Intímna hygiena

Každý dospievajúci a dospelý človek si už určite aspoň raz v živote položil otázku týkajúcu sa optimálnej frekvencie intímnej hygieny. O to viac by sa o túto tematiku mali zaujímať sexuálne aktívny jedinci.


Intímna hygiena je téma, ktoré je dosť podstatné pre všetkých, ktorí žijú aktívnym sexuálnym životom. Aká je ideálna frekvencia intímnej hygieny? Je potrebné sa pred a po každom pohlavnom styku umyť? A aké optimálne umývací prostriedok na tento účel použiť? V skutočnosti je skutočne veľmi dôležité sa pravidelne intímnej hygiene venovať. Nielenže je to dôležité pre Vaše zdravie, ale aj pre zdravie Vášho sexuálneho partnera. Máte teda zodpovednosť za Vás obaja, rovnako ako Váš partner by mal byť dostatočne ohľaduplný voči sebe aj Vám a tiež dbať dôkladné intímnej hygieny. Ďalšou otázkou je, aká by mala byť vhodná frekvencia intímnej hygieny. Rovnako ako nedostatočná hygiena, tak aj nadmerná hygiena môže škodiť. Stále však je lepšie sa svojej intímnej oblasti venovať po hygienickej stránke viac, ako menej.

História intímnej hygieny

Za histórii intímnej hygieny je považované aj obdobie pred až 25 rokmi, kedy za tradičné intímnu hygienu boli považované výplachy pošvy. Tieto však už v dnešnej dobe nie sú doporučované, pretože bol preukázaný ich nežiaduci účinok na zdravie ženy. Ženy, ktoré pošvové výplachy vykonávali pravidelne, teda minimálne raz za mesiac, mali podstatne častejšie výskyty vaginálnych infekcií ako ženy, ktoré túto intímnu hygienu zo svojich životov vypustili. Pošvové výplachy narušujú prirodzené bakteriálne prostredie pošvy, a výrazne tým napomáhajú šíreniu kvasiniek alebo baktérií. Výplachy pošvy tiež spôsobovali suchosť v pošve a znepríjemňovali tak intímny styk, ktorý sa stával nepríjemný a bolestivý. Súčasná intímna hygiena sa tak obmedzuje iba na oblasť vulvy s dôkladným umytím malých a veľkých pyskov ohanbia, klitorisu a pošvového vchodu.

Mužská intímna hygiena

Intímna hygiena je rovnako dôležitá ako pre ženy, tak aj pre mužov. U muža sa intímna hygiena sústreďuje predovšetkým na oblasť žaluďa. K tomu sa muž dostane po odhrnutí predkožky. Pod predkožkou dochádza k hromadeniu smegma, ktoré je potrebné pravidelne vymývať, aby sa v ňom nerozširovali baktérie a nedochádzalo k nepríjemnému zápachu. Ak by neboli tieto sekréty pravidelne vymývanie, mohlo by ich hromadeniu viesť ku kvasinkovej infekcii.

Aká má byť frekvencia intímnej hygieny

Dôležitá je každodenná intímna hygiena bez ohľadu na to, či ste pohlavný styk mali alebo nie. Pred pohlavným stykom je vhodné tiež absolvovať intímnu hygienu, táto však nie je až toľko potrebná. Ženám skôr vadí cítiť mužský genitálie a tak viac lipnú na intímnej hygiene. Do intímnej hygieny sa zahŕňajú tiež partie okolo análneho otvoru a hrádze. Všetky čistenie u ženy musí smerovať spredu dozadu, aby sa do vagíny nezaniesli infekcie.

Intímna hygiena po pohlavnom styku

Po pohlavnom styku je dobré intímnu hygienu opakovať. Predovšetkým sa to týka žien, ktoré trpia na zápaly močových ciest. U týchto sa odporúča po pohlavnom styku vymočiť a umyť genitálie. Spermie je po zaschnutí lepkavé, preto sa pre lepší pocit odporúča osprchovať intímne partie. Niektorí muži zle znáša kyslé pošvové sekréty sexuálne partnerky a aj im sa odporúča penis po pohlavnom styku opláchnuť vlažnou vodou, prípadne sa aj vymočiť.

Základné hygienické pravidlá

Na intímnu hygienu nepoužívajte príliš agresívne čistiace prostriedky. Skôr si snímajte kvalitnú kozmetiku na ošetrenie intímnych partií, ktorú zakúpite buď v lekárni, v predajniach alebo v internetových obchodoch, čo je najjednoduchší spôsob. Nikdy si na intímne partie neaplikujte parfém alebo iné dezodoranty. Ženám sa odporúča používať na intímnu hygienu špeciálne intímne mydlá s kyslým pH. Muži môžu používať akákoľvek jemná tekuté mydlá. K ďalšiemu základnému pravidlu v oblasti intímnej hygieny patrí aj nutnosť vymieňať si spodnú bielizeň minimálne raz denne. Pri nosení oblečenia sa vyhýbajte tesným nohaviciam, ktoré spôsobujú svojim dráždením kvasinkové ochorenia. Ak máte menštruáciu, potom si pravidelne vymieňajte vložky alebo tampóny, minimálne 4x denne, pokiaľ je priebeh Vašej menštruácie slabý. Po stolici sa vždy utierajte pohybom ruky spredu dozadu, aby ste si nezaniesli infekciu do pošvy.

Vhodné prípravky na intímnu hygienu

Pošva je náchylná na rôzne baktérie. Je to zapríčinenú aktivitou vaječníkov. K najrozšírenejšie pošvovej baktériu patrí celkom určite Laktobacil, ktorý zaisťuje v pošve kyslé pH. Práve kyslé pH je dôležité pre udržanie ďalších baktérií v normálnych hodnotách. Niekedy je však vhodné túto kyslosť podporiť a doplniť.

Mydlo na intímnu hygienu

Pošva vyžaduje na rozdiel od iných častí tela trochu inú a jemnejšie starostlivosť. Na intímnu hygienu sa rozhodne neodporúča používať obyčajné mydlo alebo sprchové gély, ktoré používate bežne na umytie rúk alebo celého tela. K intímnej hygiene si snímajte iba mydla a gely, ktoré sú vyrábané a určené špeciálne pre ošetrenie a hygienu intímnych partií. Táto špeciálna mydla udržujú hladinu pH v normálnych hodnotách a zabraňujú účinkom nežiaducich baktérií.

Obrúsky na intímnu hygienu

Nie vždy má človek čas a možnosť navštíviť sprchu alebo vaňu a dopriať si kvalitný kúpeľ. Pre tieto účely sa vyrába špeciálne vlhčené obrúsky, ktoré sú určené priamo pre intímnu hygienu. Vlhčené obrúsky môžete nosiť neustále v kabelke av prípade potreby ich použiť. Používajte je však len v nutných prípadoch, napr pred alebo po pohlavnom styku. Neodporúča sa používať príliš často.

Ako často používať prípravky na intímnu hygienu

Pošva má tú schopnosť, že sa dokáže pravidelne sama čistiť. Je to pre ňu veľmi dôležité, pretože tým bráni vzniku baktérií, kvasiniek a ďalších infekčných ochorení. Ak by ste používali prípravky na intímnu hygienu príliš často, stratila pošva túto svoju schopnosť, čo by bola škoda. Prípravky, ktoré sú určené pre tento druh hygieny, preto používajte maximálne dvakrát týždenne. Ostatné dni bude vhodnejšie, keď si budete pošvu oplachovať čistou vodou.

Doprajte si kúpeľ

S ženskými genitáliami je potrebné zaobchádzať, aj čo sa týka hygieny, veľmi opatrne, pretože sú veľmi citlivé. Vhodnejšie pre ženské intímne partie je celkom iste sprcha ako dlhá kúpeľ vo vani, ktorej voda je doplnená penou, sprchovacím gélom a šampóny. Ak má teda žena na výber, mala by dávať prednosť sprche pred vaňou a kúpeľ voliť skôr jednorázovo.

Dbajte na kvalitné intímne prípravky

Ak ste doteraz intímnu hygienu zanedbávali a mali ste za to, že postačí raz za čas sprcha alebo kúpeľ, potom je najvyšší čas si zaobstarať špeciálne prípravky určené na intímnu hygienu. Tieto môžete jednoducho zaobstarať v internetových obchodoch. Vždy si prečítajte, na čo je ten ktorý prípravok vyrobený a navrhnutý, ako sa používa a na čo presne slúži. Určite sa nevypláca podceňovať intímnu hygienu, pretože Vám môže táto nedbalosť spôsobiť veľa zbytočných zdravotných a nepríjemných problémov, ktorých sa ťažko zbavuje.

Intímna hygiena


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky