemická antikoncepcia

Peny, krémy, želé, čapíky a vaginálne tablety taktiež zabraňujú nechcenému počatiu. Táto chemická antikoncepcia obsahuje spermicídy, ktoré sa po zavedení do pošvy pred pohlavným stykom uvoľňujú. Niektoré také formy produkujú navyše kysličník uhličitý vytvárajúce aj účinné látky. Používanie týchto druhov antikoncepcie sa líši podľa jednotlivých prostriedkov. Preto je nevyhnutné pred aplikáciou pozorne preštudovať návod a dodržiavať všetky v ňom uvedené odporúčania. Pošva sa najmenej šesť hodín po pohlavnom styku neodporúča vyplachovať. Možno ich zakúpiť bez lekárskeho predpisu a sú vhodné pre každú ženu. Ich mínusom je malá spoľahlivosť.

Postkoitálnej antikoncepcie

Existujú tiež antikoncepčné metódy, ktoré majú účinok až po pohlavnom styku. Táto intercepce však musí byť použitá ešte pred tým, ako dôjde k uloženiu oplodneného vajíčka v sliznici maternice približne do šiesteho dňa po oplodnení. Táto antikoncepcia je založená na veľkom množstve estrogénov, gestagénov alebo ich kombináciou. Tento hormonálny náraz ovplyvňuje spätnej väzby funkciu vaječníkov, pohyblivosť vajíčkovodov a štruktúru sliznice maternice. Intercepce narúša menštruačný cyklus a vedie k nepravidelnému krvácaniu. Ďalšie jej nevýhodou je nízka účinnosť. Je však jedinou antikoncepčnou metódou, ktorú možno uplatniť po nechránenom pohlavnom styku.

Periodická abstinencia

Žena je schopná oplodnenia iba malú časť menštruačného cyklu. Bývajú to dva až tri dni. To sa dá určiť sledovaním fyziologických zmien ženského organizmu alebo pomocou hormonálnej hladiny v moči. Vajíčko je schopné oplodnenia 48 hodín a spermie 3 dni. Preto počatie nemôže nastať viac ako tri dni pred ovuláciou a viac ako dva dni po nej. Táto metóda vyžaduje presné dodržiavanie podmienok a neumožňuje pohlavný styk v období, kedy je sexuálny nútenia najväčší. Využívajú ju preto najviac osoby, ktorým použitie iných antikoncepčných metód zakazuje náboženské presvedčenie.

Prerušovaný pohlavný styk

Ďalšou možnosťou antikoncepcie je prerušovaná súlož. Tá spočíva v tom, že muž vytiahne penis ešte pred orgazmom a ejakuluje mimo maternicu. Problémom tu je, že nie všetci sa dokážu natoľko ovládnuť a prerušiť súlož pred jej vyvrcholením. Táto metóda nie je bezpečná. Preto sa stáva, že pri pravidelnom pohlavnom styku v priemere do piatich rokov partnerka otehotnie.

Bezpečný sex, antikoncepcia


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky